• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
ВАТ "Видавництво "Київська правда" обговорить з редакціями умови оренди (з доповненням)
опубліковано 07 жовтня 2008 року о 18:48

 

7 жовтня т.в.о. Голови Держкомтелерадіо А.Л. Мураховський провів нараду з питання врегулювання ситуації щодо розміщення на підприємстві ВАТ «Видавництво «Київська правда» редакцій газет «Київська правда», «Київський вісник» та «Вечірній Київ 100». У нараді взяли участь голова Національної спілки журналістів України Ігор Лубченко, директор департаменту видавничої справи та преси Держкомтелерадіо Валентина Бабилюлько, заступник голови Київської облдержадміністрації Ростислав Єрема, голова постійної комісії з питань свободи слова та ЗМІ Київської облради Олександр Великодний, Голова правління ДАК «Укрвидавполіграфія» Василь Продан, голова правління ВАТ «Київська правда» Олена Вакуліна, головний редактор газети «Київська правда» Ірина Павловська та головний редактор газети «Київський вісник» Володимир Корчак.

За словами голови правління ВАТ «Видавництво «Київська правда» Олени Вакуліної, редакції газет «Київська правда», «Київський вісник» та «Вечірній Київ 100» упродовж 17 років безкоштовно користуються приміщенням, які за документами та судовими рішеннями належать ВАТ «Видавництво «Київська правда» корпоративного підприємства ДАК «Укрвидавполіграфія». Редакція газети «Київська правда» займає площу в 840 кв. м, «Київський вісник» - 785 кв. м, «Вечірній Київ 100» - 940 кв. м. На всі намагання ВАТ укласти з редакціями угоди на права оренди, воно отримує відмови.

Ситуація загострилася 6 жовтня, коли, як повідомила головний редактор газети «Київська правда» Ірина Павловська, адміністрація ВАТ «Видавництво «Київська правда» перекрила вхід у приміщення працівникам редакції.

Право власності на приміщення ВАТ «Видавництво «Київська правда» отримало згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 27.11.1991 р. № 341 «Про передачу колишніх партійних видавництв у відання Державного комітету України по пресі». У відання Державного комітету України по пресі було передано ряд видавництв і встановлено, що редакції періодичних видань, які входили до складу колишніх партійних видавництв, надалі здійснюватимуть свою діяльність на підставі угод, укладених з видавцями відповідно до вимог чинного законодавства. Таким редакціям передавалися на баланс службові приміщення, інвентар, оргтехніка, меблі, причому передані на баланс основні засоби та майно залишилися, як і майно видавництва, державною власністю.

Отже, фактично спірні приміщення були передані видавництвами редакціям друкованих ЗМІ в користування (а не володіння чи повне господарське відання). Згідно із положеннями чинного законодавства використання державного майна повинно було здійснюватись на платній основі шляхом укладення договору оренди. Передача приміщень у повне господарське відання таким редакціям була можлива лише за умови, що редакції є державними чи комунальними підприємствами.

Проте підприємство «Редакція газети «Київська правда» та ТОВ «Редакція газети «Київський вісник» належали та належать відповідно до колективної та приватної власності, а Декретом Кабінету Міністрів України від 15.12.1992 р. № 8 та Постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 р. № 1482 заборонена безоплатна передача державного майна до колективної та приватної власності.

У свою чергу під час наради редактори вище названих газет посилалися на ту ж саму постанову 1991 року і стверджували¸ що спірні приміщення знаходяться на їхньому балансі. Зараз вони пишуть касаційні скарги до судових органів, претендуючи на отримання у власність зайнятих приміщень. Поки ж закон на боці ВАТ. Державне підприємство «Видавництво «Київська правда» було перетворено у відкрите акціонерне товариство в порядку, передбаченому Указом Президента України «Про корпоратизацію підприємств». Цим указом встановлено, що корпоратизацією є перетворення державних підприємств, а також виробничих і науково-виробничих об’єднань, правовий статус яких раніше не був приведений у відповідність з чинним законодавством, у відкритті акціонерні товариства з метою реформувати управління державним сектором економіки, підвищити відповідальність державних підприємств за результати економічної діяльності та підготувати їх до приватизації.

Під час корпоратизації Наказом Державного комітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України № 257 від 26.11.2001 р. у власність ВАТ «Видавництво «Київська правда» було передано цілісний майновий комплекс, який увійшов до його статутного фонду. Згідно акту передачі ВАТ отримало адміністративний корпус площею 5 тисяч квадратних метрів та побутовий корпус , площею 4 тисячі квадратних метри. В акті вони були поєднані в один адміністративно-побутовий корпус. Але тут, стверджує юрист Олександр Муха, що захищає інтереси редакції «Київська правда», вкралася помилка, тому що два корпуси передавалися на баланс ВАТ за оціночною вартістю в 4 млн. 333 тисяч гривень, а за експертною оцінкою на той час це була вартість лише одного корпусу. Виходить, за його словами, приміщення, які належали редакціям газет, в розрахунок не бралися і ВАТ не передавалися. У цій помилці чи в прикрій недбалості і є причина конфлікту.

Анатолій Мураховський, вислухавши обидві сторони, сказав, що редакції мають право відстоювати свої інтереси в суді. «У вас є повне право змінити ситуацію і виправити похибки паспортизації, - зазначив Анатолій Мураховський. - Але сьогодні, коли суд ще не виніс свого рішення на користь редакцій, вони мусять жити у тому правовому полі, яке є. Де-юре ВАТ «Видавництво «Київська правда» є власником майна, переданого засновником до статутного фонду. 25 вересня 2008 року Київським господарським судом було встановлено право власності ВАТ «Видавництво «Київська правда» корпоративного підприємства ДАК «Укрвидавполіграфія» на спірне нерухоме майно. Отже, взаємини між редакціям газет і ВАТом треба будувати на законних підставах, укладаючи договори оренди. Враховуючи ситуацію, ВАТ сприятиме, щоб газети працювали, щоб сума оренди була посильною для редакцій. Воно навіть згодне компенсувати ці витрати редакцій на оренду, у разі визнання судом права власності редакцій на приміщення.» До речі, ВАТ пропонувало редакції газети «Київська правда» укласти договір, за яким оренда одного квадратного метра дорівнювала б 17 гривням. Редакція відмовила, аргументуючи відсутністю коштів У той же час перевірка Фонду Держмайна в 2006 році виявила, що частину своїх приміщень керівництво газети «Київська правда» здало невідомо на яких підставах колективу журналу «Автофотородажа»». Фонд держмайна зазначив також, що через те, що між редакціями газет та ВАТ «Видавництво «Київська правда» не було укладено угод оренди, держава не отримала 1 млн. 523 тис. грн.

Присутні погодилися з пропозицією Анатолія Мураховського зустрітися через тиждень, щоб обговорити умови укладання договорів оренди на приміщення, які займають редакції вищеназваних періодичних видань. Врегулювання юридичних колізій, зазначив т.в.о. Голови Держкомтелерадіо, жодним чином не перешкоджатиме роботі редакцій та виходу в світ чергових номерів часописів.

 

 

 

 

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux