Список творів,
що надійшли на здобуття премії імені В'ячеслава Чорновола
за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики у 2023 році
(17 творів)
- 1. Автор – Павло Кущ, журналіст, письменник, оглядач «Урядового кур’єру», лауреат літературних премій ім. Остапа Вишні та Лесі Українки.
- Подано книгу «Телепланетяни» (видавництво «Друкарський двір Олега Федорова», м. Київ, 2022).
- До видання увійшли публіцистичні твори про важливі і знакові події з життя Донбасу та України періоду 2014-2022 рр., надруковані у вітчизняних медіа. Автор не тільки документально фіксує побачене й пережите, а й розвінчує фейки та міфи російської пропаганди, викриває злочини окупаційної влади, водночас роблячи видимим героїзм звичайних українців.
- 2. Автор – Василь Ільницький, заслужений журналіст України, публіцист.
- Подано книгу «Публіцистика українського фронтиру» (TIMPANI, м. Ужгород, 2021).
Збірник аналітичних статей, нарисів, інтерв’ю та репортажів є своєрідним зрізом політичних, соціальних, історичних, духовних, культурно-мистецьких і транскордонних процесів початку ХХІ ст. як на Закарпатті, так і на центральноєвропейських обширах загалом.
3. Автор – Тарас Марусик, журналіст, культуролог, публіцист, член НСЖУ та НСПУ.
- Подано книгу «30 років Незалежності: мовні акти, які змінюють Україну» (ТОВ «Видавництво «Кліо», м. Київ, 2021).
Книга про боротьбу за утвердження української мови. Мовне питання було завжди питанням політики. Не став винятком і дуже важливий для творення нової України період останнього 30-річчя, починаючи від боротьби за державний статус української мови напередодні розвалу СРСР і закінчуючи нашими днями.
- 4. Автори – Алла Малієнко, заступник голови Київської НСЖУ, заслужений працівник культури; Юрій Бондар, завідувач кафедри соціальної комунікації Інституту журналістики КНУ ім. Шевченка, заслужений працівник культури; Анатолій Яковець, кандидат філологічних наук, доцент кафедри медіа комунікацій та комунікативних технологій Навчально-наукового інституту міжнародних відносин КНУ ім. Шевченка.
- Подано книгу «Україна: журналісти на передовій» (ВД журналу «Пам'ятки України», Київ, 2023).
- Автори-упорядники зібрали матеріали різних жанрів: репортажі, інтерв’ю, нариси, огляди, фотографії і документи. Великий масив конкретних фактів, що стануть у пригоді майбутнім дослідникам цієї війни.
- 5. Автори – Володимир Ніжаловський, редактор КП ТРК «Перший Західний»; Ярослав Сватко, журналіст КП ТРК «Перший Західний»; Тетяна Ушакова, журналіст КП ТРК «Перший Західний»; Юлія Малинка, журналіст КП ТРК «Перший Західний»; Марина Герун, журналіст КП ТРК «Перший Західний».
- Подано цикл відеосюжетів «УКРАЇНСЬКІ ДИСИДЕНТИ. Вони розвалили імперію зла» (телеканал «Перший Західний», 2022-2023 рр.).
- Цикл налічує 13 серій та розповідає про несправедливо і злочинно замовчувані, забуті та маловивчені постаті в історії українського дисидентського руху.
6. Автор – Аліна Тітова, засновник та член правління ГО «Нам не все одно».
- Подано книгу «ЗНАЙОМІ З ВІЙНОЮ», (видавництво «Ірини Гудим», м. Миколаїв, 2023).
Книга з реальними подіями від 21 лютого 2022 із більш ніж ста історіями і фото звичайних українців, яка закарбувала російські злочини проти мирного населення України навічно і водночас продемонструвала наш непохитний дух, героїчне протистояння ворогу, силу, стійку віру, мужність та незламність.
- 7. Автор – Олександр Панченко, письменник, член АУП, НСКУ та НСЖУ.
- Подано книгу з циклу публіцистичних праць «НЕЗБАГНЕННЯ ЛОХВИЦЯ – Планета Українського Світу. Незнищенні терени українства: Сенча, Чорнухи, Заводське (Янишпіль) та інші поселення Лохвицького краю в світовому обширі. – Історія, постаті, події, звичаї, постаті, світлини»: (видавництво «Гадяч», 2023).
- Цикл присвячений Пам'яті жертв Голодомору української нації, значну частину якого складають публіцистичні й журналістичні доробки, численні розлогі та ґрунтовні статті.
8. Автор – Олександр Наказненко, редактор газети і сайту «Зоря Приірпіння».
Подано статтю «ІМПЕРІЯ НА ОДНОМУ «ЦВЯХУ» Або Найуразливіше місце Росії» (сайт «Зоря Приірпіння», 01.04.2021).
У цій публікації ще майже за рік до початку повномасштабного вторгнення проведено соціально-психологічний аналіз нашого ворога та названо його найуразливіше місце – спиртзаводи, виведення з ладу яких спричинить безлад і руйнацію зсередини країни–агресорки. Позаяк неоголошена війна наразі триває і ворог ще не здається, то дана публікація зберігає свою актуальність.
- 9. Автор – Михайло Гершкович, редактор літературного альманаху «Балтське коло», журналіст, поет, член НСЖУ.
- Подано добірку публіцистичних матеріалів (п’ять газетних матеріалів за період 2020-2023 рр.).
- Подані публікації: «На шляху знищення селянства» (газета «Чорноморські новини»), «Без інструкцій не обійтися» (газета «Слово Просвіти»), «Суголосність думок і дій» і «Він любив своє місто» (газета «Народна трибуна»), «Доля призабутого письменника» (газета «Українська літературна газета»).
10. Автори – Сергій Катеринка, краєзнавець, історик, географ; Василь Трофименко, краєзнавець, громадський діяч; Марина Ульянкіна, членкиня НСЖУ, редакторка газети «Татарбунарський вісник»; Інга Калін, коректор.
Подано збірку статей з майбутньої книги «Мій рідний край і моє село Дивізія» (були оприлюднені в газеті «Татарбунарський вісник» у 2019-2022 рр.).
- Кожна стаття досліджує історію села Дивізія в контексті давньої та сучасної історії Північно-Західного Причорномор'я від першої згадки про нього у 16 столітті до подій Другої світової війни.
11. Автори – Еліна Прокопчук, журналіст газети «Приазовський робочий» та сайту «Донбас 24»; Анастасія Логінова, фотожурналістка.
Подано журнал про Маріуполь «Flaneur» (№ 1, лютий 2022).
Журнал «Flaneur» - це видання про Маріуполь, робота над яким проходила до повномасштабного вторгнення, яке було розраховане, в першу чергу, на людей, які ніколи не були в Маріуполі. Автори сподівались розкрити його велику історію та показати його красу.
12. Автори – Марія Паплаускайте, шеф-редакторка журналу «Reporters»; Данило Павлов, фоторедактор журналу «Reporters»; Анастасія Струк, головна дизайнерка журналу «Reporters»; Ольга Омельянчук, спеціальна кореспондентка журналу «Reporters».
Подано четвертий номер друкованого журналу «Reporters» (червень, 2022).
Журнал присвячений культурі пам'яті, фокусується на історіях людей і розповідає їх у жанрі літературного репортажу та через фотографічні документальні форми.
13. Автори – Юрій Шевченко, режисер; Антон Нечаєв, оператор; Ілона Беспалова, журналістка.
Подано роботу «Як виглядає робота госпітальєра на фронті?» (інформаційний портал Pavlograd_now, 09.06.2023).
- Випуск про парамедиків, які вивозять поранених з поля бою.
14. Автори – Юрій Шевченко, режисер; Антон Нечаєв, оператор; Ілона Беспалова, журналістка.
Подано роботу «Рятувальники героїв» (інформаційний портал Pavlograd_now, 2023).
- Випуск про особливості професії, екіпіровку та інші цікаві деталі нам розповів старший пожежний рятувальник 27 ДПРЧ Михайло Салій.
15. Автори – Юрій Шевченко, режисер; Антон Нечаєв, оператор; Ілона Беспалова, журналістка.
Подано роботу «Зруйноване вщент подвір'я, численні руйнування у Павлограді» (інформаційний портал Pavlograd_now, 02.05.2023).
- Випуск про «гарячий» виїзд на місце прильоту в ніч проти 1 травня 2023 року.
16. Автори – Юрій Шевченко, режисер; Антон Нечаєв, оператор; Ілона Беспалова, журналістка.
Подано роботу «Справжній патріот» (інформаційний портал Pavlograd_now, 2023).
- Випуск про полеглого Героя, який захищав кордони рідної Батьківщини – Михайла Калихаліна.
- 17. Автор – Михайло Саноцький, публіцист, краєзнавець, член НСЖУ та НСПУ.
- Подано дві книги:
- 1) книгу «Політ над обіймами» («Міленіум», м. Київ, 2023) в двох книгах.
- В романі «Політ над обіймами» автор висвітлює російсько-українські відносини протягом ХV-ХХІ ст., як планомірне, безоглядне, нахабне нищення державності і суверенітету України, української нації всілякими способами.
- 2) книгу «Геноцид» («Міленіум», м. Київ, 2023) в двох книгах.
До видання увійшли документальні розповіді свідків голодоморів, статистичні та архівні дані періодів голодоморів та репресій. Автор подає історію геноциду в світі у різні часи, особливо розкриває історію геноциду українців.