2 березня 2005 року відбулася робоча нарада фахівців Державного комітету телебачення і радіомовлення України з обговорення загальної ситуації з підготовки та проведення 7-ї Європейської міністерської конференції з питань політики у сфері ЗМІ.
Інформація про стан підготовки до проведення Конференції та проект програми заходу подаються нижче.
Під час 59-го засідання Керівного комітету Ради Європи з питань ЗМІ (КК ЗМІ) в Страсбурзі в травні 2003 року Україну одностайно обрано місцем проведення 7-ї Європейської міністерської конференції з питань політики у сфері засобів масової інформації, яка відбудеться 10-11 березня 2005 року в м. Києві у Міжнародному виставковому центрі (проспект Броварський, 15).
За Рішенням Керівного комітету РЄ з питань ЗМІ загальна тема Конференції: “Інтеграція та різноманіття: нові рубежі європейської політики у сфері засобів масової інформації та комунікацій”.
Конференція істотно сприятиме активізації багатостороннього міжнародного співробітництва у сфері прав людини і має стати свідченням формування нової інформаційної політики як складової частини утворення єдиного європейського інформаційного простору.
Окрім того, що проведення такого заходу міжнародного значення матиме для України позитивний резонанс у Європі, його можна використати для популяризації вітчизняних досягнень в інформаційній сфері, що є важливим на шляху вступу нашої держави до СОТ та структур Євросоюзу.
Планується, що учасники Конференції - міністри або вищі посадові особи, які відповідають за інформаційну політику та ЗМІ, - приймуть Декларацію, адресовану Урядам Ради Європи, і затвердять додаток до Декларації – План дій, який стосуватиметься майбутньої діяльності Ради Європи в галузі ЗМІ у контексті найближчого розширення ЄС, змін у медійному секторі та розвитку нових комунікаційних послуг тощо.
З метою організації роботи з підготовки та проведення Конференції Державний комітет телебачення і радіомовлення України, який за рішенням Уряду України є її безпосереднім організатором, розробив План заходів.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2003 року № 654-р затверджено склад Організаційного комітету з підготовки та проведення Конференції.
17 лютого 2004 року відбулося перше засідання Організаційного комітету, на якому:
-затверджено План заходів з підготовки та проведення Конференції;
- утворено із членів Оргкомітету постійно діючі робочі групи для координації підготовки і виконання завдань, передбачених Планом заходів, за окремими напрямами.
У жовтні 2003 року Держкомтелерадіо розробив перелік основних етапів виконання робіт з підготовки Конференції та провів попередню роботу з майбутніми учасниками тендеру.
З часу прийняття рішення про проведення 7-ї Європейської міністерської конференції з питань політики у сфері засобів масової інформації в Україні Держкомтелерадіо працює в тісній співпраці з Керівним комітетом Ради Європи з питань ЗМІ. Рада Європи постійно інформується через Міністерство закордонних справ України про стан підготовки до проведення Конференції. У свою чергу Держкомтелерадіо отримав матеріали з досвіду проведення попередніх Конференцій в інших країнах.
Від Бюро Керівного Комітету Ради Європи з питань засобів масової інформації надійшли опрацьовані тексти проектів Політичної Декларації, Плану Дій та трьох Резолюцій, які будуть прийняті під час 7-ї Конференції.
На виконання Плану заходів зусиллями Держкомтелерадіо 28 квітня 2004 року проведено науково-практичну конференцію на тему: “Стан і перспективи розвитку засобів масової інформації в Україні”.
За підсумками першого засідання Оргкомітету 11 червня минулого року проведено відкриті двоступеневі торги щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти для підготовки Конференції. Переможцем торгів cтало Товариство з обмеженою відповідальністю “ЕКСПО 2000 Україна” (м. Київ, вул. Мічуріна, 7). Із головним упорядником укладено договір про закупівлю послуг з підготовки та проведення Конференції.
20 липня 2004 року відбулося друге засідання Оргкомітету, на якому було заслухано інформацію керівників робочих груп про стан виконання Плану заходів та протокольного рішення №1 з підготовки до проведення 7-ї Конференції. Держкомтелерадіо спільно з головним упорядником підготував старт-пакет для країн-учасниць Конференції і розробив макет забудови приміщення.
У липні 2004 року проведено два засідання Робочої групи Оргкомітету, на яких :
- розглянуто та затверджено “Основні заходи та етапи виконання робіт з підготовки та проведення 7-ї Європейської міністерської конференції з питань політики у сфері засобів масової інформації”;
- затверджено остаточний варіант забудови зали для проведення Конференції;
- затверджено Старт-пакет учасника (варіант англійською мовою подано до Ради Європи);
На другому засіданні Оргкомітету затверджено макет старт-пакету для розсилки майбутнім учасникам заходу та схвалено концепцію забудови приміщень для проведення Конференції в Міжнародному виставковому центрі.
7 жовтня 2004 року відбулося третє засідання Оргкомітету.
Також у жовтні минулого року Держкомтелерадіо спільно з головним упорядником провели засідання Робочої групи Оргкомітету, на якому:
розглянуто питання щодо підготовки до засідання Керівного комітету Ради Європи 25 листопада 2004 року у м. Страсбург (Франція);
затверджено медіа-план Конференції, а також фірмовий стиль, наповнення пакета учасника Конференції, обкладинку, мову та формат Старт-пакета учасника і бланка Конференції;
презентовано офіційний сайт Конференції;
обговорено питання проведення спеціалізованої виставки “Україна інформаційна”.
15 жовтня 2004 року головним упорядником проведено робочу нараду з представниками Служби безпеки України, Міністерства надзвичайних справ, Міністерства внутрішніх справ, управління державної охорони щодо організації заходів безпеки під час підготовки та проведення Конференції. Під час наради визначено необхідні обсяги робіт з удосконалення матеріальної бази та напрями конкретних заходів щодо забезпеченню безпеки учасників конференції як на місці проведення, так і в місцях проживання, затверджено маршрути пересування учасників Конференції.
2–5 листопада 2004 року у м. Страсбург (Франція) відбулося 62-е засідання Керівного комітету Ради Європи з питань ЗМІ (КК ЗМІ), на якому серед інших розглядалося питання проведення 7-ї Європейської міністерської конференції з питань політики у сфері засобів масової інформації у 2005 році в м. Києві.
У складі української делегації взяли участь представники Міністерства закордонних справ, “ТОВ ЕКСПО 2000 Україна” та ЗАТ “Міжнародний виставковий центр”.
Під час засідання представник МЗС України за матеріалами Держкомтелерадіо поінформував присутніх про стан підготовки до Конференції.
Представником ТОВ „ЕКСПО 2000 Україна”, яке є одним із виконавців робіт і послуг Конференції, було розповсюджено “Інформаційну брошуру для учасників 7-ї Європейської міністерської конференції з питань політики у сфері засобів масової інформації”, комп’ютерний диск із презентацією місця проведення Конференції (Міжнародний виставковий центр) та надано інформацію щодо організаційних моментів підготовки проведення заходу.
Учасників засідання поінформовано також про технічні можливості Міжнародного виставкового центру, умови авіаперельотів, порядок зустрічі голів делегації в аеропорту “Бориспіль”, розміщення учасників у готелях і заплановану українською стороною культурну програму для учасників Конференції (оглядова екскурсія по м. Києву з відвіданням музеїв) та проведення паралельно з Конференцією виставки “Україна інформаційна”. При цьому наголошено, що докладну інструкцію та реєстраційні форми можна знайти на сайті Конференції, адреса якого зазначена в Інформаційній брошурі.
Крім того, у ході засідання Керівним комітетом РЄ з питань ЗМІ було попередньо заплановано провести 8 березня 2005 року у Києві форум для неурядових організацій, у зв’язку з чим у програмі Конференції можливі зміни з метою надання додаткового часу для виступу представників неурядових організацій з кожної підтеми Конференції. Про остаточне рішення Секретаріат РЄ повідомить додатково.
Згідно з рішенням Керівного комітету РЄ з питань ЗМІ списки офіційних делегацій, які братимуть участь у Конференції, буде надіслано країнами-учасниками українській стороні до кінця січня 2005 року.
Під час засідання учасники розглянули і проекти Політичної декларації, Плану дій та Резолюцій, які буде надіслано Держкомтелерадіо після отримання остаточних версій цих документів.
У рамках підготовки до 7-ї Конференції Секретаріатом Ради Європи також було надано перелік питань для міністрів, які відповідають за питання інформації, з метою розміщення відповідей разом із біографічними довідками та фотокартками міністрів країн-членів РЄ на офіційному сайті Ради Європи.
2 лютого 2005 року проведено робочу нараду, участь у якій взяли головні постачальники офісних меблів, з питань комплектації меблями приміщень, у яких проходитиме Конференція, та комплектів офісної техніки. Обговорено умеблювання Головного конференц-залу, спеціальних кімнат, офісів Генерального секретаря Ради Європи та інших VІР-кімнат.
Спільно з фірмою “MP Consulting” Держкомтелерадіо розпочав реалізацію медіа-плану Конференції. Зокрема вже підготовлено інтерв’ю на згадану тематику, матеріали про участь української делегації в засіданні Керівного комітету Ради Європи, надруковано інтерв’ю, статті.
На прохання Керівного комітету Ради Європи з питань ЗМІ Держкомтелерадіо направив листи-запрошення керівникам урядів країн-членів Ради Європи, країн-спостерігачів та міжнародних і міжурядових організацій щодо участі у роботі 7-ї Європейської міністерської конференції з питань політики у сфері ЗМІ.
Метою міжнародної виставки “Україна інформаційна”, яка проходитиме в рамках Конференції 9-12 березня 2005 року відповідно до Плану заходів, є:
- демонстрація можливостей центральних, регіональних, місцевих засобів масової інформації, телебачення та радіомовлення, інформаційних агентств, інформаційної мережі “Інтернет”, редакцій, видавництв і видавничих організацій різних форм власності;
- організація на стендах прямого контакту-діалогу між вітчизняними та іноземними журналістами, операторами, редакторами, авторами, видавцями, виробниками, розповсюджувачами та споживачами медійної продукції.
Зазначена виставка дасть можливість продемонструвати вітчизняні досягнення провідним європейським урядовим, міжурядовим і неурядовим організаціям різних країн світу, взяти участь у роботі ділової програми виставки, всіх паралельних заходів Конференції, встановити ділові контакти, що в свою чергу сприятиме подальшому розвитку єдиного інформаційного простору Європи.
Держкомтелерадіо направив Посольствам України за кордоном листи з проханням провести переговори із зацікавленими представниками міністерств і відомств щодо їх участі у міжнародній виставці “Україна інформаційна”.
9 лютого 2005 року відбулося 5-е засідання робочої групи, на якому було обговорено графік проведення заходів 7-ї Європейської міністерської конференції з питань політики у сфері засобів масової інформації та Міжнародної виставки “Україна інформаційна” і культурну програму для делегацій конференцій.
11 лютого 2005 року проведено чергову робочу нараду з представниками силових структур, що відповідають за безпеку та громадський порядок під час проведення Конференції. Опрацьовано схеми маршрутів руху делегатів, VІР-осіб, журналістів, схеми паркування автомобілів та автобусів, маршрути культурних програм.
25 лютого 2005 року відбулася нарада з питань підготовки до проведення Конференції під головуванням Віце-прем’єр-міністра України Томенка М.В. Відповідно до протокольного рішення наради планується посилити інформаційно-рекламний супровід підготовки та проведення заходу, доопрацювати план презентацій книжкових видань, невідкладно підготувати текст національної доповіді, що представлятиметься на Конференції та вирішити питання щодо надання сприяння шляхом застосування спрощених пропускних процедур для іноземних учасників Конференції.
Станом на 25 лютого поточного року для участі в Конференції зареєструвалося 39 країн, 7 міжнародних європейських організацій, 35 неурядових громадських організацій, 3 основних доповідача, 8 членів секретаріату Ради Європи, 27 представників ЗМІ.
Фінансування заходів з підготовки та проведення Конференції у 2004-2005 роках
Перенесення дати проведення Конференції з листопада 2004 року на 10-11 березня 2005 року у зв’язку з проведенням виборів Президента України викликало необхідність додатково опрацювати План заходів та остаточно визначитися з коштами на підготовку та проведення Конференції, зробивши їх розподіл на 2004 та 2005 роки, аби вчасно передбачити в Державному бюджеті України на 2005 рік.
Доопрацьований кошторис витрат з підготовки та проведення 7-ї Конференції Держкомтелерадіо надіслав 25 серпня 2004 року до Міністерства фінансів України. В уточненому кошторисі витрат на виконання заходів, який складає 10983,5 тис. грн., передбачено фінансування заходів Конференції з Державного бюджету України у 2004 році на суму 2 млн. 200 тис. грн., фінансування заходів Радою Європи – 43,2 тис. грн. та фінансування на 2005 рік – 8 млн. 740,3 тис. грн.
Відповідно до календарного плану виконання Угоди на 2004 рік Держкомтелерадіо здійснено такі платежі:
- у липні - 1 120 000 грн.;
- у серпні - 158 000 грн.;
- у вересні - 546 900 грн.
- у жовтні останній платіж - 375 тис. грн.
Таким чином, Комітет повністю виконав зобов’язання перед головним упорядником щодо забезпечення фінансування у 2004 році.
До проекту Державного бюджету на 2005 рік Держкомтелерадіо підготував відповідні розрахунки на проведення Конференції в обсязі 8 млн. 740,3 тис. грн. Але в остаточному варіанті було затверджено 4 млн. 740 тис. грн. (50% від загального кошторису Конференції бюджету 2005 року). У зв’язку з цим після неодноразових звернень до Уряду розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 січня 2005 року № 30-р затверджено додаткове фінансування заходів у 2005 році в розмірі 4 млн. грн. за рахунок резервного фонду державного бюджету.
Станом на 25 лютого 2005 року кошти з бюджету на суму 4 млн. 840,3 тис. грн. та з резервного фонду на суму 4 млн. грн. повністю перераховано на рахунок Головного упорядника.
Проект програми 7-ї Європейської міністерської конференції
з питань політики у сфері засобів масової інформації
10 березня 2005 року, Головний Конференц зал
9:00 - Відкриття Конференції;
звернення представника Української влади;
вибори Голови і віце-голови Конференції;
звернення заступника Генерального Секретаря Ради Європи пані Мод де Бьор- Букіччіо;
звернення Голови Комітету Міністрів Ради Європи, Посла Кшиштофа Коселя
9:30 - Під-тема 1: „Свобода висловлювань та інформації під час кризи ситуацій”
Доповідь Турецької делегації, представлена професором доктором Бешіром Аталаєм
9:45 - Основний доповідач: пані Кейт Еді, Author & Broadcaster, OBE
10:00 - Виступи представників НУО (неурядових організацій)
10:15 - Перерва
10:30 - Прес-конференція
11:00 - Обговорення Під-теми 1
12:15 - Під-тема 2: „Культурне та медійне різноманіття під час глобалізації”
12:15 - Доповідь про культурне різноманіття, представлена Міністром Культури Швеції паном Ліфом Пагродскім
Доповідь про медійне різноманіття, представлена головою Фінської делегації пані Ріїтті Каівосоя
12:30 - Основний доповідач: пан Бен Х.Багдікян, Почесний Декан Аспірантури журналістики Каліфорнійського університету, Берклі (США)
12:45 - Виступи представників НУО
13:00 - Прийом від імені Генерального Секретаря Ради Європи
14:30 - Обговорення Під-теми 2
15:30 - Під-тема 3: „Права людини та правове регулювання у сфері ЗМІ та нових комунікаційних послуг в інформаційному суспільстві”
15:30 - Доповідь голови Національної ради з питань радіо та телебачення Польщі пані Данути Ванєк
15:45 - Основний доповідач пан Ігнасіо Рамоне, головний редактор „Le Monde diplomatique”
16:00 - Виступи представників НУО
16:15 - Обговорення Під-теми 3
16:45 - Перерва
17:15 - Продовження обговорення Під-теми 3
18:00 - Кінець першого дня
20:00 - Вечеря в ресторані „Панські витребеньки”, 26 км. Столичного шосе
11 березня 2005 року
9:00 – „Майбутня діяльність Ради Європи у ЗМІ: напрямки та пріоритети”, доповідь чинного Голови Керівного комітету з питань ЗМІ пані Алессандри Парадізі щодо застосування Плану дій, затвердженого під час Краківської міністерської конференції.
Презентація проекту Політичної декларації, проектів Резолюцій та Плану дій паном Каролем Якубовичем, який має зайняти посаду Голови Керівного комітету з питань ЗМІ.
09:30 - Обговорення
11:00 - Перерва
11:15 - Продовження обговорення
12:30 - Прийняття Політичної декларації, Резолюцій та Плану дій міністрами.
13:00 - Закриття Конференції
Звернення пана П’єра-Анрі Імбера, Генерального директора з прав людини Ради Європи.
Звернення Голови Конференції.
Прес-брифінг.
13:30-14:45 - Обід в приміщенні Міжнародного виставкового центру
15:00 - Від‘їзд автобусами на культурну програму