Учора у Всеросійському виставковому центрі відкрилася ХХ Московська міжнародна книжкова виставка-ярмарок. Стенди провідних російських і зарубіжних видавництв розмістилися у двох величезних павільйонах. Активну участь у виставці бере і делегація представників поліграфічної і книговидавничої галузі України на чолі з Головою Держкомтелерадіо Едуардом Прутником.
Цей книжкова ярмарок - перша подія московської осені, що традиційно знаменує кінець літа і початок нового ділового сезону. Саме восени видавці активізуються, передчуваючи повернення споживачів з відпусток, тому на стендах Московської виставки традиційно представлені найсвіжіші новинки, а разом з ними популярні книжкові хіти. Відвідувачів тут також чимало: вони дізнаються про новинки і купують їх за оптовими цінами, що відсотків на 20-30 дешевше, ніж в магазинах.
Тож цілком зрозумілий ажіотажний інтерес до Московського книжкового ярмарку-виставки з боку російських і зарубіжних книговидавців. Участь у ній взяли 70 країн. На виставковій площі в 31,9 тис. кв. м представлено понад 150 тис. найменувань нових книг.
Відомі російські видавництва «Час», «Вагріус», «Культурна революція», «Аст», «Молода гвардія» та ін. порадували шанувальників книги збіркою віршів патріарха російської прози Василя Аксьонова «Край недоступних Фудзіям», романом у розповідях молодого письменника Захара Прилєпіна «Гріх», серією книжок сучасних прозаїків (Петро Алешковський, Борис Евсєєв, Майя Кучерська, Владислав Отрошенко, Олег Павлов). Головні книжкові хіти видавництва «Азбука» - перекладний роман англійської авторки Діани Сеттерфілд «Тринадцята казка» і роман польського письменника Януша Вишневського «Коханка». Автор приїхав до Москви і його виступ та зустріч з читачами відбудуться у рамках ярмарку. Презентовано у російській столиці і новий роман Володимира Войновича про Івана Чонкина (улюблений герой письменника з радянського солдата перетворився на американського фермера). Подією став приїзд до Москви Діни Рубіної, яка привертає своїх прихильників творчою енергією, здоровим гумором, гострим розумом і яскравим талантом.
Українська делегація привезла на виставку книжки більше 100 вітчизняних видавництв. І в тому числі тих, котрі стали переможцями конкурсу «Краща книга України», що відбувся в рамках Ш Київської міжнародної виставки-ярмарку наприкінці серпня ц.р. Це унікальні книги «Замки і фортеці України», «Лесь Курбас», збірка документів, присвячена Голодомору. На стенді української делегації представлено також багато книжок з історії України та світу, мистецтва. Та найбільший інтерес мають збірки віршів і прози сучасних українських авторів.
Московська виставка є для нашої делегації певною школою як організації роботи подібних заходів, так і участі у книжкових форумах міжнародного рівня. З цих позицій українські видавці та представники Держкомтелерадіо з інтересом відвідали виставковий сектор ділянку нинішнього почесного гостя – Китайської Народної Республіки. Експозиція займає велику площу і привертає до себе відвідувачів красивим дизайном. Сектор позбавлений звичних виставкових перегородок, а тому створюється враження прозорості і об’єму, доповнює ефект оформлення у східному стилі. У складі китайської делегації письменники і представники 173 видавництв (усього 300 чоловік). Привезені на ярмарок книжки, як зазначили керівники китайської делегації, всі після закінчення ярмарку перейдуть у дар Російській державній бібліотеці.
До речі, наша країна не вперше бере участь в Московській виставці, ще й здобуває там призи та нагороди. Так, торік у вересні Київське видавництво «Грані Т» одержало головний приз ХІХ Московської виставки у номінації «Діалог культур» за альбом «Грані світу. Україна-Японія: дерев'яна архітектура». Крім того, це видавництво було визнане кращим за наслідками незалежного опиту експертів і фахівців книжкового ринку. А цього року видавництво «Грані Т» презентує у Москві новинку – фотоальбом дерев'яної скульптури «Іоанн Георг Пінзель». Високі оцінки професіоналів щодо цього видання, одержані на Варшавській і Київській книжкових виставках, дозволяють сподіватися на те, що унікальний альбом стане подією і на Московському книжковому форумі.