Питання розглянуто у контексті розвитку створення каналу територіальних громад на базі ОДТРК, схваленого рішенням колегії від 31 серпня 2005 року №11/41 та наказом від 06.09.05 р. №222 про реалізацію зазначеного рішення.
З моменту прийняття рішення відпрацьовано схему взаємодії між департаментом телебачення, радіомовлення і нових інформаційних технологій, координатором проекту, ОДТРК, виробниками відеоматеріалів, Київською ДРТРК, інтегратором матеріалів та ДТРК „Всесвітня служба „Українське телебачення і радіомовлення” (далі – УТР), телерадіоорганізацією, яка включає регіональні матеріали в свою програму та поширює її супутниковим каналом мовлення.
Цей проект фактично співпадає з заходами щодо забезпечення програмного наповнення каналів мовлення обласних і регіональних державних телерадіокомпаній передачами суспільного спрямування, передбаченими наказом Голови Комітету від 26.09.05 р. №239.
Наведені заходи мають лягти в основу створення в Україні громадського мовлення, яке хоча і передбачено чинним законодавством, але досі так і не реалізовано на практиці. Комітет намагається в межах своїх можливостей започаткувати цей формат мовлення.
На сьогоднішній день на каналі УТР організовано видачу в ефір щоденного програмного блоку каналу територіальних громад (в режимі експериментального мовлення) на відрізках часу 8:00 – 10:00 та 17:00 – 19:00.
Станом на 1 листопада банк відеоматеріалів обласних і регіональних ДТРК, який знаходиться у розпорядженні УТР складає 85 годин підготовлених для ефіру телепередач з урахуванням вже показаних з квітня матеріалів. Матеріали в основному відповідають рубрикам, визначеним наказом від 26.09.05 р. №239.
Департамент телебачення і радіомовлення здійснює загальну координацію роботи та опрацьовує технічний бік обопільного обміну матеріалами та передачами між Києвом та регіонами.
Київська ДРТРК здійснює підготовку і передачу на УТР щоденних десятихвилинних випусків „Україна: день за днем” та деяких інших передач.
ДТРК „Всесвітня служба УТР” опрацювала оптимальну схему щоденної подачі новинних матеріалів з обласних ДТРК на центральний АСК УТР радіорелейними лініями, які належать Концернові РРТ (на 90%) та ВАТ „Укртелеком” (на 10%). На жаль, на сьогодні вдалося вийти на лінії тільки ВАТ „Укртелеком”, який забезпечив зв’язок Чернігів-Київ та Львів-Київ. Решта регіонів, які зв’язані з Києвом радіорелейними лініями Концерну РРТ, поки що не надають щоденно свої матеріали до Києва через відсутність угоди між УТР та Концерном РРТ. Пропозиція щодо її укладання УТР направила до Концерну РРТ.
Департамент телебачення, радіомовлення і нових інформаційних технологій займається пошуком перспективних альтернативних рішень. Зокрема, опрацьовані перспективні пропозиції ДП „Укркосмос” щодо організації супутникової телекомунікаційної мережі між регіональними телерадіокомпаніями та Центром з підсистемою управління та обробки/архівації відеоматеріалів.
Запропоновані техніко-технологічні рішення у разі їх реалізації розширять телекомунікаційні можливості нашої країни, що наблизить її транспортні стандарти до відповідних стандартів Європейського Союзу. До цього часу в Україні в основному використовуються тими наземними телевізійними та радіомережами, які були розбудовані ще за часів СРСР 40 – 50 років тому.
Техніко-технологічні рішення передбачають використання формату передачі цифрового телевізійного сигналу за алгоритмом MPEG-4, який забезпечує ефективне використання смуги радіочастот, що у свою чергу заощаджує кошти за оренду супутникової ємності, а використання сучасної цифрової обробки сигналу за європейським стандартом DVB-S, дозволяє в стандартній смузі частот 8 МГц передавати чотири-п’ять телепрограм стандартної якості, що суттєво зменшує витрати, віднесені до однієї програми.
Крім того рішення містить у собі використання комп’ютерних систем, серверів, супутникових телевізійних станцій для поширення телепрограм, що відповідає світовій тенденції конвергенції інформаційних і телерадіомовних технологій.
Слід звернути увагу і на те, що розподіл програм за допомогою супутникового каналу є екологічно безпечним, дозволяє уникнути монополізму підприємств наземного зв’язку та надає додаткові можливості компаніям для організації телемостів.
Наведена система є відкритою, тобто кількість регіональних супутникових приймально-передавальних центрів (РСПЦ) у подальшому не обмежиться лише станціями в областях України, а згодом може бути розширена за рахунок відкриття аналогічних центрів за кордоном. Таким чином, у разі розвитку проекту закладається технічна можливість для розбудови транскордонної системи обміну інформації між центральним офісом з одного боку і регіональними українськими та закордонними службами з іншого боку. У перспективі глобалізація проекту сприятиме посиленню інформаційної присутності України в світі.
Як перший крок, з метою відпрацювання наведеної технології нами спільно з ДП „Укркосмос” у ІV кварталі цього року буде розгорнуто пілот-проект на базі УТР (Головний СППЦ) та двох обласних державних телерадіокомпаній – Полтавської і Хмельницької (регіональні СППЦ).
Після облаштування СППЦ у наведених містах є доцільним організувати презентаційну передачу у форматі телемосту.