Державна наукова установа «Енциклопедичне видавництво» протягом 2024 року продовжила роботу над підготовкою й реалізацією багатотомної Великої української енциклопедії (далі - ВУЕ) як універсального національного довідкового видання у двох версіях - друкованій та енциклопедичного порталу «Велика українська енциклопедія» (далі – е-ВУЕ).
У 2024 році завершено формування текстової основи четвертого тому (літери «Б – Бер») друкованої версії Великої української енциклопедії з одночасним наповненням відповідних статей на порталі е-ВУЕ, заверстано і виготовлено оригінал-макет четвертого тому.
Протягом звітного періоду тривала організація колективної міждисциплінарної роботи над комплексними й багатозначними гаслами: сформовано основний зміст 15 статей (1–3 рівень) за комплексними гаслами з географії (країни, регіони, адміністративні одиниці); доповнено і уточнено переліки гасел до тематичних реєстрів з наукових напрямів. Укладено тематичні реєстри гасел (ТРГ) з напрямів «Культурологія», розділу «Пам’яткознавство» (Пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО), «Етнологія», «Філологічні науки» (Теорія літератури. Українська література, частина 2). Продовжено роботу над ТРГ з біографістики (політичні науки), інформаційних технологій, історичних наук (ч. 2: історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни), соціальних комунікацій, географії, психології, математики.
Колектив наукової установи у 2024 році продовжив роботу над формуванням та наповненням контенту порталу е-ВУЕ (літери А-Я). Постійно здійснюється перевірка відсутніх файлів (відеоконтент, ілюстрації тощо) на сторінках статей та відповідне наповнення (відновлення, розміщення, доповнення тощо); заведення статей у рубрику «Простір знань», авторських та редакційних статей; озвучення статей е-ВУЕ. Ретельно добирається ілюстративний матеріал до статей (для друкованої та онлайн-версій), календаря подій тощо. Здійснюється адміністрування сторінок установи та енциклопедії у соціальній мережі Фейсбук.
Також на енциклопедичному порталі щоденно оновлюється інформація щодо основних подій за попередній день війни (рухомий рядок – https://vue.gov.ua/), підтримуються рубрики «Актуально», «Міста-Герої», «Герої України». З метою донесення інформації щодо наруги російських загарбників над культурною спадщиною України та привернення уваги до поруйнованих архітектурних пам’яток культури започатковано нову рубрику «Україна. Поруйнована спадщина».
Упродовж 2024 року співробітниками Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво» було опубліковано 157 наукових праць, зокрема 24 статей у наукових періодичних виданнях, які включені до наукометричних баз даних Scopus та/або Web of Science Core Collection, 47 статей у наукових виданнях, включених до Переліку наукових фахових видань України, 18 наукових, 7 навчальних та 7 довідкових видання тощо. Колективом установи підготовлено та оприлюднено понад 800 авторських та редакційних статей для Великої української енциклопедії. Зокрема, протягом 2024 р. підготовлено такі видання:
Злагоджена і відповідальна робота колективу Енциклопедичного видавництва уможливила виконання завдань, передбачених планом діяльності установи на 2024 рік та технічним завданням науково-дослідної роботи «Пошук шляхів вдосконалення мультимедійної версії «Великої української енциклопедії» в мережевому просторі» в контексті іміджевих запитів Української держави», яка виконувалася за бюджетною програмою КПКВК 3802020 «Наукова і науково-технічна діяльність у сфері засобів масової інформації, книговидавничої справи та інформаційно-бібліографічної діяльності» в 2024 році.
З метою впровадження результатів наукової та науково-дослідної роботи, співробітники Енциклопедичного видавництва взяли участь у наукових, науково-практичних конференціях міжнародного та всеукраїнського рівня, семінарах, симпозіумах, круглих столах, проєктах, координаційних радах тощо. Співробітники установи взяли участь у 84 науково-комунікаційних заходах (13 – конференції, що відбулися за кордоном, 24 – міжнародні та всеукраїнські науково-практичні конференції, що відбулися в Україні; 47 – круглі столи, семінари, наради, проєкти, лекції, воркшопи, фахові дискусії, форуми, симпозіуми тощо).
Енциклопедичним видавництвом у 2024 році організовано і проведено Всеукраїнську наукову конференцію «Українська енциклопедистика в умовах викликів і загроз національній ідентичності», де обговорено теоретичні та прикладні питання концептуального і змістового наповнення сучасних енциклопедій. Також проведено Всеукраїнську наукову конференцію «Війна Росії проти України (лютий 2014 – лютий 2024 рр.). Рецепція війни» у Національному інформаційному агентстві «Укрінформ», м. Київ.
З метою популяризації енциклопедії представники Енциклопедичного видавництва долучились до конференції «International Encyclopedia Conference» (15–16 травня 2024 р., м. Осло, Норвегія) під егідою The Great Norwegian Encyclopedia (SNL), де успішно презентовано Велику українську енциклопедію.
Розширено співробітництво з академічними та освітніми установами, зокрема закордонними, що працюють в галузі енциклопедистики, а також з Центром досліджень воєнної історії Збройних сил України та Командуванням сил Територіальної оборони Збройних сил України. Поповнено корпус авторів ВУЕ, залучено до написання статей провідних фахівців академічних інститутів та закладів вищої освіти, музейних і культурно-просвітницьких закладів, науковців діаспори, українських науковців, які працюють чи стажуються за кордоном. Окрім того, Енциклопедичне видавництво стало членом Європейської енциклопедичної мережі («The European Encyclopedia Network»).
Відповідні угоди про співпрацю та координацію діяльності та/або меморандуми підписано з: Національною бібліотекою України імені Ярослава Мудрого, Радою молодих вчених при Міністерстві освіти і науки України, Командуванням Сил Територіальної оборони Збройних Сил України, Центром досліджень воєнної історії Збройних Сил України.
Окрім того, на виконання статті 4 Указу Президента України № 1/2013 від 02.01.2013 «Про Велику українську енциклопедію» органи виконавчої влади продовжують сприяти створенню Великої української енциклопедії. Зокрема, Хмельницькою обласною універсальною науковою бібліотекою спільно з Хмельницькою обласною організацією Національної спілки краєзнавців України впродовж 2024 року проведено роботу щодо підготовки бібліографічних посібників із серії «Видатні особистості Хмельниччини» та «Календар знаменних та пам’ятних дат Хмельниччини» (лист Хмельницької обласної військової адміністрації вих. № 57/35-30-12313/2024 від 26.12.2024).
Провідними вченими Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Івано-Франківського національного медичного університету, Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу підготовлено матеріали з різних наукових напрямків до друкованої версії ВУЕ. Понад 30 науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти готували статті до електронної версії ВУЕ (лист Івано-Франківської обласної військової адміністрації вих. № 7732/1644/6-24/01-016 від 13.12.2024).
На виконання статті 5 Указу Президента України № 1/2013 від 02.01.2013 «Про Велику українську енциклопедію» Держкомтелерадіо забезпечує широке висвітлення ходу підготовки та видання Великої української енциклопедії на офіційному вебсайті відомства:
Інформація про роботу Енциклопедичного видавництва також систематично розміщується на вебсайті установи (https://ev.vue.gov.ua/) в розділі «Новини». Інформаційні матеріали про проєкт також були розміщені на соціальних сторінках Ради молодих вчених при Міністерстві освіти і науки України та Офісу підтримки вченого. В ефірі Українського радіо 13.08.2024 в.о. директора Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво», д.і.н., професор А. Киридон презентувала Велику українську енциклопедію (ВУЕ) та проєкти «Герої України в російсько-українській війні», «Міста-герої», «Україна – поруйнована спадщина».
У 2025 році за бюджетною програмою КПКВК 3802020 «Наукова і науково-технічна діяльність у сфері медіа, книговидавничої справи та інформаційно-бібліографічної діяльності» Енциклопедичним видавництвом плануються до виконання прикладні наукові дослідження за темою «Велика українська енциклопедія: модуси загальної системної архітектури в умовах воєнного часу» відповідно до Пріоритетних напрямів (тематики) наукових досліджень і науково-технічних розробок Державного комітету телебачення і радіомовлення України на 2025 – 2027 роки, схвалених на засіданні Науково-технічної ради Держкомтелерадіо 04 жовтня 2024 року та затверджених наказом Міністерства культури та стратегічних комунікацій України № 913 від 14.12.2024.
Отже, станом на 01.01.2025 завершено формування текстової основи, заверстано й виготовлено оригінал-макети першого, другого, третього і четвертого томів друкованої версії ВУЕ; п’ятий том знаходиться на стадії верстання. Окрім того, розроблено засади платформи для розміщення статей і на постійній основі проводиться підтримка онлайн-версії е-ВУЕ: подальше вдосконалення дизайну; заведення нових статей; підготовка ілюстративного матеріалу (карти, схеми, графіки, діаграми, креслення, малюнки, рисунки); наповнення тематичним аудіо- та відеорядом тощо. Постійно коригується Словник ВУЕ, доповнюються і уточнюються переліки гасел тематичних реєстрів з наукових напрямів. Видано універсальний енциклопедичний довідник «Україна. 30 років незалежності».
За пропозиціями, наданими Енциклопедичним видавництвом (вих. № 3 від 03.01.2025), є потреба продовжити термін підготовки та видання Великої української енциклопедії з орієнтовною кількістю – 80 томів.
В умовах російської агресії Велика українська енциклопедія розглядається як потужний інструмент формування української національної та громадянської ідентичності, а також протидії російській пропаганді з огляду на україноцентричність видання, ґрунтовність статей, вивіреність інформації тощо. Водночас, залишаються невирішеними низка проблемних питань: