• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Підбито підсумки Х міжнародного фестивалю телевізійних і радіопрограм для національних меншин "МІЙ РІДНИЙ КРАЙ"
опубліковано 24 вересня 2008 року о 15:20

 

У Закарпатті завершився Х міжнародний фестиваль телевізійних і радіопрограм для національних меншин «Мій рідний край», засновниками якого традиційно виступили Держкомтелерадіо України, Закарпатська обласна державна адміністрація, Закарпатська обласна рада, Закарпатська обласна державна телерадіокомпанія. Також до його організації та проведення долучилися Українське представництво SES Sirius AB, АТ «Угорське телебачення», АТ «Угорське радіо», Кошицька студія Словацького телебачення та Телебачення і радіо Клуж-Напока (Румунія).

- Це унікальний не тільки в Україні, а й на теренах Східної Європи фестиваль теле- та радіожурналістики, який порушує проблеми національних спільнот, - говорить тимчасово виконуючий обов’язки голови Держтелерадіо Анатолій Мураховський. - Десятий рік поспіль цей впливовий медіа-форум відбувається в багатонаціональній Закарпатській області, яка згідно з визнанням ООН являє собою приклад «мирного співжиття різних національних груп».

Ювілейний фестиваль розширив не тільки коло учасників заходу, але і його географію. Так, вперше в історії медіа-форуму впродовж 14-17 вересня 2008 року відбулася закордонна поїздка української делегації для вивчення досвіду роботи телерадіокомпаній сусідніх країн. Керівників та журналістів державних електронних ЗМІ гостинно приймали колеги з Кошицької студії Словацького телебачення (м.Кошице, Словаччина), MTV (м.Будапешт, Угорщина), Угорського радіо (м.Будапешт, Угорщина), регіонального радіо Клуж-Напока (м.Клуж-Напока, Румунія) та комерційної телекомпанії «Акса» (м.Байя-Маре, Румунія). Під час перебування в цих телерадіоорганізаціях було організовано ряд конференцій та дискусій, зокрема з питань організації мовлення для національних спільнот.

Офіційна церемонія відкриття творчого свята відбулася 18 вересня. на базі готелю-ранчо «Золота гора» у селі Барвінок Ужгородського району Закарпатської області. Прямий ефір із заходу забезпечував телевізійний супутниковий канал «Тиса-1» Закарпатської ОДТРК. На адресу учасників та гостей заходу надійшли вітальні листи від Президента України В.Ющенка, тимчасово виконуючого обов’язки Голови Держкомтелерадіо України А.Мураховського, Голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення В.Шевченка. Особисто учасників телерадіофестиваля «Мій рідний край» привітали керівники області та представники Держкомтелерадіо і Нацради України з питань телебачення і радіомовлення.

У роботі форуму взяли участь журналісти 12-ти країн Східної та Центральної Європи (Румунії, Словаччини, Угорщини, Сербії, Польщі, Німеччини, Австрії, Литви, Білорусі, Молдови, Македонії, Швеції), всі державні телерадіокомпанії України та ряд вітчизняних телерадіоорганізацій недержавної форми власності. Загалом захід зібрав понад 120-ти представників електронних мас-медіа.

Представлені на фестиваль телевізійні і радіопрограми відтворюють історичні аспекти та сьогодення національних спільнот, які компактно мешкають на території країн - учасниць фестивалю. Вони спрямовані на відродження їх духовних та культурних надбань, пошук шляхів вирішення спільних проблем, які останнім часом загострюються. Конкурсні програми оцінювали міжнародні журі, до складу яких входили провідні фахівці вітчизняних та зарубіжних телерадіокомпаній.

Переможці творчого конкурсу отримали головні відзнаки фестивалю – «Золотий», «Срібний» та «Бронзовий Едельвейси», спеціальні призи та цінні подарунки. Трансляція урочистої церемонії закриття також відбувалася у прямому ефірі супутникового каналу Закарпатської ОДТРК «Тиса-1».

Програмою фестивалю окрім перегляду та прослуховування конкурсних робіт було передбачено проведення наради керівників державних телерадіокомпаній. Втретє в історії заходу відбувся міжнародний семінар для представників технічної служби телебачення від Українського представництва SES SIRIUS AB на тему: «Сучасний стан та перспективи платформи SIRIUS в Україні».

Як відзначали усі учасники журналістського форуму, головною нагородою творчого свята стала можливість телевізійників і радійників з різних куточків Європи поділитися досвідом, обговорити проблеми та шляхи їх вирішення, налагодити співробітництво та розробити плани на перспективу, а також долучитися до традицій та звичаїв європейських народів.

Так, у рамках фестивалю відбулося святкування Дня Австрії та Німеччини, під час якого учасники ознайомилися з історією та сьогоденням цих країн. В програмі свята взяли участь найкращі музичні колективи Німеччини та німецької спільноти Закарпатської області. Учасникам заходу були запропоновані національні страви та напої Австрії та Німеччини.

Колориту фестивалю додав конкурс на кращого кулінара «Етноказан», за перебігом якого мали змогу в прямому ефірі спостерігати мешканці Закарпатської області та країн карпатського регіону. Окрім того Організаторами фестивалю була запропонована цікава програма знайомства з Закарпатським краєм - відбулися екскурсії до старовинної частини м. Ужгород, Мукачівського замку «Паланок», мальовничого озера Синевир та інших перлин Закарпаття.

 

Міжнародні журі були представлені в таких складах:

 

Міжнародне журі телевізійних програм:

 

Голова журі - Олесь Гоян (Україна)

Заступник голови журі - Бодіш Габор (Угорщина)

Члени журі: Боджоні Іштван (Сербія)

Іоніка Лучіан (Румунія)

Колєва Любов (Словаччина)

Мігель Дебрецені (Угорщина)

Секретар журі - Володимир Марцинківський (Україна)

 

Міжнародне журі радіопрограм:

Голова журі - Олександр Бутко (Україна)

Заступник голови журі - Дмитро Кешеля (Україна)

Члени журі: Ярослава Хруник (Польща)

Ева Корпаш (Угорщина)

Мірча Поспай (Румунія)

Йосип Лобода (Україна)

Секретар журі - Жанна Сас (Україна)

 

 

У КОНКУРСІ ТЕЛЕВІЗІЙНИХ ПРОГРАМ взяли участь 68 робіт студій України, Словаччини, Угорщини, Румунії, Німеччини, Молдови, Литви, Білорусії, Австрії. Журі відзначило, що майже в усіх програмах тематика відповідала головній ідеї фестивалю - показ життя національних меншин, розмаїття їх культур, побуту, відродження та збагачення їх духовної спадщини, традицій.

Журі також відзначає, що з кожним роком професійний рівень конкурсних програм якісно зростає. Цікавими є авторські ідеї, пошук нових форм у розкритті теми. Творчі дискусії та спілкування учасників фестивалю служать взаємному обміну досвідом українських і зарубіжних телевізійників, виробленню стратегії сучасного телебачення.

За своєю ідеєю, тематичним спрямуванням фестиваль «Мій рідний край» є єдиним не лише в Україні, але й у Європі. Журі вважає, що фестиваль повинен мати своє продовження в майбутньому. До усіх учасників як нинішнього, так і наступних фестивалів члени журі звертаються із пропозицією подальшого пошуку нових сучасних телевізійних форм у розкритті теми та показу героїв програм.

 

Згідно з рішенням міжнародного журі телевізійних програм:

 

Присвоєно звання «Лауреат Х Міжнародного фестивалю телевізійних і радіопрограм для національних меншин «Мій рідний край» з присудженням І місця («Золотий Едельвейс») телевізійній програмі «У пастці - забута історія ромів Косова» Дуна ТБ», м. Будапешт). Автор - Каталіз Баршонь.

Присвоєно звання «Лауреат Х Міжнародного фестивалю телевізійних і радіопрограм для національних меншин «Мій рідний край» з присудженням ІІ місця («Срібний Едельвейс») телевізійній програмі «Це мені подобається" (Угорське ТБ, м. Будапешт). Автор - Марта Падар, режисер Ріта Пасті).

Присвоєно звання «Лауреат Х Міжнародного фестивалю телевізійних і радіопрограм для національних меншин «Мій рідний край» з присудженням ІІІ місця («Бронзовий Едельвейс») телевізійній програмі «Земля уся однакова» (Волинська обласна державна телерадіокомпанія, Україна). Автор - Ганна Харів, режисер - Олексій Стаднюк.

 

Спеціальними призами нагороджено у номінаціях:

 

«За кращу авторську роботу» - програму «Разом» (Радіо і телебачення Воєводини, Новий Сад, Сербія). Автор - С.Розанчік;

«За кращу режисерську роботу» - програму «Розірване коло» (Державна телерадіокомпанія «Всесвітня служба «УТР», Україна). Автор - Валентин Козубовський, режисер - Артем Сенчило;

«За кращу операторську роботу» - програму «Ремесло у найкращій формі» ( Телестудія «Альпін-фільм», Австрія);

«За кращу звукорежисерську роботу» - програму «Фешанг на Дунаї» (Телебачення Тімішоара, Румунія). Автор - Міодраг Обрадов.

«За краще музичне оформлення» - програму «Невизначні особистості» (Словацьке телебачення, студія Кошице, Словаччина). Автор - Сільвія Коштьова;

«Кращий телеведучий» - Наталію Штефуцу (Закарпатська обласна державна телерадіокомпанія, Україна). Програма – «Два береги».

 

Спеціальними призами журі та оргкомітету фестивалю відзначено:

 

програму «Серце - Богу, усміх - людям, а хрест - собі» (Вінницька обласна державна телерадіокомпанія, Україна ). Автор - Марина Сенчик;

програму «Забутий генерал» (Полтавська обласна державна телерадіокомпанія, Україна). Автор - Інна Дідик;

програму «Німецький тележурнал» (Словацьке телебачення, студія Кошице, Словаччина). Автор - Інгрід Пухалова;

програму «Імена» (ПП «Омега-ТБ», м. Київ, Україна). Автор - Оксана Марченко.

 

Дипломами за активну участь у фестивалі відзначено:

 

Людмилу Натикач – автора програми «Лінія долі» (Житомирська обласна державна телерадіокомпанія);

Олену Протопопову - автора програми «Південна сага» (Херсонська обласна державна телерадіокомпанія);

Йожефа Сенаті - автора програми «Перлина Галги» (Угорське телебачення, м. Будапешт);

Тетяну Баришпол, Ірину Стеблянко - авторів програми «Будь мені мати і заступниця» (Державна телерадіокомпанія «Культура», м. Київ, Україна);

Дмитра Сидора - автора програми «Я русин был, есмь и буду» (Асоціація Сойм підкарпатських русинів, м.Ужгород, Україна);

Олександра Топчія - автора програми «Повернення» (Миколаївська обласна державна телерадіокомпанія);

Ірину Андріанову – автора програми «У колі друзів» (Литовське телебачення, м.Вільнюс, Литва);

Світлану Губарь – автора програми «Корні. Польща. Містечко» (Білоруське телебачення, Білорусь).

 

 

У КОНКУРСІ РАДІОПРОГРАМ взяли участь 40 робіт: 15 виробництва телерадіоорганізацій України, 25 - виробництва студій Центральної та Східної Європи. Зокрема, Румунія представила на розгляд журі 11 радіопрограм, Угорщина - 6, Сербія - 2, Словаччина - 3, Польща - 1, Білорусь - 1, Литва - 1.

Журі відзначило певне зменшення кількості радіопрограм, але вирівнювання професійної майстерності і чіткіше дотримання учасниками умов фестивалю, зокрема - тематичної спрямованості передач, їх відповідності ідеї і духові фестивалю.

 

Згідно з рішенням міжнародного журі радіопрограм:

 

Присвоєно звання «Лауреат Х Міжнародного фестивалю телевізійних і радіопрограм для національних меншин «Мій рідний край» з присудженням І місця («Золотий Едельвейс») радіопрограмі «Ярослава і Ласло» (Закарпатська обласна державна телерадіокомпанія, Україна). Автори – Таїсія Грись, Вікторія Петішко

Присвоєно звання «Лауреат Х Міжнародного фестивалю телевізійних і радіопрограм для національних меншин «Мій рідний край» з присудженням ІІ місця («Срібний Едельвейс») радіопрограмі «На березі, який не руйнується...» (радіо Тиргу-Муреш, Рмунія). Автор – Валентин Маріка.

Присвоєно звання «Лауреат Х Міжнародного фестивалю телевізійних і радіопрограм для національних меншин «Мій рідний край» з присудження ІІІ місця («Бронзовий Едельвейс») циклові радіопрограм «Я прийшла з Угорщини» (Радіо Кошут, Угорщина). Автор - Марія Вагнер.

 

Спеціальними призами нагороджено у номінаціях:

 

«Кращий радіоведучий» - Вікторію Олещенко (Волинська обласна державна телерадіокомпанія) за радіопрограму «Транслітерація»;

«Краща авторська робота» - Олену Буряк (Полтавська обласна державна телерадіокомпанія «Лтава») за радіопрограму «Діти сонця і багаття»;

«Краща режисерська робота» - Маріуша Борсякa (Радіо Ольштин, Польща) за радіопрограму «Говорить Ольштин!»;

«Краща звукорежисерська робота» - Людмилу Соколову (Чернівецька обласна державна телерадіокомпанія) за радіопрограму «Весна смутку і жалю»;

«Краще музичне оформлення» - радіопрограму «Йдемо до себе...» (Житомирська обласна державна телерадіокомпанія);

«Призом слухацьких симпатій» - радіопрограму «На крилах бідноти» (Словацьке радіо). Автор - Єва Лача.

 

Дипломами із врученням цінних подарунків відзначено:

 

«За збереження національних традицій» - радіопрограми Радіо Сігет, Румунія ;

«За кращий репортаж» - Лілію Коршун (радіопрограма “Супольнасць” Національної державної телерадіокомпанії Республіки Білорусь).

 

Дипломами фестивалю відзначено:

 

«За оригінальність теми» - радіопрограму «Сімейна зустріч в селі Нодіротош». Автор – Ільдико Нодялмош, Радіо Тімішоара, Румунія.

«За несподівані історичні паралелі» - радіопрограму «Філософський куліш для професора з Кіпру». (Харківська обласна державна телерадіокомпанія). Автор – Ірина Мироненко.

«За вагомий внесок у розвиток традицій фестивалю «Мій рідний край» - Мірчу Поспая, члена журі фестивалю з 10-річним стажем.

Враховуючи позитивний вплив на формування міжнародного іміджу України та важливе значення фестивалю «Мій рідний край» для зростання фахової майстерності працівників засобів масової інформації Державний комітет телебачення та радіомовлення України підтримує ініціативу Закарпатської обласної державної телерадіокомпанії щодо продовження проведення Міжнародного фестивалю телевізійних і радіопрограм для національних меншин «Мій рідний край» на базі Закарпатської ОДТРК.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux