Набули чинності нові норми мовного закону
опубліковано 22 липня 2021 року о 15:49

16 липня 2021 року розпочався новий етап втілення норм Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який передбачає збільшення присутності державної мови в публічному просторі та зміцнення її статусу як державної.

 

З огляду на важливість цього питання для розвитку культури, сфери книговидання та книгорозповсюдження, консолідації українського суспільства в цілому, Держкомтелерадіо вживає заходів щодо забезпечення дотримання видавцями та книгорозповсюджувачами вимог законодавства про державну мову при здійсненні ними своєї діяльності.

Держкомтелерадіо відповідно до покладених на нього завдань забезпечує дотримання державної мовної політики у видавничій сфері, веде Державний реєстр видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції, видає видавництвам і підприємствам книгорозповсюдження довідки про випуск та/або розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою.

Згідно із частиною 1 статті 26 Закону «видавець, внесений до Державного реєстру видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції, зобов’язаний видавати державною мовою не менше 50 відсотків усіх виданих ним упродовж відповідного календарного року назв книжкових видань».

Ця вимога не поширюється на видавничу продукцію, видану кримськотатарською мовою, іншими мовами корінних народів чи національних меншин України за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів відповідно до закону щодо порядку реалізації прав корінних народів, національних меншин України.

Відповідно до частини 2 зазначеної статті «частка книжкових видань державною мовою у загальній кількості назв книжкових видань, наявних у продажу в кожній книгарні або іншому закладі, що здійснює книгорозповсюдження, має становити не менше 50 відсотків».

Словники, підручники та розмовники, однією з мов яких є державна, і книжкові видання з ідентичними за змістом текстами двома і більше мовами, однією з яких є державна, вважаються книжковими виданнями державною мовою.

Положення абзацу 1 цієї частини не поширюється на книгарні та інші заклади, що здійснюють розповсюдження книжкових видань винятково офіційними мовами Європейського Союзу, державною мовою та/або словників та розмовників з іноземних мов, підручників з вивчення іноземних мов, а також спеціалізовані книгарні, створені для реалізації прав корінних народів, національних меншин України відповідно до закону.

Попри те, що норми щодо адміністративної відповідальності за порушення вимог Закону наберуть чинності лише 16 липня 2022 року, Держкомтелерадіо закликає книговидавців і книгорозповсюджувачів неухильно та свідомо дотримуватися мовного законодавства.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux