24 лютого 2005 року відбулося чергове засідання Колегії Державного комітету телебачення і радіомовлення України.
На засіданні Колегія розглянула такі питання:
про перспективи розвитку Інтернет-мовлення державної телерадіокомпанії “Всесвітня служба “Українське телебачення і радіомовлення”;
про підсумки виконання державного замовлення на виробництво теле- і радіопрограм у 2004 році та формування державного замовлення на виробництво теле- і радіопрограм на 2005 рік;
про Програму виробництва телевізійних фільмів студією “Укртелефільм” на 2005 рік з фінансово-економічним обґрунтуванням;
про стан надання Державним комітетом телебачення і радіомовлення України інформаційних, реєстраційних, фінансово-економічних, комунальних та інших послуг громадянам і юридичним особам через мережу Інтернет;
про стан виконання рішень Колегії Держкомтелерадіо України, прийнятих у 2004 році.
На початку засідання Колегії було внесено додаткові питання до порядку денного, зокрема щодо фестивальної діяльності Комітету в контексті проведення виставки “Україна інформаційна” у рамках 7-ї Європейської міністерської конференції з питань політики у сфері ЗМІ та ухвалення заяви Колегії стосовно утиску журналістів з боку окремих новопризначених керівників органів виконавчої влади різних рівнів.
Заслухавши та обговоривши інформацію про перспективи розвитку мовлення ДТРК "Всесвітня служба „Українське телебачення і радіомовлення" (“УТР”), Колегія відзначила, що запровадження Інтернет-мовлення “УТР” в реальному часі повністю відповідає основним засадам державної інформаційної політики, вимогам Державної програми інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2004-2007 роки.
З 1 січня 2005 року відповідно до планів розвитку та рішень колегії і наказів Держкомтелерадіо України “УТР” довела обсяг щоденного мовлення до 18 годин на добу, видаючи в ефір щомісяця понад 2250 телепередач і фільмів на 82 країни світу. Окрім того, програми “УТР” транслюють понад 300 регіональних місцевих кабельних мереж України і виходять в ефірних мережах23-х обласних державних телерадіокомпаній.
З 10 жовтня 2004 року “УТР” розпочала експериментальне тестове мовлення в мережі Інтернет, а з 30 жовтня 2004 року перейшла до повноцінного Інтернет-мовлення в реальному часі, використовуючи три Інтернет-вузли: для України (м. Київ), для країн Європи та Азії (м. Лондон, Великобританія), для країн Америки (м. Нью-Йорк, США).
Для забезпечення якісного прийому на місцях та контролю за проходженням сигналу до споживача “УТР” організувала взаємодію з дипломатичними представництвами України за кордоном і вже отримала схвальні відгуки від понад 50-ти закордонних дипломатичних представництв та понад 30 тисяч звернень і пропозицій з боку іноземних громадян із 58 країн світу, серед яких Росія, Ізраїль, Німеччина, Канада, Бразилія, ПАР, Японія, Сінгапур та інші.
Діяльність телерадіокомпанії сприяє становленню інформаційного суспільства, забезпечує один із напрямів розвитку національної складової глобальної інформаційної мережі Інтернет, розширює спектр засобів і вдосконалення методів оприлюднення у мережі Інтернет об’єктивної інформації про Україну, а також надає позитивний приклад ефективного впровадження новітніх інформаційних технологій, є одним із механізмів забезпечення інформаційної безпеки України.
Створення спільно з ДП „Укркосмос” спеціалізованих Інтернет-вузлів: для України (у м. Київ), для країн Європи та Азії (у м. Лондон, Великобританія), для країн Америки (у м. Нью-Йорк, США) дозволило досягти високої якості трансляції та умов прийому програм Iнтернет-мовлення “УТР” у різних регіонах світу.
Виконуючи рішення Колегії та накази Держкомтелерадіо України, "УТР" успішно створює новий для нашої держави, науково-пізнавальний телеканал.Впровадження нових циклів телепрограм, висококваліфікована, збалансована та об’єктивна подача новин, успішне творче висвітлення складних процесів, що відбувалися в українському суспільстві, сприяли утвердженню образу України як демократичної цивілізованої держави, що прагне розвиватися за європейськими стандартами.
Цей комплекс творчих, технічних і технологічних заходів дозволив різко підвищити популярність програм „УТР” на світовому інформаційному ринку.Автоматична служба реєстрації Інтернет-вузлів і супутникових портів фіксувала з листопада 2004 року до 16 січня 2005 року до 1 млн. глядачів програм "УТР" у день. За авторитетним міжнародним рейтингом Служби любителів телебачення і радіо в Інтернеті "УТР" в листопаді-грудні 2004 року і першій половині січня 2005 року посіла 3 місце серед понад 350 телекомпаній світу, поступившись лише таким медіа-гігантам, як ОРТ (Росія) і СNN (США).
Саме в будівництві, дооснащенні та комплектації обладнанням вищезазначених вузлів вбачається перспектива розвитку Інтернет-мовлення "УТР".Першочергової уваги потребує розбудова Інтернет-вузла для країн Азії, Океанії та Австралії.
У зв’язку з цим викликає занепокоєння стан фінансування як діяльності "УТР" в цілому, так і розвитку Інтернет-мовлення зокрема. Виділені бюджетом кошти не забезпечують оплату технічних засобів розповсюдження Інтернет-мовлення, змушують обмежувати використання технічних потужностей, що веде до різкого зменшення території охоплення телесигналом "УТР" і автоматичної втрати завойованих рейтингових позицій.
Крім того, стало очевидним, що для подальшого розширення аудиторії телеканалу потрібно якнайшвидше впроваджувати титрування програм, передач і фільмів іноземними мовами. Як зауважив, президент "УТР" телерадіокомпанія готова забезпечити цей процес, але проблема все та ж - нестача коштів.
Ще однією проблемою є те, що за 1,5 року роботи “УТР” вичерпала весь запас програм про Україну або українського виробництва. І хоча в нашій державі існують студії виробництва телефільмів, на жаль, продукції вони зараз виробляють замало.
З метою якісного виконання завдань, покладених Урядом і Держкомтелерадіо України на "УТР" щодо забезпечення національних інтересів України в інформаційній сфері, розвитку свободи слова, подальшої розбудови національної складової глобальної інформаційної мережі Інтернет, розширення спектру засобів і вдосконалення методів оприлюднення у мережі Інтернет об’єктивної інформації про Україну, колегія схвалила досвід співпраці “УТР” і ДП „Укркосмос” із впровадження та розвитку Інтернет-мовлення як ефективного механізму для формування позитивного іміджу України та забезпечення національних інтересів нашої держави.
Схвалено також обсяги Інтернет-мовлення “УТР” у 2005 році в розмірі 6570 годин і вирішено забезпечити впровадження в системі Держкомтелерадіо новітньої інформаційної технології Інтернет-мовлення.
Буде вжито заходів щодо повного фінансування “УТР” в межах затвердженого бюджету, розглянуто можливість забезпечення фінансування розповсюдження програм телерадіокомпанії технічними засобами телевізійного та Інтернет-мовлення “УТР”, а також надано методичну і практичну допомогу “УТР” у формуванні нового для України науково-пізнавального телеканалу.
У свою чергу “УТР” спільно з ДП „Укркосмос” мають вжити заходів для прискорення розбудови Інтернет-вузлів, зокрема на Азію, Океанію і Австралію, технічного дооснащення існуючих потужностей, комплектування високопрофесійними кадрами, подальшого впровадження комп’ютерних та інформаційних технологій.
Державне замовлення на виробництво теле- і радіопрограм у 2004 році виконано державними телерадіокомпаніями повністю: загальні обсяги виробництва телепрограм - 89043,7 годин, загальні обсяги виробництва радіопрограм - 129781,1 годин. Крім того, ДТРК „Всесвітня служба “УТР” виробила і розповсюдила каналом супутникового зв’язку 5856 годин телевізійних програм.
Враховуючи вимоги попередніх рішень, Колегія зазначила, що в процесі виконання державного замовлення на виробництво теле- і радіопрограм у 2004 році відбулося певне покращення змістовного наповнення програм виконавцями державного замовлення.
Водночас у процесі виконання державного замовлення відбувалися локальні зміни обсягів в окремих компаніях. Порушення рамкових умов виконання державного замовлення з виробництва теле- та радіопрограм, передбаченого відповідною постановою Уряду, не відбулося.
У 2004 році набув популярності спільний телевізійний проект державних телерадіоорганізацій „Україна: день за днем”, підвищилася оперативність подачі матеріалів про діяльність органів регіональної виконавчої влади та місцевого самоврядування; про головні події в соціально-економічному, політичному, культурному житті регіонів. У цілому характер програм державних каналів все більше наближається до формату громадського або публічного мовлення. Суспільна складова мовлення стає пріоритетною. Позитивні тенденції, які склалися в державному телебаченні і радіомовленні за останні роки, слугують передумовою для створення системи громадського телебачення і радіомовлення.
Відзначаючи певне покращення умов фінансування у минулому році, Колегія констатувала, що у цілому обсяг і ритмічність фінансування поки що не відповідають потребам галузі. Враховуючи те, що у 2005 році на Держкомтелерадіо покладено обов’язки головного розпорядника коштів на розповсюдження теле- та радіопрограм, слід приділити особливу увагу щодо дотримання балансу між виробництвом і розповсюдженням телерадіопрограм.
Обговоривши питання виконання державного замовлення на виробництво теле- і радіопрограм у 2004 році та формування державного замовлення на виробництво теле- і радіопрограм на 2005 рік, Колегія доручила завершити роботу щодо укладання державних контрактів з державними телерадіоорганізаціями на виробництво теле- та радіопрограм на 2005 рік і розпочати роботу щодо укладання державних контрактів з державними телерадіоорганізаціями на виробництво теле- та радіопрограм на 2006 рік.
Крім того, планується вжити необхідних заходів щодо безумовного додержання державними телерадіоорганізаціями вимог державних контрактів та виконання тематичних планів.
Після короткого обговорення з фінансово-економічним обґрунтуванням Колегія, вилучивши вартісні показники, схвалила в основному Програму виробництва телевізійних фільмів студією “Укртелефільм” на 2005 рік з фінансово-економічним обґрунтуванням, визначивши як пріоритетні фільми загальнодержавного суспільно-політичного значення, створення циклів телефільмів про духовне і культурне минуле та сьогодення України, фільмів історичної тематики та художніх фільмів, серіалів для дітей та юнацтва.
У квітні цього року Колегія запланувала розглянути остаточний варіант Програми з фінансуванням відповідно до передбачених державним бюджетом коштів. Для подальшого розвитку вітчизняного телевізійного кіно передбачається розробити проект Концепції державної підтримки телефільмовиробництва в Україні до 2010 року.
Під час засідання у квітні поточного року Колегія планує розглянути програму виробництва телевізійних фільмів студією “Укртелефільм” на 2005 рік з фінансово-економічним обґрунтуванням, яка була схвалена рішенням Колегії від 29 липня 2004 року і є частиною масштабного перспективного бачення розвитку українського телевізійного кіно, кардинальних змін у сфері вітчизняного телефільмовиробництва.
Питання надання Комітетом інформаційних, реєстраційних, фінансово-економічних, комунальних та інших послуг громадянам та юридичним особам через мережу Інтернет розглядатиметься Колегією на виконання рішення Урядового комітету соціального, науково-технічного та гуманітарного розвитку від 15.11.04 № 33.
Інформаційні послуги - це державні (адміністративні) послуги, що їх надають органи виконавчої влади в електронному вигляді та які безпосередньо пов’язані з виконанням основних функцій та завдань органом влади. Органи виконавчої влади надають інформаційні послуги через Єдиний веб-портал органів виконавчої влади та через власні веб-сайти.
З метою вирішення цих питань затверджено низку заходів щодо створення електронної інформаційної системи “Електронний Уряд”, що дасть можливість інтегрувати електронні інформаційні ресурси та системи органів виконавчої влади, підвищити прозорість діяльності Уряду, надавати інформаційні та інші послуги громадянам та юридичним особам через мережу Інтернет.
На веб-сайті Комітету створено розділ “Реєстрація, ліцензування”, в якому розміщена інформація про умови реєстрації друкованих ЗМІ, інформаційних агентств, видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції.Створено веб-сайти “Програма випуску соціально значущих видань”, “Реєстр друкованих ЗМІ” та “60 років Перемоги”. В режимі реал-аудіо транслюється Перша програма Українського радіо та програма мовлення на зарубіжні країни Всесвітньої служби „Радіо Україна”. Розпочато Інтернет-мовлення у режимі ОН-ЛАЙН ДТРК “Всесвітня служба “УТР”.
Розпорядженням Держкомтелерадіо України від 26.02.04 №14 визначено перелік та зміст інформаційних послуг, що надаватимуться громадянам і юридичним особам через мережу Інтернет, розроблено план заходів щодо забезпечення надання структурними підрозділами Комітету, підвідомчими йому установами і організаціями послуг з використанням мережі Інтернет.
Заслухавши та обговоривши інформацію щодо надання Комітетом інформаційних, реєстраційних, фінансово-економічних, комунальних та інших послуг громадянам та юридичним особам через мережу Інтернет колегія відзначає, щов Держкомтелерадіо України здійснено перші крокив цьому напрямку.
Водночас на сьогодні у десяти державних телерадіоорганізаціях не створено власні веб-сайти, а у семи - тільки здійснюється їх розробка. НТКУ не забезпечила трансляцію на власному веб-сайті аудіо- та відеофайлів випусків новин. Не виконується рішення наказу Держкомзв’язку від 15.08.03 №149 щодо створення на веб-сайті Комітету розділу “Каталог Послуг”.
У зв’язку з цим Колегія ухвалила державним телерадіоорганізаціям забезпечити безумовне виконання наказу Держкомтелерадіо України від 27 лютого 2004 року № 53 та при переході функціонування веб-сайту Комітету на програмно-технічну платформу Єдиного веб-порталу органів виконавчої влади дотримуватися Порядку надання інформаційних та інших послуг з використанням електронної інформаційної системи “Електронний Уряд”.
Крім того, заплановано розпочати підготовку до створення галузевого порталу Інтернет-мовлення.
Виконання структурними підрозділами Держкомтелерадіо України рішень Колегії Комітету, прийнятих у 2004 році, на думку Колегії, в цілому організовано задовільно. Постійно вживаються заходи щодо удосконалення форм і методів цієї роботи.
З метою забезпечення своєчасного контролю за виконанням планів роботи та нормативних актів Комітету, системного аналізу досягнутих результатів видано наказ Держкомтелерадіо України від 15.03.2004 р. №76 “Про здійснення системного аналізу стану виконання планів роботи, наказів та розпоряджень Голови Комітету, рішень колегії Держкомтелерадіо України”, яким передбачено щоквартальний аналіз стану виконання рішень колегії.
Однак упродовж 2004 року аналітичний контроль здійснювався без оцінки якості проведеної роботи та аналізу досягнутих результатів. Причиною цього, серед інших, була відсутність системності в наданні структурними підрозділами Комітету інформації та її неконкретність у частині виконання поставлених завдань.
Проведений аналіз виконання рішень колегії свідчить про необхідність посилення організаційних і контрольних функцій з боку заступників Голови Комітету, керівників структурних підрозділів і скоординованих дій виконавців під час реалізації спільних завдань.
У зв’язку з цим Колегія ухвалила посилити контроль за виконанням прийнятих нею рішень, для чого передбачається підвищити персональну відповідальність працівників очолюваних підрозділів за організацію роботи і виконання визначених Колегією завдань, вжити заходів щодо неухильного дотримання встановлених термінів та запровадити щоквартальне інформування про стан виконання рішень Колегії.