30 січня відбулося розширене засідання колегії Держкомтелерадіо, на якому обговорювалися підсумки роботи Комітету в 2008 році та основні завдання на 2009 рік.
У засіданні взяли участь голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Микола Жулинський, голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Віталій Шевченко, голова Комітету ВР з питань культури і духовності Володимир Яворівський, академіки Мирослав Попович та Олексій Онищенко, представники Секретаріату Президента України та Секретаріату Кабінету Міністрів України, керівники структурних підрозділів Держкомтелерадіо.
З доповіддю виступив тимчасово виконуючий обов’язки Голови Комітету Анатолій Мураховський. Він повідомив, що у минулому році Урядом було визначено 5 пріоритетів роботи Держкомтелерадіо: розроблення концепції створення системи Суспільного телебачення і радіомовлення; участь у впровадженні цифрового телерадіомовлення; реформування державних та комунальних друкованих засобів масової інформації; створення сприятливих умов для забезпечення розвитку вітчизняного книговидання та книгорозповсюдження, забезпечення належного рівня поінформованості громадськості з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.
Як зазначив Анатолій Мураховський, за минулий рік Держкомтелерадіо вдалося досягти суттєвих результатів у реалізації пріоритетних завдань.
Комітет цілеспрямовано та послідовно працював над впровадженням системи суспільного телерадіомовлення. Здійснювались заходи з розвитку системи державного телерадіомовлення, наближення її до європейських стандартів, впровадження суспільного мовлення, яке має функціонувати після 2010 року.
Протягом 2008 року підприємствами та філіями Концерну РРТ надано телекомунікаційних послуг на суму 377,3 млн. грн., що на 61,3 млн. грн. (або на 19,4%) більше порівняно з відповідним періодом минулого року. Державне замовлення з трансляції державних телерадіопрограм за 2008 рік філіями та підприємствами Концерну РРТ виконано в повному обсязі.
Державне замовлення на виробництво і розповсюдження теле- і радіопрограм Держкомтелерадіо виконано повністю. Обсяг виробництва телепрограм зріс на 941 години, або на 2,5 відсотки; радіопрограм на 1162,6 години, або на 0,7 відсотка.
Відновлено виробничу та творчу діяльність студії «Укртелефільм». Схвалено Програму розвитку Державного спеціалізованого підприємства “Укртелефільм” на 2008 – 2012 роки та Тематичний план виробництва документальних фільмів ДСП “Укртелефільм” у 2008 році.
На порядку денному залишається питання реформування державних і комунальних ЗМІ. Комітетом проводиться робота з підготовки галузі до змін. У рамках доопрацювання проекту Закону «Про реформування державних та комунальних друкованих засобів інформації», який розробляється Мін’юстом, уточнено правовий статус та майнові відносини ЗМІ.
Інше важливе завдання – впровадження цифрового телерадіомовлення, яке стає особливо актуальним в контексті забезпечення якісної трансляції фінальної частини чемпіонату Європи 2012 з футболу. Комітет разом з Мінтрансзв’язку та Нацрадою з питань телебачення і радіомовлення працює над вдосконаленням проекту Державної програми впровадження цифрового радіомовлення.
Основним стратегічним підприємством – впроваджувачем цифрового мовлення має бути Концерн РРТ з його потужним потенціалом. Оскільки Концерн РРТ належить до сфери управління Держкомтелерадіо, головним розпорядником коштів за програмою має бути саме Держкомтелерадіо.
Здійснюються заходи щодо організації інформаційного супроводження підготовки та проведення Євро-2012. Підписано Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Польща про співробітництво в галузі інформації. На базі Укрінформу створено інформаційний центр «Євро-2012 – Україна».
Кабінетом Міністрів України затверджено державні цільові програми інформування громадськості з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України на 2008-2011 роки. З передбачених на 2008 рік асигнувань отримано 615,12 млн. грн., що загалом дозволило профінансувати бюджетні програми на 94,1.
Важливий напрямок роботи Комітету – створення сприятливих умов для забезпечення розвитку вітчизняного книговидання та книгорозповсюдження.
Доповідач зазначив, що сьогодні можна впевнено говорити про позитивну динаміку. Завдяки підтримці держави збільшилась кількість виданих книг, порадувала якістю поліграфія.
Впродовж 2008 року до Державної наукової установи «Книжкова палата України ім. Івана Федорова» надійшло 27057 назв книг і брошур, загальним тиражем 52087,2 тис. примірників, що, порівняно з аналогічним періодом 2007 року, становить: за назвами ‑ 126,2 %, за тиражами ‑ 99,4 %. Українською мовою випущено 14348 друкованих одиниць книжок і брошур загальним тиражем 29000,0 тис. примірників, що, порівняно з аналогічним періодом 2007 року, становить: за назвами – 136,3%, за тиражами – 112,1%.
Верховною Радою України прийнято розроблений Держкомтелерадіо Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки книговидавничої справи в Україні», яким продовжено дію пільгового режиму оподаткування для суб’єктів видавничої справи до 2015 року. На розгляді Верховної Ради України внесено закони України «Про видавничу справу» (нова редакція) та «Про доповнення статті 9 Закону України «Про оренду державного і комунального майна», якими надається переважне право укладання договору оренди приміщень державної та комунальної власності видавництвам та підприємствам з розповсюдження книжкової продукції у разі випуску ними не менше 50 відсотків книжкової продукції державною мовою.
Кабінетом Міністрів України затверджено розпорядження «Про вимоги щодо функціонування об’єктів роздрібної торгівлі книжковою продукцією», спрямоване на збереження та подальшу розбудову мережі книгорозповсюдження в Україні.
Одним з важелів стимулювання видавничої справи в Україні є випуск книг за бюджетною програмою «Українська книга». Минулого року до Програми було внесено 221 книжкове видання 62-х видавництв та видавничих організацій України. Згідно з укладеними договорами 182 видання профінансовано частково (в розмірі 60 відсотків), 39 видань профінансовано повністю (в розмірі 100 відсотків). На сьогодні в рамках програми «Українська книга» на 2008 рік вже побачили світ 200 книжкових видань.
Протягом року Держкомтелерадіо продовжував роботу з розвитку нормативно-правової бази в інформаційній та видавничій сфері. Розроблено 12 законопроектів (з них 5 регуляторних актів), 10 актів Президента України; 32 акти Кабінету Міністрів України (з них 1 регуляторний акт). Триває робота з підготовки та доопрацювання проектів законів України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо маркування книжкового видання»; «Про Концепцію створення системи Суспільного телебачення і радіомовлення» тощо.
З метою забезпечення подальшого розвитку вітчизняного книжкового ринку, зміцнення позицій національних виробників друкованої продукції Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки книговидавничої справи в Україні».
Урядом затверджено Концепцію Державної цільової програми популяризації вітчизняної книговидавничої продукції на 2009-2012 роки, а також вимоги щодо функціонування об’єктів роздрібної торгівлі книжковою продукцією.
Забезпечено участь вітчизняних видавців у ХV Мінській міжнародній книжковій виставці-ярмарку «Книги Бєларусі – 2008», 53 Варшавській міжнародній книжковій виставці-ярмарку, ХХІ Московській міжнародній книжковій виставці-ярмарку у якості Почесного гостя, 60 Франкфуртському міжнародному книжковому ярмарку. Офіційна делегація України відвідала XXXI Міжнародну книжкову виставку-ярмарок «Книжковий салон в Монреалі».
Поінформувавши учасників засідання про підсумки роботи Держкомтелерадіо у 2008 році, тимчасово виконуючий обов’язки Голови Комітету Анатолій Мураховський зупинився на ключових завданнях на 2009 рік. За його словами, у сфері інформаційної політики та безпеки Держкомтелерадіо необхідно забезпечити виконання Указу Президента «Про невідкладні заходи щодо забезпечення інформаційної безпеки України» та завершити роботу з підготовки проекту Концепції національної інформаційної політики.
Ключовими завданнями у сфері телерадіомовлення є продовження роботи щодо створення системи суспільного телебачення і радіомовлення, участь у доопрацюванні Державної програми впровадження цифрового телерадіомовлення з урахуванням пропозицій Комітету щодо використання потенціалу концерну РРТ та розширення вітчизняного мовлення на території інших держав, у тому числі іноземними мовами.
У поточному році необхідно також вирішити питання організаційного та матеріально-технічного забезпечення роботи інформаційного центру «Євро 20012-Україна», організувати на належному рівні роботу регіональних інформаційних центрів, поглибити співпрацю України та Польщі.
Анатолій Мураховський зазначив, що завдання, які постають перед Комітетом у нинішньому році, необхідно буде виконувати в надзвичайно складних соціально-економічних і політичних умовах. Він висловив сподівання, що і Уряд, і Парламент з розумінням поставляться до проблем, з якими стикається Держкомтелерадіо, і всіляко сприятимуть їхньому вирішенню. «Ми з оптимізмом дивимося у майбутнє і переконані, що прогресивні реформи, які започатковані Комітетом. Будуть успішно реалізовані», - зазначив він.
В обговоренні доповіді взяли участь та виступили президент НТКУ Василь Ілащук, президент НРКУ Віктор Набруско, голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка Микола Жулинський, президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін та інші. Вони відзначали, що впродовж 2008 року Комітет спрямовував свою діяльність на забезпечення реалізації конституційних прав громадян на свободу слова та інформацію, розвиток державного інформаційного ресурсу, захист інформаційної безпеки, утвердження національних інтересів в інформаційній сфері, інтеграції України у світовий інформаційний простір.
Водночас виступаючі наголошували на необхідності вжиття невідкладних заходів із мінімізації впливу світової фінансової та економічної кризи на інформаційну та видавничу сфери та звернулися до керівників підприємств, установ та організацій системи Комітету з вимогою запровадити елементи антикризового менеджменту, забезпечити економне та раціональне використання бюджетних коштів, не допускати непродуктивних видатків.
Учасники засідання також вважають неприйнятними в кризових умовах будь-які дії, які порушують цілісність єдиної системи управління державним сегментом національного інформаційного простору, унеможливлюють виконання завдань щодо реалізації єдиної збалансованої державної політики в інформаційній та видавничій сферах. Відтак, спроби виведення книговидавничої складової, Концерну РРТ зі сфери управління Комітету суперечить інтересам національної безпеки та загрожують стабільному функціонуванню галузі, вважають учасники засідання.
Крім того, колегія наполягає на поверненні Комітету функції державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб’єктів інформаційної діяльності. Процес становлення в Україні інституту засобів масової інформації як невід’ємної складової громадянського суспільства має носити комплексний та системний характер. Тому його регулювання повинен здійснювати єдиний спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади в інформаційній сфері.