Інститут літератури імені Тараса Шевченка НАН України презентував Шевченківську енциклопедію у шести томах, яка містить понад 6000 статей, присвячених поету. Енциклопедія вийшла за сприяння Держкомтелерадіо у рамках бюджетної програми «Українська книга».
У виданні подані основні відомості про життя й творчість Тараса Шевченка, місця й події, з ним пов’язані. Робота над енциклопедією почалася наприкінці 80-х років і закінчилася минулого року виданням останнього, 6-го, тому. «Над нею працювали найавторитетніші шевченкознавці України та діаспори, – зазначив заступник керівника проекту Олександр Боронь, – і хоча ця енциклопедія в жодному разі не може замінити всю шевченкознавчу літературу, вона є дороговказом, орієнтиром».
Заступник директора Інституту літератури Сергій Гальченко розповів, що над енциклопедією працювало близько 100 авторів. Багато хто з них не витримував і залишав проект, адже робота забирала багато часу й зусиль. Не всі шевченкознавці взагалі погоджувались писати, бо не вірили в успіх проекту. «Та навіть пушкіністи досі не зробили того, що зробили шевченкознавці», – зауважив Гальченко.
Олександр Боронь розповів, що без емоцій і власних оціночних суджень працювати може не кожен фахівець. Найбільша стаття про теми і мотиви творів Шевченка налічує кількасот сторінок. А стаття про невеличкий вірш «Дівча любе, чорнобриве» містить 6 різних його інтерпретацій.