Отже, сталося! Об 11 годині сьогодні, 21 серпня, у столичному «Українському домі» завирував-заторгував книжковий ярмарок - III Київська міжнародна книжкова виставка-ярмарок.
Місце громадських і політичних урочистостей, усякого роду ярмарків та виставок – Центр ділового та культурного співробітництва «Український дім» – надав престижні перших два поверхи для стендів численних видавничих організацій України, а також Росії та Білорусі. Ще до офіційного відкриття в «Українському домі» першими оглядачами представленої продукції стали самі видавці – поки немає гостей та відвідувачів професіонали мали час поспілкуватися, обмінятися діловими контактами, оцінити здобутки конкурентів, започаткувати вигідні спільні проекти.
Урочисто відкрив виставку Віце-прем’єр-міністр України Дмитро Табачник. Він зачитав привітання Прем’єр-міністра України Віктора Януковича, у якому керівник українського уряду зазначив, що книговидавництво у нашій державі стає важливим сектором національної економіки, щорічно зростає кількість тиражів книг, розширюється географія суб’єктів видавничої справи. Українські видавці отримують високі нагороди на престижних міжнародних форумах. Віктор Янукович у привітальній адресі запевнив видавців, що Уряд і надалі сприятиме розвитку галузі, вживатиме заходи щодо захисту внутрішнього книжкового ринку.
Яскраве ярмаркове свято створили 1,5 тисяч книжкових новинок, які виставлені в «Українському домі». Про це сказав у привітальній промові Дмитро Табачник, особливо підкресливши, що виставка-ярмарок присвячена 16-й річниці Дня Незалежності. Далі він, зокрема, зазначив: «Уряд приділяє видавничій справі серйозну увагу. Наприкінці 2003 р. було ухвалено закон, який встановив пільговий режим для вітчизняних книговидавців і поліграфістів терміном на 5 років – з 2004-го по 2008-й. Зараз ми завершуємо роботу над новим проектом закону, згідно з яким пільгову підтримку буде продовжено. Результати такої політики Уряду – у широкому розповсюдженні книговидавничої справи. Зростає кількість видавництв і поліграфічних підприємств. На сьогодні їх зареєстровано близько 3 тисяч. У порівнянні з минулим роком загальна кількість виданих в Україні назв книжок зросла майже на 50 відсотків (а це близько 3 млн. назв), тиражі зросли більш як на 20% (це понад 4 млн. одиниць друкованої продукції). Цей книжковий ярмарок - чудова нагода для видавців продемонструвати свої найкращі досягнення».
Далі слово взяв Голова Держкомтелерадіо України Едуард Прутнік. «Київська міжнародна книжкова виставка-ярмарок презентує створені та видрукувані на умовах державного замовлення видання за бюджетною програмою «Українська книга», - зокрема, зазначив Голова Комітету. - Кращі вітчизняні книжкові видання будуть відзначені за підсумками Національного конкурсу «Краща книга України». Я переконаний, що виставка-ярмарок посприяє взаємному духовному збагаченню усіх країн-учасниць, слугуватиме примноженню наших слов’янських культурних традицій».
На відкритті також був присутній міністр праці та соціальної політики Михайло Папієв. По завершенні вітальних промов, високі гості у супроводі координаторів виставки, протягом майже двох годин обходили практично всі стенди та павільйони, спілкуючись з видавцями та розповсюджувачами книги. Зокрема, Дмитра Табачника цікавили проблеми конкурентних стосунків між суб’єктами видавничої справи, виживання дитячої періодичної літератури, питання оподаткування, технічного оснащення видавництв, перспектив розвитку і виходу на міжнародні орбіти. Найдовші мандри ярмаркою Дмитро Табачник здійснив на другому поверсі – де розмістилися регіональні видавництва. Адже саме вони є основними поставниками книжкової продукції до жителів української глибинки.
Постійно до вдумливих і тихих розмов урядовців з видавцями вривалися гучні оголошення членів оргкомітету – кожні п’ять хвилин на ярмарку відбуваються зустрічі з авторами, презентації видавництв, нових видань. Усього за три дні роботи ярмарку на ньому відбудеться понад 70 різних заходів.
Щасливими й задоволеними виглядали керівники видавничих організацій. Директор видавництва Києво-Могилянської академії Віра Соловйова відзначила, що захід організовано на дуже високому рівні. Їй є з чим порівнювати, адже Видавництво КМА часто бере участь у міжнародних виставках. Особливо підкреслила пані Соловйова поступ в організації вітчизняних виставок-ярмарків – Третій Київський обіцяє бути успішним і певною мірою показовим.
Звичайно, не було видавця-учасника, який би не дякував Держкомтелерадіо за втілену ідею надати всім українським видавцям-учасника орендні площі безплатно. Це, з одного боку подарунок, а з іншого – розуміння державою проблем тих видавців, які ще не зіп’ялися на тверді ноги у книжковому бізнесі. За словами Віктора Браславца, директора видавництва «Карпати», виставка чудово організована, умови роботи не викликають зауважень, вистачає місця для презентації продукції.
Великий інтерес до заходу виявили столичні та регіональні журналісти, акредитовані в Україні представники зарубіжних ЗМІ. Лише зареєстрованих медіа налічувалося 79, серед них два десятки телеканалів і телекомпаній.
Завершилася робота першої половини дня тривалою прес-конференцією Голови Комітету Едуарда Прутніка. Відповідаючи на числення запитання представників преси, Голова Комітету повідомив про:
-стан книгорозповсюдження в Україні (зокрема, тенденцію до знищення через перепрофілювання книжкових магазинів вдалося зупинити, хоча державних книгарень залишилося на всю країну лише близько 400);
-наміри серйозно підготуватися і взяти участь у Франкфуртському книжковому ярмарку;
-благодійну акцію у рамках Київського ярмарку зібрати книжки і передати їх громаді села Переможне на Луганщині з метою відкриття там бібліотеки(захів відбудеться в останній день роботи ярмарку);
-бюджет Третьої Київської міжнародної виставки-ярмарку, який склав 500 тис. грн. державних коштів;
-потребу проаналізувати ситуацію, чому на Київський ярмарок прибуло так мало зарубіжних видавців;
-загальнолюдську проблему втрати інтересу до читання «живої» книги (якщо київський підземний маркет у центрі столиці відвідує щороку понад 23 млн людей, то розташовані у центрі ж «Український дім», бібліотеки, інші заклади культури та духовності лише кілька десятків тисяч. Так само й у Парижі – не порівняти кількість відвідувачів ТЦ «Галерея Лафайєт» з кількістю відвідувачів Лувру…).
Завершуючи спілкування з журналістами, Едуард Прутнік висловив сподівання, що Київський книжковий ярмарок буде розвиватися. «І допоки я обійматиму посаду Голови Комітету, докладатиму максимум зусиль і до відродження української книги, і видавничої галузі, і розповсюдження друкованої продукції. А щодо виставки, то з року в рік, я певен, на неї приходитиме все більше людей, у ній братиме участь все більша кількість видавців. У тому числі й закордонних».