Колегія Держкомтелерадіо розглянула питання про внесення змін до Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» щодо удосконалення порядку видачі дозволів на розповсюдження зарубіжних друкованих засобів масової інформації в Україні.
Як доповів, начальник юридичного управління Держкомтелерадіо Андрій Краснощок, на сьогоднішній день в Україні діє Закон України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», який було прийнято у 1992 році. Частиною першою статті 39 цього Закону визначено, що для розповсюдження зарубіжного друкованого засобу масової інформації в Україні необхідно одержати дозвіл відповідного державного органу, якщо порядок розповсюдження не встановлено міжнародним договором.
З часу прийняття у 1992 році Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» процедура одержання дозволів на розповсюдження зарубіжних друкованих засобів масової інформації в Україні законодавчо не врегульована.
Відсутність чітко визначеного порядку не дає змоги здійснювати ефективне державне регулювання і контроль щодо розповсюдження зарубіжних друкованих ЗМІ в Україні
Зараз питаннями розповсюдження зарубіжної друкованої преси вроздріб та за передплатою опікуються, зокрема, Державне підприємство по розповсюдженню періодичних видань «Преса», «Укрпошта» та інші суб’єкти підприємництва. Так, за даними «Каталогу видань зарубіжних країн», який формується ДП «Преса», періодичні видання складають близько 6 тисяч назв. Друковані ЗМІ надходять до України з 38 зарубіжних країн, зокрема, з Російської Федерації, Республіки Білорусь, Республіки Молдова, Болгарії, Великобританії, Італії, Латвії, Нідерландів, Німеччини, Польщі, США, Франції, Японії та інших.
Необхідність прийняття проекту Закону обумовлена наявністю прогалин та колізій, які існують в чинному законодавстві, оскільки українські та зарубіжні ЗМІ мають нерівні права. Вітчизняні періодичні видання розповсюджуються після їх державної реєстрації, в той час як зарубіжні видання легалізовані лише на території своєї країни і фактично на практиці не підпадають під дію українського законодавства. Розроблені Держкомтелерадіо зміни до Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» як раз стосуються удосконалення порядку видачі дозволів на розповсюдження зарубіжних друкованих ЗМІ в Україні.
Вони не потребують додаткових матеріальних та інших витрат, а навпаки, дозволять отримати додаткові надходження до державного бюджету шляхом сплати коштів за отримання дозволу на розповсюдження в Україні зарубіжних друкованих ЗМІ, в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Члени колегії Держкомтелерадіо визнали своєчасним розроблення законопроекту та погодилися у необхідності законодавчо врегулювати питання розповсюдження в Україні зарубіжних друкованих ЗМІ.