Конституція України гарантує кожному право знайомитися з відомостями про себе (стаття 32); вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію (стаття 34); кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення (стаття 50).
Закон України «Про доступ до публічної інформації», (далі – Закон), забезпечує право кожного на доступ до інформації, що знаходиться у суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес.
Усі розпорядники інформації, визначені статтею 13 Закону, зобов'язані надавати та оприлюднювати публічну інформацію – відображену та задокументовану будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформацію, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Доступ до публічної інформації здійснюється на принципах прозорості та відкритості діяльності суб’єктів владних повноважень. Війна змусила деякі органи влади з метою захисту національної безпеки обмежити доступ до публічної інформації, але важливо, щоб такі обмеження були обґрунтованими.
Державний комітет телебачення і радіомовлення України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що бере участь у забезпеченні формування та реалізує державну політику у сфері медіа, інформаційній та видавничій сфері.
Держкомтелерадіо відповідно до покладених на нього завдань:
1) узагальнює практику застосування законодавства, що стосується державної політики у сфері медіа, інформаційній та видавничій сферах; розробляє пропозиції щодо вдосконалення зазначеного законодавства та вносить в установленому порядку проекти законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України на розгляд Міністра культури та інформаційної політики;
2) надає пропозиції щодо проектів законів, інших актів законодавства, які надходять для погодження Міністерством культури та інформаційної політики від міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.
Удосконалення законодавчих гарантій права на доступ до інформації за участю представників громадянського суспільства – важливий чинник у розбудові правової демократичної держави.
Запрошуємо громадськість надсилати cвої зауваження та пропозиції щодо вдосконалення Закону України «Про доступ до публічної інформації» на електронну пошту управління інформаційної політики uip@comin.gov.ua.