Заступник Голови Держкомтелерадіо Василь Шевченко взяв участь у парламентських слуханнях на тему: «Закордонне українство: сучасний стан та перспективи», що відбулися 14 жовтня у Верховній Раді України.
Під час заходу учасники слухань – народні депутати, представники міністерств та відомств, Секретаріату Президента України, Ради національної безпеки та оборони, Центру українознавства Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка, Української Всесвітньої Координаційної Ради, Товариства "Україна-Світ", а також громадських організацій, які представляють та захищають інтереси закордонних українців - обговорили становище закордонного українства, механізми вирішення проблем у сфері задоволення їхніх національно-культурних та мовних потреб, забезпечення їхнього статусу і прав, шляхи залучення до суспільного життя України та ефективного використання їхнього інтелектуального, духовного й культурного потенціалу в інтересах України і українського суспільства.
Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко, відкриваючи парламентські слухання, наголосив, що 20 мільйонів українців в силу різних обставин переживають і вболівають за Україну поза її межами. Тому, підкреслив М.Томенко, будуючи державну політику, нам необхідно, насамперед, зважати на те, що до української нації належать не лише українці в Україні, а й поза її межами. На його думку, "необхідно зробити все, щоб ми в кількісному і якісному форматі сприймали українську націю не як націю, яка розділена територіально та політично, а як націю, яка відчуває і живе солідарно".
Взявши слово, заступник Голови Держкомтелерадіо Василь Шевченко повідомив присутніх, що Комітет є одним із співвиконавців Державної програми співпраці із закордонними українцями. Державні телерадіокомпанії за відповідними бюджетними програмами забезпечують висвітлення розвитку зв’язків із закордонним українством. Зокрема, у загальнонаціональному ефірі Національна телекомпанія України, Національна радіокомпанія України, ДТРК «Всесвітня служба «УТР» у випусках новин, інформаційно-аналітичних програмах розповідають про політичні, соціально-економічні та культурні зв’язки з українцями, які мешкають у країнах усіх континентів.
Радіопрограми Всесвітньої служби іномовлення радіо поширюються за допомогою двох короткохвильових радіопередавачів потужністю 100 кВт Харківського передавального центру. Один передавач транслює програми на Російську Федерацію, а другий – на країни Західної Європи.
Окрім цього, як доповів Василь Шевченко, потужний короткохвильовий радіопередавач Львівського радіоцентру транслює програми Всесвітньої служби.
Для повнішого охоплення цільової аудиторії – української діаспори та зацікавлених верств населення закордонних країн - ці програми та інші програми НРКУ транслюються супутниковим каналом на понад 80 країн Європи, Азії та Африки, та мережею Інтернет (по усій Земній кулі) у режимі on Line.
ДТРК «Всесвітня служба «УТР» має можливість поширювати свій сигнал на понад 105 країн світу (супутниковими каналами, мережами кабельного ТБ та Інтернет), забезпечує офіційну присутність України у світовому телевізійному просторі.
З метою висвітлення діяльності українських громад за кордоном, питань розвитку зв’язків та співпраці із закордонним українством «УТР» започаткувала програму «Енциклопедія української діаспори».
Також, зазначив Василь Шевченко, саме Держкомтелерадіо доручено справу комплектування бібліотек закордонних українських громад. Частина тиражів видань програми «Українська книга», починаючи з 2005 року, передається на безоплатній основі до МЗС України, а звідки через українські посольства книги потрапляють до українських громад. З 2005 року передано вже 10, 5 тис. примірників книжкової продукції загальною вартістю 518, 7 тис. грн. Заступник Голови Держкомтелерадіо нагадав присутнім, що цього року Постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2009 року № 874 Держкомтелерадіо виділено із Стабілізаційного фонду 3 млн. грн. для забезпечення випуску книжкової продукції за програмою «Українська книга». Ці видання мають бути передані до бібліотек закордонних українських громад. Постанова Кабміну дала змогу додатково включити до програми ще 24 соціально значущі книжкові проекти.
Учасники парламентських слухань вважають, що для більш повного задоволення мовних, національно-культурних, освітніх, релігійних потреб закордонних українців, збереження їх національної ідентичності, удосконалення організаційних та правових засад співпраці з ними Президентові України в рамках здійснення керівництва зовнішньополітичною діяльністю, проведення переговорів та укладення міжнародних договорів варто порушувати питання щодо сприяння та підтримки українців, які проживають за кордоном.
На думку представників закордонних громадських організацій, Верховній Раді України необхідно удосконалити законодавство з питань закордонного українства щодо розширення пільг та преференцій особам, які мають статус "закордонного українця", поширити на них спрощений порядок набуття громадянства України, створити сприятливі умови для здобуття вищої освіти в українських навчальних закладах тощо.