У рамках XXI Московської міжнародної книжкової виставки-ярмарки відбулась презентація антології поезії «Украина. Русская поэзия. ХХ век» українського видавництва «Юг». Цього року це монументальне видання отримало вищу державну літературну нагороду Росії - Медаль імені Пушкіна.
В антології зібрані твори 759 авторів, чий життєвий шлях або творча доля були пов’язані з Україною.
- Книга складається з трьох розділів, - розповідає укладач та видавець книги український поет, голова творчої спілки «Конгрес літераторів України» Юрій Каплан. - У першому розділі представлена творчість поетів, які жили і творили в Україні. У другому – твори наших земляків на російському парнасі. Третій розділ презентує твори тих російських поетів, у творчості яких відстежується український слід. Наприклад, це «Ірпінський цикл» Бориса Пастернака.
Антологія повертає читачам і творчість репресованих поетів. Наприклад, є тут добірка віршів талановитої поетеси Лади Могилянської, яка творила в епоху між Лесею Українкою та Ліню Костенко, дочки українського письменника Михайла Могилянського. Її книга поезій російською мовою вийшла у світ… у ГУЛАЗі на Соловках, де з метою «перевиховання» політв’язнів діяло видавництво під красномовною назвою «Перековка». Невдовзі після виходу книги Ладу Могилянську було розстріляно.
Російський поет, перекладач, член Спілок письменників Росії, Македонії, Сербії, Чорногорії Сергій Глов’юк, вітаючи українських колег з успіхом, згадав про серію антологій слов’янської поезії ХХ-ХХІ століть «Из века в век», яка вийшла в Росії за підтримки Міністерства культури Росії. Серія складається з дев’яти томів. Окремий том присвячений українській поезії – твори подано як мовою оригіналу так і в перекладі російською.
- Антологія пережила вже друге перевидання. І здійснюється за фінансової підтримки держави, - розповідає упорядник книг Сергій Глов’юк. - Вже вийшло друком дев’ять томів, зараз готуємо десятий, присвячений польській поезії. На черзі – російська поезія. Є ще задум видати окрему книгу поезій недержавоутворюючих слов’янських народів - таких, як, скажімо, градичанських хорватів, що живуть на території Австрії, кашубів, лужицьких сербів, бойків, русинів тощо.
У презентації книги взяли також участь директор Літературно-художнього музею Анастасії та Марини Цвєтаєвих в Александрові Лев Готгельф, російська поетеса Тетяна Кузовлева, донька поета Арсенія Тарковського, вірші якого представлені в антології – Марина Тарковська. Саме під час презентації Юрій Каплан вручив Марині Арсеніївні премію Конгреса літераторів України – бронзову медаль, виготовлену відомими українськими скульпторами Адою Рибачук та Володимиром Мельниченком. Цієї вискої нагороди Марина Тарковська удостоєна за свою книгу спогадів «Осколки зеркала».