Під час Другого Всеукраїнського журналістського віче відбулася презентація проекту Закону України «Про захист професійної діяльності журналістів», ініціаторами і авторами розробки зазначеного закону стали Державний комітету телебачення і радіомовлення України та Національна спілка журналістів України.
У зверненні до журналістів Голова Комітету Іван Чиж звернув увагу:
Неухильне забезпечення принципів свободи слова, безперешкодного доступу громадян до інформації, недопущення будь-яких рецидивів політичної цензури та перешкоджання професійній діяльності журналістів – пріоритетні напрями інформаційної політики Уряду України, що реалізуються у постійному конструктивному діалозі з громадськістю.
В Україні останнім часом створено умови для діяльності вільних, незалежних і плюралістичних ЗМІ. Водночас, виникає необхідність своєчасної адаптації правової бази до нових суспільних викликів, пов’язаних з побудовою інформаційного суспільства та створенням ефективних механізмів впровадження законодавчих актів у практику повсякденного життя.
Здійснюються заходи з розвитку правової, адміністративної та регуляторної бази для сфери ЗМІ, приведення її у відповідність до європейських стандартів. З метою удосконалення законодавства, що унормовує інформаційну сферу та приведення його у відповідність до вимог міжнародного права розроблено низку законопроектів.
Сьогодні ми вперше презентуємо розроблений Комітетом та Національною спілкою журналістів України проект Закону України „Про захист професійної діяльності журналіста”.
Цей законопроект створює правові основи професійної діяльності журналістів, встановлює державні гарантії їх діяльності. Метою законопроекту є регулювання відносин, що виникають у зв'язку з професійною діяльністю журналістів, визначення їх прав і обов'язків, правових та соціальних гарантій, встановлення відповідальності за порушення законодавства про захист професійної діяльності журналістів. В законопроекті визначаються процедура журналістського розслідування, порядок акредитації журналістів, в тому числі зарубіжних, гарантії права на професійну діяльність іноземних журналістів, правова основа діяльності журналістів України за кордоном, право на захист джерел інформації тощо.
Переконаний, прийняття та реалізація цього законопроекту дозволить утвердити незмінність закріпленого в Конституції України права на свободу слова та інформацію, що, за основоположними міжнародними документами з прав людини, належить до фундаментальних прав і є запорукою демократичного розвитку будь-якої держави.
Ми надаємо слово тим, хто працював над названим законопроектом, а на 14.00 сьогодні запрошуємо усіх до Національної спілки журналістів України для детального ознайомлення та обговорення проекту.
З урахуванням пропозицій та зауважень до проекту його буде доопрацьовано і розміщено на сайті Комітету, а також опубліковано у засобах масової інформації для обговорення і внесення пропозицій.
До обговорення проекту закону залучаються широка громадськість науковців, журналісти ЗМІ різних форм власності, фахівці органів виконавчої влади та депутатського корпусу.