Виставка-ярмарок «Книжкові контракти» розпочала роботу 19 грудня о 12.00 у Центрі ділового та культурного співробітництва «Український дім» Урочисто відкрив захід Голова Держкомтелерадіо Едуард Прутнік. Комітет є ініціатором і організатором виставки, що покликана стати квінтесенцією різноманітних подій та заходів Року української книги, яким Указом Президента України був проголошений 2007-й. Керівник Головного управління гуманітарної політики і культурної спадщини Секретаріату Президента України Олександр Биструшкін зачитав вітальний лист до учасників виставки від Президента України.
На відкритті відзначалося, що сьогодні книговидавнича галузь України розвивається досить успішно. Збільшилася кількість назв книжок, що видаються в Україні, зросли тиражі друкованої продукції. Це стало можливим завдяки пільговому режиму оподаткування суб’єктів книговидавничої справи в Україні. До проведення «Київських контрактів», департамент видавничої справи та преси Держкомтелерадіо підготував інформацію діяльність галузі. Зокрема, фіксується помітне і стале зростання кількості видавництв, поліграфічних підприємств, виготовників і розповсюджувачів книжкової продукції. Загалом таких у державному реєстрі суб’єктів видавничої діяльності 3889.
За інформацією «Книжкової палати України», станом на грудень 2007 р. до Книжкової палати надійшло 14 644 назви книжок і брошур, загальним тиражем 47 573,6 тис. прим., що становить (у порівнянні з аналогічними даними за минулий рік) за назвами 114,6%, за тиражами 103,6%.
Серед них українською мовою видано 9 519 назв (65,0 % від загальної кількості назв книг); російською — 3 893 назв (26,6). У порівнянні з аналогічними даними 2006 р. спостерігається збільшення темпів друкування видань українською мовою за назвами на 1 077 друк. одиниць, однак наклади зменшились на 990,1 тис. прим., кількість назв російською мовою збільшилось на 508 друк. одиниць, тиражі зросли на 3,89 млн прим.
Очікувана кількість надрукованих у 2007 р. видань становитиме приблизно 16 000 назв книг, загальним накладом 55,0 млн прим. Очікувана кількість видань українською мовою становитиме приблизно 10 500 назв, загальним накладом 29,0 млн прим., російською 4 500 назв, загальним накладом 23,0 млн прим.
У виставці-ярмарку беруть участь 150 вітчизняних видавництв та розповсюджувачів друкованої продукції. Близько 130 видавництв представили свою продукцію на окремих стендах, інші – у складі консолідованих стендів. Держкомтелерадіо випустив каталог ярмарку і програму. Усі виставкові площі для учасників є безплатними, що відповідає політиці Держкомтелерадіо, спрямованій на надання різним видавництвам рівних умов і можливостей для презентації продукції.
У розміщенні видавничих організацій перевагу було віддано лише видавництвам, що спеціалізуються на дитячій літературі. Їхнє розташування у центрі довкола «дитячого майданчика» слугує тому, аби відвідувачі виставки одразу потрапляли саме до стендів з дитячими книжками та періодикою. Саме в перший день роботи Виставки-ярмарку, у День Св. Миколая тут відбувалося чимало цікавих та яскравих заходів. Чудовий сюрприз підготувала редакція газети «Казковий вечір»: дітлахи та дорослі стали героями імпровізованого свята Святого Миколая, занурившись у передноворічну казку разом з персонажами улюблених книжок. За сприяння редакції журналу «Однокласник» відбулась церемонія вручення нагород переможцям конкурсу юних журналістів «Твій погляд».
Крім видавців та видавничих організацій, на виставці-ярмарку представили книжкову продукцію представники центральних органів виконавчої влади, обласних та міських державних адміністрацій. Міністерство у справах сім’ї, молоді та спорту експонують матеріали, присвячені «Євро-2012» та розвитку параолімпійського руху в Україні. Міністерство освіти і науки демонструє відвідувачам нові підручники та посібники, Міністерство культури і туризму - організацію роботи сучасної бібліотеки. Колективними експозиціями представлені 19 обласних державних адміністрацій, заявили про себе також організатори регіональних книжкових виставкових заходів. На стенді Держкомтелерадіо демонструються книги, надруковані в рамках програми Українська книга» та «Кращі книги 2007».
Книги за програмою «Українська книга» видаються за державним замовленням і за державний кошт. Вони розповсюджуються по бібліотеках, навчальних закладах і не можуть продаватися в торговельній мережі. У 2007 р. до програми було відібрано 139 видавничих проектів на визначену Держбюджетом суму у 20 млн грн.. На «Книжкових контрактах» представлено понад 60 щойно виданих книжок, що пахнуть ще свіжою типографською фарбою. В останній день виставки буде проведено конкурс і визначена краща книжка України.
У перший день роботи виставки-ярмарку відбулося 29 культурно-мистецьких акцій, зокрема, презентацій нових видань, зустрічей читачів з письменниками, автограф-сесій авторів популярних літературних творів. Помітними подіями стали брифінг для преси Голови Комітету Едуарда Прутніка, «круглий стіл», присвячений актуальним проблемам книговидання та книгорозповсюдження, який провів перший заступник Голови Комітету Анатолій Мураховський.
Зокрема, на цих зустрічах ішлося про діяльність Держкомтелерадіо у видавничій та книгорозповсюджувальній сферах. Зазначалося, що Держкомтелерадіо забезпечує реалізацію державної політики у видавничій сфері; стимулює розвиток видавничої галузі для наповнення ринку україномовною друкованою продукцією; забезпечує і контролює видання книг у рамках бюджетної програми «Українська книга»; організовує участь українських видавців, поліграфістів і книгорозповсюджувачів у міжнародних, регіональних спеціалізованих виставках-ярмарках в Україні та за кордоном; сприяє відновленню всеукраїнської мережі книжкової торгівлі і розповсюдження .
Окремо наголошувалося на підсумках Року української книги, основним виконавцем заходів якого був визначений Комітет. Упродовж 2007 року вітчизняні видавництва експонували книжкову продукцію у Мінську, Варшаві, Франкфурті-на-Майні, Москві, Львові, Києві. Україна вперше за роки незалежності визнана як книжкова держава, була Почесним гостем двох міжнародних книжкових виставок-ярмарок - XIV Мінської та 52-ї Варшавської. У Варшаві українські видавці представили близько З тис. назв книг, випущених упродовж 2005-2007 рр. 150 видавництвами. У Москві – 750 видань 90 державних та приватних видавництв 2006-2007 рр. випуску. У Франкфурті-на-Майні – 1000 кращих видань 2006-2007 рр. були розміщені на площі
На підтримку вітчизняного видавця Держкомтелерадіо протягом Року української книги розробило понад десять документів, серед яких є проекти доповнень до законів, які регулюють видавничі, орендні, податкові, соціальні аспекти видавничої справи. Комітет розробив і Концепцію до програми відновлення в Україні мережі книгорозповсюдження. Напрацьована нормативна база, за умови її прийняття і втілення, значно поліпшить умови роботи галузі, сприятиме її подальшому розвитку.
Про турботу держави говорили чимало учасників виставки-ярмарку. Так, генеральній директор видавництва «Успіх и кар’єра» Алла Ковтун зазначила: «Ми нове видавництво і беремо участь у книжковій виставці вперше. І умовами розміщення на безоплатній основі дуже задоволена. Розумно і те, що захід відбувається напередодні Нового року. Чудово попрацювали організатори виставки, якими зроблена величезна робота: всім учасникам подарували каталоги виставки, чітко розподілили стенди, з кожним учасником кілька разів спілкувалися, з’ясовували потреби й побажання. Це приємно вразило».
Такою же думки Ольги Кравець – заступник головного редактора відомого й досвідченого «ветерана» видавничого ринку України харківського видавництва «Фоліо». За її словами, «Книжкові контракти» стали для «Фоліо» справжнім святом, чому сприяли і досконала організація виставки, можливість безкоштовної участі, та й чимала площа виставкового стенду, у потребі якого «Фоліо» не відмовили.
Завершився перший день роботи виставки-ярмарку приємною подією – нагородженням переможців конкурсів, які проводилися під егідою Держкомтелерадіо. Так, Лауреатом премії ім. В’ячеслава Чорновола за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики став Корсак Іван Феодосійович, головний редактор газети «Сім’я і дім», член Національної спілки письменників України, за художньо-документальну повість «Гетьманич Орлик». Дипломи учасників конкурсу на краще періодичне друковане видання для дітей та юнацтва, яке вперше провів Держкомтелерадіо, одержали редактори журналів «Малятко», «Барвінок», «Арт-клас» (Львів), «12+» і «Юний натураліст» та щотижневої повнокольорової газети для дошкільнят «Казковий вечір». Дипломи переможців конкурсу на краще представлення книги в друкованих та електронних ЗМІ вручено представникам газети «Літературна Україна», авторам циклу радіопередач «Екслібрис», «Прем’єра книги», «Книжковий ярмарок» Національної радіокомпанії України та автори циклу телепередач «Книга.ua» Національної телекомпанії України.