На виконання Державної програми «Журналіст» на 2004-2010 роки» та галузевої програми «Мала преса» Комітетом спільно з міністерствами, відомствами, спілками, обласними та регіональними телерадіокомпаніями, обласними та міськими держадміністраціями у 2005 році здійснена відповідна робота у напрямку реалізації завдань зазначених програм.
У 2005 р. Держкомтелерадіо спільно з Мінпраці та Мінюстом проведено аналіз законодавства з питань регулювання відносин в інформаційній сфері, зокрема, щодо визначення правового статусу журналістів, внесення до нього відповідних змін. З метою вдосконалення законодавчої бази забезпечення діяльності ЗМІ Держкомтелерадіо підготовлено та подано на узгодження до міністерств та відомств проект Закону “Про професійний захист журналістів”.
Питання розвитку комунальних друкованих ЗМІ, пов»язаних з виконанням галузевої програми «Мала преса» та «Державної програми «Журналіст», аналізом стану фінансово-господарської діяльності комунальних засобів масової інформації кожної області, вдосконаленням взаємодії засобів масової інформації та їх співзасновників щодо використання можливостей суб»єктів інформаційної сфери з вирішення питань соціально-економічного розвитку постійно знаходяться в полі зору Комітету. Аналіз звітів про виконання зазначених програм свідчить, що в кожній області, регіоні розроблені власні Програми розвитку інформаційного простору. Як результат – протягом року проводилася певна робота щодо розвитку місцевих засобів масової інформації, розв»язання актуальних виробничих та соціальних проблем їх працівників.
Наприклад, в Дніпропетровській області затверджена і діє Програма економічної підтримки районних, міських та міськрайонних газет, районного, міського, міськрайонного телерадіомовлення. Ця програма є складовою частиною Державної програми «Журналіст» та галузевої програми «Мала преса». Пріоритетними завданнями програми є поєднання державної і регіональної політики щодо вирішення питань економічної підтримки комунальних ЗМІ. У містах і районах розроблені і затверджені місцеві програми економічної підтримки друкованих ЗМІ, або заходи щодо виконання обласної програми.
У Харківській області створено єдину інформаційну мережу та вдосконалено системи централізованого друку й доставки районних газет. З цією метою для редакцій комунальних видань, окремих друкарень придбано на суму 240 тис.грн. комп»ютерне обладнання та модеми і впроваджена єдина мережа елктронного зв»язку, яка охопила всі редакції та друкарні.
У Полтавській області забезпечено надання фінансової допомоги 32 друкованим ЗМІ, співзасновниками яких виступають органи державної влади та самоврядування.
Одним з пріоритетних напрямків підтримки редакцій комунальних видань друкованих ЗМІ Донецької області є надання їм фінансової допомоги з метою зміцнення та оновлення матеріально-технічної бази, зокрема, модернізації комп»ютерного та поліграфічного обладнання. 44 видання, засновниками (співзасновниками) яких виступають органи влади, мають e-mail, інші отримують оперативну інформацію за допомогою t-mail. Здійснюється централізована закупівля паперу для обласних, міських та районних комунальних газет. З цією метою з бюджетів міст і районів області за 9 місяців ц.р. виділено 1 140,4 тис.грн.
У Сумській області комунальним засобам масової інформації з місцевих бюджетів виділено 438 тисяч гривень. Але виділених коштів не вистачає на реалізацію заходів, передбачених програмою «Журналіст». Потребує подальшого зміцнення матеріально-технічна база редакцій ряду комунальних видань. Редакції деяких часописів розміщені в старих приміщеннях, які потребують ремонту, є заборгованість із виплати заробітної плати в редакційних колективах.
Майже у всіх редакціях комунальних друкованих засобів масової інформації Вінницької області впроваджено елктронний зв»язок, започаткована і продовжується робота з відкриття веб-сторінок районної та обласної преси. Разом з тим, із зростанням цін на папір, поліграфічні послуги, підвищення заробітної плати працівникам редакцій значно збільшились витрати на видання газет, що позбавляє можливості ряду редакцій покращити свою матеріально-технічну базу. Коштів, одержаних від реалізації газет та публікацій рекламних матеріалів, а також надходжень з місцевих бюджетів на підтримку періодичних видань не вистачає. Більшості редакцій необхідно оновити комп»ютерне обладнання.
Виконання Програми «Журналіст» перебуває у прямій залежності від її фінансування. Тому надходять пропозиції щодо доцільності розгляду питання фінансування Програми з державного бюджету.
Актуальні питання розвитку інформаційної сфери регулярно піднімаються на засіданнях, конференціях, брифінгах керівництва областей, міст, районів. З метою популяризації досягнень регіональної преси та поліграфічного виробництва проводяться регіональні фестивалі, традиційні конкурси серед ЗМІ. Наприклад, для представників комунальних ЗМІ Миколаївської області проведено 2 засідання Миколаївського прес-клубу за участю представників обласної влади, присвячених актуальним питанням розвитку ЗМІ, 2 прес-конференції, семінар-зустріч на тему: «Зміна орієнтирів: від звичного висвітлення діяльності влади до взаєморозуміння у діалозі з громадою». У Донецькій області щороку проводиться регіональний фестиваль «Преса і книга Донеччини». В межах фестивалю відбувся традиційний конкурс «Преса Донбасу – 2005», серед номінацій якого були публікації, присвячені 60-річчю Перемоги, вшануванню пам»яті Т.Г.Шевченка, відродженню козацтва, питанням розвитку національних меншин, співробітництву України з країнами ЄС, ходу реформування житлово-комунального господарства та інші.
(Інформація щодо виконання програми «Журналіст» в розрізі кожної області додається).
Комітетом разом з обласними державними та регіональними телерадіокомпаніями поліпшено матеріально-технічне забезпечення державного телерадіомовлення, підвищено його технічний рівень.Спільно з обласними та міськими держадміністраціями зміцнено та оновлено матеріально-технічну базу в Київській, Житомирській, Запорізькій, Сумській ОДТРК, в процесі модернізації - обладнання в Дніпропетровській та Житомирській ОДТРК, проводиться оснащення Одеської, Вінницької, Рівненської, Хмельницької, Кримської ОДТРК. Найближчим часом планується здійснення технічного оснащення Львівської, Кіровоградської, Волинської, Полтавської ОДТРК. Проведено вдосконалення комп”ютерної бази організацій державної форми власності та оснащення їх сучасними засобами зв”язку.
На виконання програми «Журналіст» Держкомтелерадіо разом з Національною спілкою журналістів проведено конкурси засобів масової інформації, всеукраїнські фестивалі журналістів. Так, зокрема, у 2005 р. у м.Донецьку Держкомтелерадіо разом з Донецькою обласною держадміністрацією, Донецькою обласною державною телерадіокомпанією проведено 10-й Всеукраїнський фестиваль телевізійних і радіопрограм “Калинові острови”. Держкомтелерадіо у поточному році в Криму було організовано й проведено 2-й міжрегіональний конкурс творчої майстерності працівників ТБ і радіомовлення “Професіонал ефіру України”.
Комітетом проведено конкурс інформаційно-аналітичних матеріалів на краще висвітлення друкованими ЗМІ проблемних питань проживання українців за кордоном, в якому взяли участь 29 журналістів з різних регіонів України.
Організовано й проведено Всеукраїнське журналістське віче «Встане правда! Встане воля!» в м. Каневі за участю представників центральних та регіональних друкованих та електронних ЗМІ.
Підготовлено й проведено Всеукраїнський фестиваль журналістів «Людина і зброя». За участю керівників ДТРК, представників регіональних ЗМІ Держкомтелерадіо проведено “круглі столи” з актуальних питань розвитку ЗМІ.
Згідно завдань Державної програми «Журналіст» перепідготовку журналістів друкованих та електронних ЗМІ здійснює Український інститут підвищення кваліфікації працівників телебачення, радіомовлення та преси. Інститут також забезпечує прискорену підготовку фахівців з гостродефіцитних професій у телевиробництві: операторів, ведучих теле- і радіопрограм, відеомонтажерів, звукорежисерів, режисерів телебачення. Для журналістів цим закладом організовується навчання без відриву від виробництва. Станом на 15 грудня в Українському інституті підвищення кваліфікації працівників телебачення, радіомовлення і преси пройшли навчання більше 200 працівників засобів масової інформації. Було проведено 6 семінарів на теми: «Для відповідальних секретарів міських та районних газет» (22-24 лютого), «Головних редакторів тематичних програм ОДТРК» (24-27 травня), «Заступників Генеральних директорів ОДТРК (14-16 лютого) та інші. В листопаді на базі Укртелерадіопресінституту в ОЛП “Ходорів” проведено семінар ведучих радіопрограм. У грудні поточного року проведено семінар “ЗМІ та вибори”, в якому взяли участь члени ЦВК та представники 46 ЗМІ.
Держкомтелерадіо у контакті з освітянськими організаціями розроблено концептуальні засади модернізації освіти за напрямом “Журналістика” з урахуванням тенденцій розвитку сучасних засобів масової інформації, європейського інформаційного простору, підвищення професійного рівня журналістів, а також їх культурологічної, мовної, комп”ютерної та творчої підготовки. Міносвіти передбачено розробку професійно-кваліфікаційних характеристик посад журналістів. Наказом Міністерства освіти і науки від 28.12.04 № 990 затверджений галузевий стандарт з напряму підготовки «Журналістика», який передбачає перехід на нові навчальні плани, програми та запровадження кредитно-модульної системи навчання, що сприятиме підготовці висококваліфікованих фахівців відповідно до європейських вимог. Розроблені і погоджені у Мінпраці освітньо-кваліфікаційні характеристики за спеціальностями «Журналістика» і «Видавнича справа та редагування».
Питання вдосконалення підготовки журналістів є предметом обговорення на наукових і науково-методичних конференціях. У вересні проведена І Міжнародна наукова конференція «Сучасний інформаційний простір: журналістика і медіоосвіта». У листопаді 2005 року – Міжнародна конференція «Трансформація журналістської освіти: європейський контекст».
У виконанні галузевої програми розвитку друкованих засобів масової інформації «Мала преса» вагомий внесок Львівського науково-дослідного інституту поліграфічної промисловості ім. Т.Шевченка. Це, насамперед, впровадження нових технологій, потрібних для модернізації поліграфії друкованих ЗМІ. Інститутом запропоновано комплексне розроблення та забезпечення друкарень витратними матеріалами і технологічним обладнанням для процесів виготовлення друкарських форм, підготовку паперу та оздоблення друкованої продукції. Відповідно до завдання Програми “Мала преса” створено і випробувано в друкарнях дослідні партії розчинів для забезпечення процесів виготовлення офсетних форм та друкування книжково-журнальної і газетної продукції на аркушних та ротаційних рулонних друкарських машинах.
Обсяг реалізації дослідних партій допоміжних матеріалів в 2005 р. склав 15,0 тис. грн. Використання допоміжних матеріалів в друкарнях забезпечує економію коштів, оскільки вартість вітчизняних матеріалів в 2-6 разів нижча вартості імпортованих аналогів. Завершено розроблення вітчизняних матеріалів для коригування властивостей друкарських фарб.
Обсяг випуску згаданих матеріалів склав в 2005 р.
За відсутності необхідних коштів з Держбюджету України для виконання п. 6.1 Програми “Розробити та організувати виробництво машини для розрізання рулонного паперу” шириною до
Інститутом за власні кошти розроблено і пропонується до впровадження в друкарнях комплект монтажних та проглядових столів різних форматів, копіювальних пристроїв з панельними та точковими джерелами насвітлювання, пристроїв для прискорення сушіння відбитків, позолотних пресів для оздоблення, ламінування друкованої продукції, напівавтоматів для розмотування та розрізання залишків рулонного паперу на аркуші заданої довжини (на загальну суму 200,0 тис. грн).
В 2005 році завершено робочий проект та виготовлення дослідного зразка універсального станка для бігування, перфорування, часткового надрізання поліграфічної продукції. Для нормалізації технологій виготовлення поліграфічної продукції, підвищення її якості інститутом розроблено комплект технологічних інструкцій на процеси. Технологічні інструкції впроваджено в понад 25 міських та районних друкарнях.
Для підвищення технічного та організаційного рівня поліграфічних підприємств та виконання розділу 2 Програми “Переоснащення і зміцнення матеріально-технічної бази друкарень” на основі наукових розроблень в інституті створено комплект нормативної документації.
У нормативах визначено гранично допустимі витрати матеріалів на технологічні потреби виробництва. Нормативи обов’язкові для застосування і є підставою у взаємних розрахунках між видавництвами і друкарнями незалежно від форм власності і підпорядкування.
Загальна сума від впровадження нормативної документації і надання консультативних та методичних послуг видавництвам і друкарням складає у 2005 р. 11,0 тис. грн.
Впровадження нормативно-технічної документації в рамках Програми “Мала преса” сприяє нормалізації чинних, застосуванню нових технологій та підвищенню якості поліграфічної продукції.
На виконання завдань галузевих програм “Мала преса” і “Стандартизація, метрологія та сертифікація у книговиданні та пресі” з врахуванням сучасних вимог до гармонізації національних стандартів з міжнародними стандартами інститутом у 2005 році розроблено та впроваджено на ВАТ “Зоря” (за кошти підприємства) системи управління якістю та екологічного управління.
Розроблено кінцеві редакції проектів СОУ “Альбоми. Технічні умови”, ”Відбитки. Денситометричні норми друкування. Методика визначення”.
За недостатності обсягів бюджетного фінансування інститутом за власні кошти на суму 33,8 тис. грн. розроблено і зареєстровано зміни до технічних умов “Календарі”, ТУ У 29.010-95 “Бланки для облікової та звітної документації”, розроблено і зареєстровано стандарт “Видання аркушеві. Технічні умови” та стандарт “Газети. Технічні умови”.
Слід наголосити на прогресуючій тенденції до значного зменшення обсягів бюджетного фінансування науково-дослідних та дослідно- конструкторських робіт інституту в 2003 році (405,2 тис. грн.), в 2004 році (213,6 тис. грн.), в 2005 році (171,9 тис. грн.).
Не порушується усталена тенденція передбачуваним на 2006 р. обсягом бюджетних коштів для інституту в розмірі 162,9 тис. грн. За такого стану унеможливлюється повноформатне виконання важливих заходів у затверджених Держкомтелерадіо України галузевих програмах “Мала преса”, “Стандартизація, метрологія та сертифікація у книговиданні та пресі” і основних завдань з пріоритетних напрямів науково-технічного поступу галузі до 2010 року.
Зазначені проблеми вимагають вжиття невідкладних заходів, як на місцевому так і на загальнодержавному рівні, з метою реалізації невідкладних і перспективих заходів щодо розвитку ЗМІ, роз»язання актуальних проблем журналістів та журналістики, що забезпечить поліпшення їх соціально-економічного становища, підвищення професійного рівня журналістських кадрів та стабілізацію кадрового складу редакцій ЗМІ.