Урочисті збори, присвячені професійному святу працівників видавничо-поліграфічного комплексу, Голова Комітету Іван Сергійович Чиж відкрив з оголошення привітання Президента України.
Голова Держкомтелерадіо України привітав також від свого імені присутніх з їх професійним святом, а потім передав слово для привітань представникам Верховної Ради України, Національної спілки письменників України, Міністерства інформації Республіки Білорусь та голові Центрального комітету профспілки працівників культури України. Виступаючі наголошували на важливому значенні видавничо-поліграфічної галузі, відзначали її особливу роль у суспільстві.
Після цього Голова Комітету Іван Чиж повідомив, що велику групу видавців, поліграфістів та книгорозповсюджувачів відзначено високими державними та іншими нагородами за сумлінну працю, високе громадянське розуміння свого обов’язку, професійну майстерність і високі показники в роботі. Найкращі колективи видавничої галузі, поліграфісти, книгорозповсюджувачі відзначені Почесними грамотами Державного комітету телебачення і радіомовлення України та Почесними грамотами Української асоціації виробників поліграфічної продукції.
На урочистих зборах було також зачитано рішення журі і вручено дипломи керівникам підприємств - переможцям Всеукраїнського огляду-конкурсу на краще видавництво, поліграфічне підприємство, книгорозповсюджувальну організацію “Друк і книга”, яку вже четвертий рік проводять Державний комітет телебачення і радіомовлення України та Українська асоціація виробників поліграфічної продукції разом із Центральним комітетом профспілки працівників культури України.
Нижче подаємо текст вступного слова Голови Комітету Івана Чижа на Всеукраїнських зборах видавців, поліграфістів, книгорозповсюджувачів. “Перш за все вітаю всіх учасників Всеукраїнських зборів видавців, поліграфістів, книгорозповсюджувачів із черговою річницею вашого професійного свята – Днем працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження. Ми щорічно відзначаємо це свято відповідно до Указу Президента України від 25 травня 1999 року в останню суботу травня.
І традиційно у переддень свята на підприємствах, в організаціях і установах галузі аналізуються та підводяться підсумки проведеної роботи, визначаються перспективи. Нині в Україні діє розгалужена система видавництв – понад 1700, поліграфічних підприємств – близько 2000 та понад 1000 суб’єктів книгорозповсюдження різних форм власності. Зазначу, що на підсумковому засіданні колегії Державного комітету телебачення і радіомовлення України за результатами діяльності у 2003 році відзначено позитивні зрушення, що відбулися в інформаційній сфері.
На жаль, одна із складових інформаційної сфери держави - видавнича справа - сьогодні переживає не кращі часи. Причини цього загальновідомі – відсутність економічних умов, необхідних для розвитку українського книговидання і преси, застаріла матеріально-технічна база, відсутність ефективної мережі книгорозповсюдження.
Кардинальне покращення ситуації у книговидавничій сфері через запровадження особливого режиму оподаткування повинен забезпечити Закон України “Про державну підтримку книговидавничої справи в України”, над яким свого часу плідно працював наш Комітет разом із громадськими організаціями. Однак дію цього закону призупинено Законом “Про Державний бюджет України на 2004 рік”.
І, як наслідок, із початку року порівняно з аналогічним періодом минулого року кількість замовлень на виготовлення друкованої продукції поліграфічними підприємствами скоротилася, зменшилися обсяги продажу вітчизняної книги через зростання цін на книжкову продукцію у зв’язку з відновленням податків.
Держкомтелерадіо намагається змінити цю ситуацію. Нині на розгляді Верховної Ради України перебуває низка розроблених народними депутатами законопроектів, які передбачають внесення змін до Закону “Про Державний бюджет України на 2004 рік” у частині поновлення пільг для суб’єктів книговидавничої справи.
У зв’язку з цим наш Комітет звернувся до Кабінету Міністрів України з проханням підтримати зазначені зміни до законів під час їх розгляду у Парламенті. Ця проблема обговорювалася і на Всеукраїнській нараді керівників державних та комунальних засобів масової інформації у Житомирі 6-7 травня цього року, де керівники Уряду і особисто Прем’єр-міністр України запевнили громадськість, що пільги для книговидавничої сфери та ЗМІ будуть відновлені з 1 січня 2004 року.
Слід зазначити, що завтра згідно з порядком денним Верховної Ради України будуть розглядатися названі законопроекти. Тому принагідно звертаюся до депутатів Верховної Ради України підтримати ініціативу Комітету та проголосувати за поновлення пільг.
Одним із важелів державної підтримки книговидання в Україні є випуск друкованої продукції за Програмою випуску соціально значущих видань, яка реалізується Держкомтелерадіо України на умовах державного замовлення за рахунок бюджетного фінансування з 1997 року. Щороку видавництва та видавничі організації за державним замовленням випускають історичну літературу з питань державотворення, твори класиків і сучасних українських письменників, дитячу, історичну, мистецтвознавчу літературу, словникові й енциклопедичні видання, фотоальбоми тощо.
За Програмою випуску 2003 року профінансовано 199 назв видань на загальну суму 14,8 млн. грн. Державним бюджетом на 2004 рік Комітету передбачено понад 40 млн. грн. на випуск літератури за держзамовленням. Це майже втричі більше ніж минулого року.
Уже сьогодні багато видавництв випустили у світ цікаві, оригінальні книги. І цей процес триває. Хотів би назвати кілька творчих колективів, які ефективно працюють навіть у таких непростих умовах: державні видавництва “Либідь”, “Мистецтво”, “Веселка”, “Освіта”, “Здоров’я”, “Світ” (м. Львів), “Україна”, а також видавництва колективної форми власності “Генеза”, “Перун”, “Основи”, “Етнос” та інші.
На сьогодні важливо формувати книжковий ринок не лише за рахунок коштів держбюджету, але й за рахунок господарської діяльності видавництв, інших джерел фінансування. Книжкова торгівля й надалі залишатиметься однією з важливих складових видавничої справи. У книготорговельній сфері ми маємо приклади передового досвіду, цікавих ініціатив. Варто хоча б згадати АТ “Кримкнига”, яке за скрутних економічних умов зуміло зберегти єдиний господарський комплекс книгопоширення в регіоні. Високими показниками відзначається діяльність ДВАТ “Укркнига”, ВАТ “Дніпрокнига”, ВАТ “Миколаївкнига”, ВАТ “Галицька книга”, ДВАТ “Одесакнига”.
Отже, Державний комітет телебачення і радіомовлення в межах своїх повноважень намагається забезпечити протекціоністську політику в розвитку вітчизняної книговидавничої сфери та її державну підтримку.
Хоча, маю з прикрістю констатувати, в нинішньому державному бюджеті не передбачено коштів на придбання устаткування та технічне переоснащення поліграфічних підприємств, тому підприємства змушені здійснювати технічне переозброєння за власний кошт. При цьому не можу не відзначити позитивні дії колективів ВАТ “Видавництво “Зоря”, ВАТ “Видавництво “Київська правда” та інших.
Значну увагу вирішенню науково-технічних проблем у книговидавничій сфері приділяють галузеві інститути ВАТ “УНДІПП ім. Т.Шевченка”, ВАТ “УкрНДІСВД”, Книжкова палата України. Завдяки їх розробкам організовано та налагоджено промислове виробництво деяких поліграфічних матеріалів (фарби, розчини, розріджувачі) в Україні, нові зразки друкарського обладнання, уведено в дію вкрай необхідну для галузі нормативно-технічну документацію.
Зокрема, відповідно до програми проведення виставки-ярмарку “Книжковий сад-2004” 21 травня передбачено провести засідання “круглого столу” на тему: “Книжкові стандарти. Галузева нормативна документація та її застосування у видавництвах, поліграфічно-видавничих підприємствах України”. Впевнений, що національна книга є одним із чинників формування позитивного іміджу України на міжнародній арені. За активного сприяння Комітету видавці України беруть участь у престижних міжнародних виставках-ярмарках за кордоном єдиними національними стендами, а також у всеукраїнських регіональних виставках-ярмарках, форумах, фестивалях.
Українська книжка, поліграфія отримали визнання завдяки майстерності та високому рівню професійної підготовки кадрів для галузі. Їх професійне зростання було б неможливим без таких відомих і потужних освітянських закладів, як Українська академія друкарства (м. Львів), видавничо-поліграфічного факультету Національного технічного університету України “КПІ”, а також Київське вище поліграфічне училище, яке у листопаді 2003 року відзначило 100-літній ювілей. На завершення хочу ще раз привітати усіх зі святом і побажати міцного здоров’я, гарного настрою, нових професійних здобутків, сил і наснаги на шляху до зміцнення суверенної України.”