Історія Держкомтелерадіо

Історія створення та діяльності Державного комітету телебачення і радіомовлення України (Держкомтелерадіо)

Державний комітет телебачення і радіомовлення України (Держкомтелерадіо) є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України.

Держкомтелерадіо є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері телебачення і радіомовлення, інформаційній та видавничій сфері.

Історія створення Держкомтелерадіо пов’язана з історією розбудови держави. До 1991 року існувало два окремих органи, що опікувалися інформаційною та видавничою політикою – Держкомтелерадіо УРСР та Державний комітет УРСР по пресі. Однак 13 травня 1991 року було ліквідовано Держкомтелерадіо УРСР, а його функції передані Державній телерадіокомпанії.

1992 року було ліквідовано Державний комітет УРСР по пресі, а функції щодо проведення загальнодержавної політики у книговиданні, реєстрації друкованої продукції, контролю за виконанням державного замовлення на видання підручників та інших окремих видань були передані Міністерству культури України. Невдовзі, у травні 1993, ці функції у Мінкультури забрали та передали до новоствореного Державного комітету України у справах видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження, який стає правонаступником Держкомпреси.

1994 року Комітет реорганізовується у Міністерство України у справах преси та інформації.

1995 року «відроджується» й Держкомтелерадіо, на який покладається «організація виконання актів законодавства у сфері телебачення і радіомовлення та відповідних рішень Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, здійснення керівництва державним телебаченням і радіомовленням та несення відповідальності за його розвиток, координація діяльності підприємств, установ та організацій, що входять до сфери його управління». Крім того, на Держкомтелерадіо було покладено розробку перспективних планів розвитку державного телебачення і радіомовлення в Україні та координація діяльності національних, регіональних і обласних телерадіокомпаній, надання їм методичної та організаційно-технічної допомоги.

1996 року після ухвалення Конституції України Міністерство України у справах преси та інформації реорганізується в Міністерство інформації України, а 4 місяці потому у його підпорядкування потрапляють Державний комітет телебачення і радіомовлення та Державне інформаційне агентство України (ДІНАУ). Так триває до 1998 року, коли їх підпорядковують Кабінетові Міністрів України.

1999 року Міністерство інформації ліквідується, натомість створюється Державний комітет інформаційної політики, який забезпечував проведення державної політики в інформаційній та видавничій сферах. Рік потому Держкомтелерадіо та Держкомінформполітики об’єднали в один орган – Державний комітет інформаційної політики, телебачення і радіомовлення України, який виконує функції своїх попередників.

2003 року Державний комітет інформаційної політики, телебачення і радіомовлення знову став Державним комітетом телебачення і радіомовлення, але продовжує виконувати функції, які виходять далеко за межі питань телебачення і радіомовлення: інформаційна політика, видавнича справа, суспільна мораль, мовна політика, преса.

Наступні зміни відбулися наприкінці 2005 року, коли питання мовної політики було вилучено у Держкомтелерадіо і передано до Міністерства культури України. На початку 2006 року функція реєстрації друкованих ЗМІ, окрім друкованих видань еротичного характеру, була передана до Міністерства юстиції України.

2006 року, замість назви «Державний комітет телебачення і радіомовлення» з’явилася нова – «Державний комітет телебачення та радіомовлення». У травні 2011 року Указом Президента України було повернуто попередню назву – Державний комітет телебачення і радіомовлення України (Держкомтелерадіо).

З 2014 по 2017 роки Держкомтелерадіо здійснював дві важливі реформи у медіасфері – створення Суспільного телерадіомовлення на базі державних телерадіокомпаній та реформування друкованих державних і комунальних ЗМІ. 28 грудня 2016 року Кабінет Міністрів України за поданням Держкомтелерадіо затвердив статут ПАТ «НСТУ». Відповідно до розпорядження КМУ від 16 січня 2017 року «Про визначення органу, що здійснює функції з управлінням майном ПАТ «НСТУ» Держкомтелерадіо визначено органом, який здійснює функції з управлінням майном ПАТ «НСТУ».

З 2017 року після створення Українського інституту книги для уникнення дублювання повноважень у книговидавничій сфері Уряд вніс зміни у положення про Держкомтелерадіо і Міністерство культури України.

Відповідно до покладених на комітет завдань Держкомтелерадіо здійснює підготовку пропозицій щодо вдосконалення системи державного управління у видавничій сфері; аналізує та прогнозує розвиток ринку у видавничій сфері; забезпечує дотримання державної мовної політики у видавничій сфері; забезпечує підвищення кваліфікації працівників засобів масової інформації, видавничої сфери, поліграфії; веде Державний реєстр видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції тощо.

Крім того, з метою недопущення на український ринок видавничої продукції антиукраїнського змісту з травня 2017 року на Держкомтелерадіо покладено нові функції стосовно вжиття заходів щодо обмеження ввезення з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України видавничої продукції, що може бути розповсюджена на території України. Держкомтелерадіо надає дозволи (відмови у видачі, анулювання) на ввезення видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України; приймає рішення про накладення штрафу за розповсюдження на території України такої видавничої продукції без наявності відповідного дозволу, вилучатиме її з обігу, ведення відповідного реєстру.

Основними завданнями Держкомтелерадіо є також забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері телебачення і радіомовлення, інформаційній та видавничій сфері. Держкомтелерадіо відповідно до покладених на нього завдань: узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо його вдосконалення та внесення в установленому порядку проектів законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України на розгляд Кабінету Міністрів України;готує пропозиції щодо вдосконалення системи державного управління у сфері телебачення і радіомовлення, інформаційній та видавничій сфері, поліграфії; визначає порядок функціонування вебсайтів органів виконавчої влади та подає Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо інформаційного наповнення Єдиного вебпорталу органів виконавчої влади; вживає разом з іншими органами державної влади заходів до обмеження доступу видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, згідно із законодавством та інше. 

До сфери управління Держкомтелерадіо станом на червень 2023 року належать: державне підприємство «Українська студія телевізійних фільмів «Укртелефільм»; АТ ДАК «Українське видавничо-поліграфічне об'єднання»; Національне видавництво дитячої літератури «Веселка»; ДНУ «Книжкова палата України імені Івана Федорова»; ДНУ «Енциклопедичне видавництво»; Український інститут підвищення кваліфікації працівників телебачення, радіомовлення і преси (Укртелерадіопресінститут); АТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України".

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux