• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Інформаційна довідка
опубліковано 27 грудня 2005 року о 11:57

 

Вже кілька років Держкомтелерадіо займається проблемою створення телебачення громадського типу. Особливої актуальності цей задум набув після проведення парламентських слухань 13 квітня 2005 року „Перспективи створення громадського телерадіомовлення в Україні”. За результатами слухань було видано доручення Кабінету Міністрів України від 06.07.05 р. №33818/1/1-05 до постанови Верховної Ради України від 21.06.05 р. №2684-IV „Про рекомендації парламентських слухань „Перспективи створення громадського телерадіомовлення в Україні”.

Статтею 4 зазначеної постанови було запропоновано Кабінетові Міністрів України та Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення „розглянути можливість створення на базі обласних державних телерадіокомпаній, державної телерадіокомпанії Автономної республіки Крим, Київської та Севастопольської державних телерадіокомпаній загальнонаціонального телевізійного та радіоканалу Суспільного телебачення і радіомовлення України”.

Відповідно до цієї рекомендації шостим абзацем вищезазначеного урядового доручення Держкомтелерадіо (скликання), Мінтрансзв’язку, Мінфіну, Мінекономіки, Мін’юсту, НТКУ і НРКУ було запропоновано підготувати і подати Кабінетові Міністрів України узгоджені пропозиції щодо реалізації постанови Верховної Ради України і, зокрема, „створення на базі обласних державних телерадіокомпаній, державної телерадіокомпанії АР Крим, Київської та Севастопольської регіональних державних телерадіокомпаній загальнонаціонального телевізійного та радіоканалу Суспільного телебачення і радіомовлення України”.

На виконання доручення 15 липня 2005 року в Держкомтелерадіо було проведено спільну нараду відповідальних представників усіх перелічених співвиконавців доручення за участю першого заступника Голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Ю.А. Сторожука. Учасників наради було ознайомлено з підходами Держкомтелерадіо щодо вирішення окреслених проблем. Учасники наради дійшли спільного висновку стосовно реальної можливості виконати це завдання. З висновками співвиконавців було ознайомлено Кабінет Міністрів України.

Після цього Держкомтелерадіо України приступив до створення Каналу територіальних громад. 31 серпня 2005 року було обрано громадську наглядову раду Каналу територіальних громад. Згодом – його правління і виконавчу дирекцію.

Питання щодо розбудови телевізійного каналу територіальних громад на базі ОДТРК розглядалося на засіданні колегії 31 серпня 2005 року. Тоді було ухвалено рішення №11/41 і згідно з наказом від 06.09.05 р. №222 було розпочато реалізацію цього рішення.

Чого ми намагаємося досягти: у першу чергу – це створення практичної моделі діяльності у майбутньому громадської телерадіоорганізації, яка об’єднує регіони. Ця модель успішно функціонує в Польщі, ФРН, інших країнах. Ми маємо усі можливості започаткувати її у себе. Але для початку треба було створити технічну базу і налагодити взаємообмін. Це ми і зробили. Добре, що той системний підхід, який був проголошений у 2002 році виправдав себе. Створення УТР і згодом і ДТРК „Культура” із супутниковим поширенням програми надало можливість у 2005 році започаткувати наш спільний проект „Канал територіальних громад”. Для надання йому громадського статусу лишається тільки утворити при кожній компанії наглядову раду у кількості 10-11 представників із числа поважних людей в регіонах (інтелектуали, політики, представники громадських організацій тощо).

Що зроблено. За період вересень-грудень відпрацьовано схему взаємодії між департаментом телебачення, радіомовлення і нових інформаційних технологій, координатором проекту, ОДТРК, виробниками відеоматеріалів, Київською ДРТРК, інтегратором матеріалів та ДТРК „Всесвітня служба „Українське телебачення і радіомовлення” (далі –УТР), телерадіоорганізацією, яка включає регіональні матеріали в свою програму та поширює її супутниковим каналом мовлення.

Для підтримки і підсилення проекту видано наказ Голови Комітету від 26.09.05 р. №239 щодо забезпечення програмного наповнення каналів мовлення обласних і регіональних державних телерадіокомпаній передачами суспільного спрямування.

На даний момент на каналі УТР організовано видачу в ефір щоденного програмного блоку каналу територіальних громад (в режимі експериментального мовлення) на відрізках часу 8:00 – 10:00 та 17:00 – 19:00.

На 1 листопада зібрано банк відеоматеріалів обласних і регіональних ДТРК, який знаходиться у розпорядженні УТР і складає 85 годин підготовлених для ефіру телепередач. Матеріали в основному відповідають рубрикам, визначеним наказом від 26.09.05 р. №239.

Департамент телебачення і радіомовлення здійснює загальну координацію роботи та опрацьовує технічний бік обопільного обміну матеріалами та передачами між Києвом та регіонами.

Київська ДРТРК здійснює підготовку і передачу на УТР щоденних десятихвилинних випусків „Україна: день за днем” та деяких інших передач.

ДТРК „Всесвітня служба УТР” опрацювала оптимальну схему щоденної подачі новинних матеріалів з обласних ДТРК на центральний АСК УТР радіорелейними лініями, які належать Концернові РРТ (на 90%) та ВАТ „Укртелеком” (на 10%). На жаль, на сьогодні вдалося вийти на лінії тільки ВАТ „Укртелеком”, який забезпечив зв’язок Чернігів-Київ та Львів-Київ. Решта регіонів, які зв’язані з Києвом радіорелейними лініями Концерну РРТ, поки що не надають щоденно свої матеріали до Києва через відсутність угоди між УТР та Концерном РРТ. Пропозиція щодо її укладання УТР направила до Концерну РРТ.

Держкомтелерадіо України займається пошуком перспективних альтернативних рішень. Зокрема, опрацьовані перспективні пропозиції ДП „Укркосмос” щодо організації супутникової телекомунікаційної мережі між регіональними телерадіокомпаніями та Центром з підсистемою управління та обробки/архівації відеоматеріалів. Крім того опрацьовується модель обміну матеріалами між областями і Києвом мережею Інтернет.

Запропоновані техніко-технологічні рішення у разі їх реалізації розширять телекомунікаційні можливості нашої країни, що наблизить її транспортні стандарти до відповідних стандартів Європейського Союзу. До цього часу в Україні в основному використовуються тими наземними телевізійними та радіомережами, які були розбудовані ще за часів СРСР 40 – 50 років тому.

Техніко-технологічні рішення передбачають використання формату передачі цифрового телевізійного сигналу за алгоритмом MPEG-4, який забезпечує ефективне використання смуги радіочастот, що у свою чергу заощаджує кошти за оренду супутникової ємності, а використання сучасної цифрової обробки сигналу за європейським стандартом DVB-S, дозволяє в стандартній смузі частот 8 МГц передавати чотири-п’ять телепрограм стандартної якості, що суттєво зменшує витрати, віднесені до однієї програми.

Крім того рішення містить у собі використання комп’ютерних систем, серверів, супутникових телевізійних станцій для поширення телепрограм, що відповідає світовій тенденції конвергенції інформаційних і телерадіомовних технологій.

Слід звернути увагу і на те, що розподіл програм за допомогою супутникового каналу є екологічно безпечним, дозволяє послабити монополізм підприємств наземного зв’язку та надає додаткові можливості компаніям для організації телемостів.

Наведена система є відкритою, тобто кількість регіональних супутникових приймально-передавальних центрів (РСПЦ) у подальшому не обмежиться лише станціями в областях України, а згодом може бути розширена за рахунок відкриття аналогічних центрів за кордоном. Таким чином, у разі розвитку проекту закладається можливість для розбудови транскордонної системи обміну інформації між центральним офісом з одного боку і регіональними українськими та закордонними службами з іншого боку. У перспективі глобалізація проекту сприятиме посиленню інформаційної присутності України в світі.

Як перший крок, з метою відпрацювання наведеної технології нами спільно з ДП „Укркосмос” у ІV кварталі цього року буде розгорнуто пілот-проект на базі УТР (Головний СППЦ) та двох обласних державних телерадіокомпаній – Полтавської і Хмельницької (регіональні СППЦ).

Після облаштування СППЦ у наведених містах є доцільним організувати презентаційну передачу у форматі телемосту.

Поширення програм супутниковим каналом робить проект особливо привабливим, оскільки вже сьогодні, наприклад, автоматична служба реєстрації Міжнародного клубу любителів радіо і телебачення (Нью-Йорк, США) фіксує щодня 450 – 500 тисяч приймачів, що настроюються на програми УТР. А трансляція особливо важливих державних подій збирає аудиторію біля кількох мільйонів приймальних пристроїв. Наприклад, прямі репортажі з Майдану Незалежності під час помаранчевої революції фіксували до 2,5 мільйона включених приймачів. Це 9 – 11 мільйонів глядачів із 20 мільйонів українців, що проживають в інших країнах. За рейтингом «Телеклубу» (Москва) УТР постійно перебуває на 4 – 6 місці серед 350 телеканалів світу, а вищезазначений МКЛРТ (Нью-Йорк) фіксує УТР на 4-8 місці. Інші українські телекомпанії, які ведуть мовлення в глобальній мережі ІНТЕРНЕТ, займають лише 25-30 місце (5-й канал ) та 100-110 (Інтер). Що ж до Національної телекомпанії, то вона з початку 2005 року перебуває аж за 300 позицією і всі структури, які будуть приєднуватися до неї, автоматично отримують цей статус меншовартості, оскільки природні інерційні підходи, на нашу думку, не дозволять швидко змінити такий імідж.

Переконливим свідченням постійного поліпшення якості програм УТР є і те, що компанія виборола у 2005 році 11 перемог на міжнародних і національних телефестивалях і конкурсах. Зокрема на недавньому Міжнародному Телекінофорумі, який проходив у Ялті, УТР отримала перемогу в одній із номінацій, а Національна телекомпанія не була представлена зовсім.

Крім того, УТР є лідером в Україні, навіть серед провідних комерційних каналів, по освоєнню нових телевізійних цифрових технологій і техніки. Сучасний технологічний рівень дозволяє УТР утримувати високі стандарти мовлення у форматі PAL, які відповідають світовим зразкам і дають право на розповсюдження сигналу в усіх західних країнах.

Таким чином, об’єднання зусиль ДТРК „Всесвітня служба УТР” та обласних і регіональних державних телерадіокомпаній дає змогу закласти підвалини для розбудови по-справжньому громадського телеканалу з поширенням його програми на 82 країни світу.

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux