• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Офіційний коментар з приводу однієї парламентської дискусії
опубліковано 04 лютого 2011 року о 16:19

1 лютого 2011 року під час обговорення у Верховній Раді законопроекту № 5314 «Про гарантії рівності парламентських партій при освітленні їхньої діяльності державними телеканалами і радіоканалами» народний депутат, заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко розкритикував обласні державні телерадіокомпанії за те, що вони, начебто, за гроші платників податків висвітлюють лише діяльність голів обласних держадміністрацій, а не життя територіальних громад. Цитата: «От губернатор йде на роботу, потім він йде з роботи, потім він значить зустрічається із заступниками – от такі значить речі відбуваються».

 

У зв’язку з цим, вважаємо за потрібне зауважити, що якби шановний Микола Володимирович перед своїм виступом з високої парламентської трибуни хоча б переглянув бодай окремі програми українських обласних державних телерадіокомпаній, то не був би настільки категоричним і не вдався б до суперечливих узагальнених оцінок.

Тоді народний депутат переконався б, що державні телерадіоорганізації не лише відповідно до держзамовлення виконують функції суспільних мовників, а й чи не єдині в Україні створюють більшість програм, які відповідають загальнолюдським цінностям, соціальним, культурологічним запитам громадян та інтересам дитячої та юнацької аудиторії.

Щоб не бути голослівними, варто навести лише окремі телепрограми громадського спрямування. Так, Житомирська обласна державна телерадіокомпанія розпочала цього року новий благодійний проект «Допоможи матері», який залучає широку громадськість до благодійності, спрямованої на допомогу онкохворим дітям. Проект реалізується в рамках щотижневої публіцистичної передачі «Мамина доля» - своєрідного літопису складних життєвих доль матерів Житомирщини.

В ефірі Волинської ОДТРК усімнядцяте (!) в січні цього року у прямому ефірі відбувся Різдвяний благодійний концерт на підтримку дітей-сиріт. Якщо під час першого заходу у 1995 році було зібрано лише близько 2 тисяч гривень, то минулого року у сиротинці було перераховано вже 160,5 тисяч гривень, зібраних під час марафону.

Попри вкрай обмежене фінансування, керівникам обласних ДТРК вдається націлити творчі колективи на високу самовіддачу в роботі, на пошук оригінальних ідей, привабливих героїв і суспільно важливих тем, відтворювати цілісну палітру життя регіону, що не завжди вдається приватним мовникам. Висвітлюючи життя місцевих громад, ОДТРК не уникають ані гострих тем, ані проблем свого регіону. Щодо присутності в ефірі державних ТРК керівників обласних та місцевих державних адміністрацій, то це теж має місце, але не в тому контексті, про який говорив з парламентської трибуни народний депутат Микола Томенко (цитата наведена вище).

Керівників запрошують в програми для діалогу влади з громадськістю, для відповідей на найгостріші питання глядачів і слухачів. Приміром, в прямому ефірі суспільно-політичного ток-шоу «Головний вектор» Севастопольської регіональної державної телерадіокомпанії голові Севастопольської МДА та експертам довелося вислухати не одне критичне зауваження щодо забруднення Чорного моря та незадовільної екологічної ситуації у місті.

В телевізійному ефірі Херсонської ОДТРК «Скіфія» з січня поточного року з’явилася нова програма «Суспільство і податки». І теж у прямому ефірі на питання глядачів щодо нововведень Податкового кодексу відповідають керівники ДПА в Херсонській області. Уже перша передача засвідчила, що рейтинг у неї високий, особливо серед глядачів, котрі мають власний бізнес і намагаються бути законослухняними громадянами. Деякі глядачі, які додзвонилися на програму, просили навіть продовжити тривалість телепередачі.

Зусиллями обласних державних ТРК створюється і одна з найрейтинговіших інформаційних програм Першого національного «Слово регіонам». В інформаційних сюжетах цієї програми висвітлюються явища, тенденції, цікаві факти з життя регіонів, подаються різні погляди та думки на одну проблему.

Звичайно, колективам державних телерадіоорганізацій є ще над чим працювати, вдосконалюючи якість мовлення. І про це іде серйозна професійна розмова на робочих нарадах, засіданнях колегії Держкомтелерадіо. До того ж, щоб сприяти громадському контролю за ефективним використання державних коштів, Держкомтелерадіо зобов’язав усі державні телерадіоорганізації спеціально позначати програми та фільми, які виготовляються на умовах держзамовлення.

Отже, огульно звинувачувати державних телерадіомовників у відсутності професіоналізму та плазуванні перед місцевим начальством є, принаймні, некоректно. Не можна зневажати працю багатотисячної армії регіональних журналістів, які повсякденно роблять свій внесок у розбудову української демократичної держави. Якщо їм і доводиться запрошувати до мікрофона того чи іншого управлінця, народного обранця чи просто фахового службовця, то роблять вони це в інтересах передовсім телерадіоаудиторії, яка бажає отримати первинну інформацію від тих, хто відповідає перед територіальними громадами за соціально-економічний розвиток селища, міста, району чи області.

Втім, все наведене вище легко перевірити. Тоді й варто розпочинати дискусію на матеріалах побаченого з телеекранів, сайтів Держкомтелерадіо чи ОДТРК, які відкриють кожному охочому очі на зовсім інший телерадіосвіт некомерційного мовлення.

 

Відділ взаємодії із ЗМІ та зв’язків з громадськістю Держкомтелерадіо

 

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux