Інформація про діяльність друкованих ЗМІ

опубліковано 13 жовтня 2005 року о 15:37

 

Мета Програми – поліпшення умов діяльності преси, засновниками (співзасновниками) якої є органи місцевої влади і органи місцевого самоврядування. Це – переоснащення виробничої бази друкарень на основі наукових розробок вітчизняних НДІ, придбання двофарбових офсетних машин, забезпечення редакцій сучасною фотоапаратурою, модернізація комп»ютерних центрів, розширення можливостей придбання паперу, особливо газетного та офсетного, впровадження досвіду передових областей у створенні міжредакційного резервного фонду паперу, забезпечення щорічної перепідготовни редакторів районної, міської та міськрайонної преси.

У 2004 році Держкомтелерадіо розроблена та затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 р. № 271 Державна програма «Журналіст» на 2004-2010 роки. Метою цієї Програми є здійснення перспективних заходів щодо розвитку засобів масової інформації, розв`язання актуальних питань журналістики.

Розгляд питань щодо діяльності друкованих засобів масової інформації, зазначених у програмах, з ініціативи Держкомтелерадіо обговорювались на Всеукраїнській нараді керівників державних і комунальних засобів масової інформації «Суспільство, ЗМІ, держава: вектори взаємодії», що відбулася 6-7 травня 2004 року у м. Житомирі. Як результат проведеної організаційної роботи Комітетом з інформації АР Крим, управліннями у справах преси та інформації облдержадміністрацій та Севастопольської міськдержадміністрації, головним управлінням з питань взаємодії із засобами масової інформації та зв’язків з громадськістю Київської міськдержадміністрації розроблено і реалізуються обласні (регіональні) плани заходів на виконання Державної програми «Журналіст», галузевої програми «Мала преса».

Програмами передбачено здійснення невідкладних і перспективних заходів щодо розвитку засобів масової інформації, розв’язання проблем журналістики, основними завданнями яких є вирішення економічних, соціальних проблем працівників редакцій, поліпшення матеріально-технічного забезпечення та фінансового стану редакцій, передачі майна і приміщень редакціям у безстрокову оренду, навчання журналістських кадрів.

На виконання Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» завершено процес укладання угод між редакціями комунальних друкованих ЗМІ та органами місцевої влади, органами місцевого самоврядування на висвітлення діяльності органів місцевої влади.

Розглядається питання своєчасної доставки центральних та обласних друкованих засобів масової інформації, здешевлення паперу та поліграфічних послуг.

Шляхи їх вирішення Комітет вбачає у створенні в регіонах сучасних видавничо-поліграфічних комплексів на основі новітніх технологій, що дозволить здійснити централізоване оптове придбання для редакцій високоякісного паперу для друку періодичних видань та підвищить конкурентноспроможність та якість періодичних видань.

У центрі уваги Комітету знаходиться питання підвищення кваліфакіції працівників комунальних друкованих видань. Редактори проходять навчання на базі Укртелерадіопресінституту. На місцях проводяться тематичні семінари редакторів місцевих органів виконавчої влади та органів масцевого самоврядування.

У Комітеті введена практика заслуховування на засіданнях колегій питання про стан інформаційного простору областей та обмін досвідом.

На виконання Указу Президента України від 3.04.05 № 593 «Про вдосконалення структури місцевих державних адміністрацій», та постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.05 № 328 «Про структуру місцевих державних адміністрацій» в облдержадміністраціях відбулася реорганізація та передача функцій управлінь у справах преси та інформації іншим структурам, що спричинило послаблення уваги до проблем розвитку інформаційного простору.

Державний комітет телебачення і радіомовлення України неодноразово порушував питання про необхідність збереження в структурі обласних державних адміністрацій управлінь у справах преси та інформації – структурних підрозділів, які мають багато позитивних напрацювань у питаннях розвитку і захисту національного інформаційного простору, книговидання і книгорозповсюдження, фестивальної і виставкової діяльності.

Про це йшлося в листах Комітету до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, голів обласних державних адміністрацій, у зверненнях працівників структурних підрозділів обласних державних адміністрацій до центральних органів виконавчої влади, які залишилися без відповідного реагування.

Державним комітетом на сьогоднішній день зареєстровано та перереєстровано 22794 періодичних видання.

9948 від цієї кількості – видання загальнодержавної, регіональної та/або зарубіжної сфери розповсюдження, 12846 – місцевої.

З 9948 друкованих ЗМІ, зареєстрованих на загальнодержавну сферу розповсюдження: 3809 газет, 4626 журналів, 381 бюлетень, 77 альманахів, 816 збірників, 185 календарів, 54 дайджести. Переважну більшість друкованих періодичних видань з місцевою сферою розповсюдження становлять газети: 10740 назв, журналів та видань журнального типу – 2106.

На виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України «Назустріч людям», Державний комітет телебачення і радіомовлення України розпочав роботу над підготовкою Концепції реформування друкованих засобів масової інформації, беручи за основу дворічну програму реформування, запропоновану НСЖУ, узагальнені пропозиції творчих колективів редакцій комунальних друкованих періодичних видань.

Враховуючи, що роздержавлення ЗМІ є необхідною передумовою подальшого демократичного розвитку держави, Комітет пропонує насамперед внесення відповідних змін до діючого законодавства, зокрема, до Законів України «Про місцеві державні адміністрації», «Про органи місцевого самоврядування в Україні», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про інформацію», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про приватизацію державного майна» та низки інших підзаконних актів, тому ретельно вивчаються усі законодавчі аспекти проводяться консультації з Мінекономіки, Мінфіном, Фондом державного майна.

Роздержавленню передував моніторинг реального економічного, фінансового та соціального стану кожного комунального періодичного видання.Після здійснення аналізу фінансово-економічної діяльності кожної редакції з визначенням її організаційно-правового статусу, складу власників майна, статутного фонду буде розроблятися план реформування ЗМІ в кожній області з урахуванням стартових можливостей кожної редакції, результатів соціологічних опитувань та забезпечення соціальних гарантій журналістів.

Вже сьогодні можна прогнозувати, що в період роздержавлення комунальної преси складно буде вирішуватись питання передачі редакціям у власність приміщень та майна.

З цією метою Державним комітетом телебачення і радіомовлення України сформовано та розміщено на офіційному сайті Державного комітету телебачення і радіомовлення України проект медіа карти комунальних друкованих засобів масової інформації.

Проект Медіа карти комунальних друкованих засобів масової інформації, презентація якого відбулася 15 вересня 2005 року в прес-центрі Укрінформу, сформовано Державним комітетом телебачення і радіомовлення України за сприяння Комітету з інформації Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольською міських державних адміністрацій з метою ефективного вирішення питання передачі редакціям у власність приміщень та майна в період роздержавлення комунальної преси.

Медіа карта включає інформацію про 734 комунальні періодичні видання України з місцевою сферою розповсюдження, до якої входять дані про засновників періодичних друкованих видань, приміщення, в яких розташовані редакції, перелік майна, що перебуває на балансі редакцій, суму коштів, яка виділяється з місцевих бюджетів на їх підтримку.

Зазначений додаток є лише проектом, першим кроком напрацьованим спільно. Необхідно ще раз долучитися до уточнення даних про перелік майна. У цьому перш за все має бути зацікавлений керівник і трудовий колектив кожного комунального друкованого періодичного видання України.

Другим етапом є аналіз даних про ЗМІ, засновниками яких є центральні органи виконавчої влади. На сьогодні таких ЗМІ маємо 232. Розпочато також роботу над аналізом друкованих видань, засновниками яких виступають відомчі установи та організації.

Відповідно до вимог Закону України “Про державну підтримку ЗМІ та соціальний захист журналістів” Державний комітет здійснює фінансову підтримку дитячим періодичним виданням у межах коштів, передбачених Держкомтелерадіо України Законом України за програмою “Фінансова підтримка преси” та Порядку використання коштів Державного бюджету на фінансову підтримку преси.

За останні роки була надана державна фінансова допомога дитячим виданням: «Вулик», «Соняшник», «Країна знань», «Юний натураліст», «Веселочка», «Ліхтарик» та іншим.

Зважаючи на актуальність надання фінансової підтримки друкованим періодичним виданням, Комітет має намір ініціювати внесення змін до Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» з метою розширення переліку видань, яким має надаватися державна фінансова підтримка.

Комітет сприяє діяльності та розвитку Всеукраїнського інформаційно-культурного центру в м.Сімферополі (АР Крим). Здійснює координацію діяльності центру й надання йому необхідної методологічної допомоги.

Комітет є організатором численних міжнародних фестивалів, регіональної преси, виставок, журналістських зборів («Світ книги-2005», «Золотий передзвін Придесення», «Встане правда! Встане воля!»).

Нещодавно започатковано Всеукраїнську акцію дитячої книги та періодики «Учітесь, читайте, чужого навчайтесь і свого на цурайтесь».

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux