1 березня 2005 року Голова Державного комітету телебачення і радіомовлення України Іван Чиж провів робочу нараду за участю президента Національної телекомпанії України Т.Стецьківа, виконавчого продюсера пісенного конкурсу „Євробачення-2005” П.Грицака та відповідальних осіб Комітету з питань підготовки до проведення конкурсу „Євробачення-2005”.
На початку наради Голова Комітету проінформував присутніх про реальний стан підготовки до проведення конкурсу. У ході наради було обговорено болючі проблеми, шляхи їх вирішення, досягнуто домовленості про спільні дії та узгоджено порядок дій при закупівлі Національною телекомпанією України товарів, робіт і послуг, необхідних для забезпечення проведення пісенного конкурсу „Євробачення-2005”.
Пісенний конкурс “Євробачення” щорічно проводиться Європейською мовною спілкою (ЄМС) – об’єднанням громадських та державних телерадіомовників Європи. Телекомпанії-члени ЄМС представляють своїх учасників у цьому конкурсі, який транслюється на весь світ.
Як правило, право проведення конкурсу надається телекомпанії-члену ЄМС тієї країни, представник якої переміг на попередньому конкурсі. Конкурс “Євробачення” є телепрограмою спільного виробництва ЄМС (спілка бере участь в організації заходів та частково фінансує їх – цього року на суму близько 5 млн. швейцарських франків) та телекомпанії країни проведення – члена ЄМС.
24 вересня 2004 року Національна телекомпанія України підписала контракт з ЄМС щодо проведення “Євробачення–2005”. У грудні минулого року на вимогу ЄМС було узгоджено та підписано новий контракт, в якому уточнено окремі правові та організаційні моменти підготовки і проведення конкурсу. Оголошено відкритий тендер на визначення упорядника робіт.
Протягом серпня 2004 – лютого 2005 року Київ неодноразово відвідали члени Наглядової ради та технічні спеціалісти ЄМС. За їх рекомендацією генеральним продюсером пісенного конкурсу “Євробачення-2005” визначено О.М.Савенка, який увійшов до складу Наглядової ради.
Датою конкурсу визначено 19 (півфінал, 2 години мовлення) та 21 (фінал, 3 години мовлення) травня.
Підготовка до заходу здійснюється відповідно до Указу Президента України від 26 травня 2004 року №850 „Про проведення пісенного конкурсу „Євробачення–2005” та доручення Кабінету Міністрів України від 28 травня 2004 року №23597/0/1-04.
Згідно з Указом основними завданнями Кабінету Міністрів України визначено:
розробити і затвердити план заходів з підготовки та проведення Пісенного конкурсу „Євробачення–2005”;
спільно з Київською міською державною адміністрацією вирішити питання щодо фінансування у 2004 році витрат, пов’язаних із підготовкою та проведенням цього конкурсу;
передбачити у проекті бюджету на 2005 рік відповідні видатки.
На Держкомтелерадіо покладено організацію широкого висвітлення у засобах масової інформації заходів з підготовки та проведення конкурсу. До виконання інших завдань з підготовки та проведення “Євробачення-2005” Комітет було залучено лише в грудні минулого року.
7 жовтня 2004 року відбулося перше засідання Організаційного комітету конкурсу. Результатом засідання стало Протокольне доручення органам виконавчої влади, причетним до підготовки та проведення заходу.
Держкомтелерадіо організував широке висвітлення у ЗМІ заходів з підготовки та проведення пісенного конкурсу, а також спільно з іншими співвиконавцями-органами виконавчої влади (Національна телекомпанія, Міністерство фінансів, Міністерство економіки, Київська міська державна адміністрація, Міністерство охорони здоров’я, Міністерство внутрішніх справ, Служба безпеки України, Державна митна служба, Міністерство надзвичайних ситуацій, Державна туристична адміністрація, Міністерство культури, Адміністрація Державної прикордонної служби, Міністерство закордонних справ, Міністерство транспорту і зв’язку, Державний комітет з будівництва та архітектури) розробив план заходів з підготовки та проведення 50-го пісенного конкурсу “Євробачення”.
Цей план затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 січня 2005 року №24-р „Про затвердження плану заходів з підготовки та проведення пісенного конкурсу „Євробачення-2005”.
При органах виконавчої влади створено постійно діючі робочі групи за напрямами роботи, у тому числі при Держкомтелерадіо.
Так, 14 грудня минулого року в Держкомтелерадіо відбулася робоча нарада з підготовки до проведення конкурсу за участю представників ЗАТ “Київський палац спорту”, ЗАТ “ЕКСПО 2000 Україна”, Національної телекомпанії України.
У результаті низки нарад за участю Національної телекомпанії місцем проведення конкурсу визначено Київський палац спорту. Крім того, розроблено програму перебування технічних фахівців та учасників конкурсу, погоджено технічну схему трансляції, програму репетицій і конкурсних програм, соціальні заходи тощо.
ЄМС наполегливо рекомендує Національній телекомпанії України скористатися послугами технічних партнерів – шведських фірм „ПРИЗМА” (пересувне теле- та звукове обладнання) та „СПЕКТРА” (сценічне та телевізійне світло), які будуть працювати спільно з вітчизняними фахівцями.
На прохання Національної телекомпанії України дизайн і проект виготовлення декорацій розроблено лауреатом Шевченківської премії сценографом Борисом Красновим.
Спільно з Київською міською державною адміністрацією та Державною туристичною адміністрацією вжито заходів щодо бронювання місць у готелях (2500 кімнат відповідно до контракту з ЄМС), транспортного та екскурсійного обслуговування акредитованих осіб.
З Міністерством закордонних справ України погоджено процедуру оформлення віз для учасників конкурсу. Проведено переговори та в основному погоджено умови угоди оренди Київського палацу спорту на період проведення конкурсу (квітень-травень 2005 р.).
Досягнуто домовленості щодо пільгового надання мікрофонного парку всесвітньо відомою фірмою „Зінхайзер”, безкоштовного друку частини промоційних матеріалів тощо.
На даному етапі розробляється соціальна програма для акредитованих осіб. Принципово погоджено умови щодо залучення національних спонсорів ПКЄ, які мають кореспондуватися з вимогами ЄМС. Зі свого боку ЄМС підписано угоду міжнародного спонсора “Євробачення-2005” з компанією „Nemiroff” на суму 1 млн. євро (кошти ЄМС).
9 лютого цього року в Київській міській державній адміністрації під головуванням заступника голови І.Данькевича відбулася робоча нарада щодо підготовки та проведення пісенного конкурсу “Євробачення-2005”. Під час засідання було обговорено конкретні питання організації конкурсу, покладені на КМДА, а також визначено виконавців, яким дано відповідні доручення щодо здійснення визначених робіт.
Основними завданнями на сьогодні визначено:
- підготовка міського господарства, готелів, транспорту та зв’язку, культурно-мистецьких заходів до проведення ПКЄ-2005;
- ремонт шляхів, фасадів, дахів, зеленої зони міста тощо;
- вирішення питання залучення коштів Держбюджету для фінансування культурно-мистецьких заходів до проведення конкурсу;
- розроблення схеми міських культурно-мистецьких заходів та екскурсійних маршрутів по м.Києву;
- вирішення питання з банком “Хрещатик” щодо надання пільгових кредитів підприємствам з виготовлення сувенірної продукції до конкурсу;
- підготовка переліку готелів міста Києва, які готові прийняти у травні 2005 року учасників та гостей конкурсу, забезпечити наявність в номерах сувенірів, інформації про місто Київ та програму заходів пісенного конкурсу;
- узгодження з оновленим Оргкомітетом пісенного конкурсу тур-оператора “Євробачення-2005”, а також визначення місць проживання за відповідними іноземними делегаціями та способу розрахунку за готелі; надання права використання символіки конкурсу безкоштовного паркування екскурсійних автобусів біля історичних пам’яток м.Києва тощо.
Уся діяльність з підготовки конкурсу в минулому році здійснювалася за рахунок власних коштів Національної телекомпанії України. Це значною мірою стримувало проведення робіт, які потребують серйозного фінансування (розробка проектів, закупівля обладнання, залучення фахівців у різних галузях тощо).
Держкомтелерадіо спільно з Національною телекомпанією подав Міністерству фінансів України пропозиції до проекту Державного бюджету на 2005 рік.
У бюджеті цього року на проведення конкурсу “Євробачення-2005” передбачено 30,8 млн. гривень.
Однак на підставі вивчення досвіду проведення конкурсу в інших країнах та висновків спеціалістів різних галузей, причетних до його підготовки, стало очевидним, що 30,8 млн. грн. є недостатньою сумою для проведення подібного конкурсу на відповідному рівні, що не сприятиме міжнародному іміджу України.
Щоб гідно представити Україну як європейську країну з високим технічним, творчим та інтелектуальним потенціалом, необхідні негайні додаткові асигнування для оперативного розгортання робіт.
Наприкінці січня цього року Комітет вніс Міністерству фінансів повний кошторис витрат на підготовку та проведення конкурсу.
Він включає:
мінімальний кошторис на суму 30,8 млн. грн., покриття якого вже передбачено в Державному бюджеті,
додатковий бюджетний запит на суму 46 млн. грн.
та кошти, які планується залучити від Європейської мовної спілки, спонсорів і продажу квитків, - 31,2 млн. грн.
Загальна сума кошторису становить 108 млн. грн.
У цілому на сьогодні, за три місяці до конкурсу, залишається чимало невирішених питань.
Насамперед за час, що залишився, необхідно підготувати місце проведення конкурсу – Палац спорту. Зокрема, потребує вдосконалення енергетичне устаткування, система зв’язку та кондиціювання, встановлення та налагодження технологічного обладнання (світло, звук, телевізійна техніка, зв’язок). Це значний комплекс робіт, а дефіцит часу зумовлює його форсування.
Нині керівництво Палацу спорту працює за схемою, узгодженою з представником ЄМС: ведуться роботи з встановлення кондиціювання; переобладнання санвузлів; влаштування нових санітарних кімнат; прес-центру конкурсу; гімнастичного центру; коментаторських кабінок; із заміни вікон і дверей; упорядкування прилеглої території.
Державний комітет телебачення і радіомовлення України згідно з протокольним рішенням від 7 жовтня 2004 року №1 за підсумками засідання Організаційного комітету з підготовки і проведення пісенного конкурсу “Євробачення-2005” було визначено координуючим центральним органом виконавчої влади з організації підготовки до проведення конкурсу. До цього часу усю попередню підготовчу роботу (переговори, укладення контрактів, планування тощо) самостійно здійснювала Національна телекомпанія України як член Європейської Мовної Спілки від України.
8 лютого 2005 року Указом Президента України №203 створено новий склад Організаційного комітету, до складу якого не входить представник Держкомтелерадіо. Водночас протокольним рішенням від 16 лютого 2005 року №2 за підсумками засідання Оргкомітету з підготовки і проведення “Євробачення-2005" підготовка всіх заходів щодо реконструкції Київського Палацу спорту, реалізації створення телекомунікаційних систем, розроблення механізму спрощення тендерних процедур, кошторису та графіку фінансування заходів тощо доручено Національній телекомпанії України та іншим міністерствам. Держкомтелерадіо не визначено співвиконавцем жодного із завдань щодо підготовки конкурсу.
На виконання зазначеного вище Указу Президента України від 8 лютого 2005 року №203 та доручень Уряду Комітетом розроблено проект Розпорядження КМУ “Про внесення змін до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.01.2005 №24-р”, яким передбачено відповідні зміни у складі відповідальних виконавців. Станом на 25 лютого 2005 року документ перебуває на погоджені в центральних органах виконавчої влади.
Питання підготовки до ПКЄ-2005 у повній мірі залежить від НТКУ, яке представляє інтереси України у Європейській Мовній Спілці та від імені ЄМС є організатором проведення пісенного конкурсу „Євробачення-2005”.