| 14 вересня відбулося чергове засідання громадської ради при Держкомтелерадіо України. Участь у ньому взяв Голова Держкомтелерадіо України Олександр Курдінович. Члени громадської ради розглянули та обговорили розроблений Держкомтелерадіо проект постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання забезпечення субтитрування та перекладу на жестову мову офіційних повідомлень, кіно-, відеофільмів, передач і програм». |
Закріплений у проекті порядок визначає організаційні та правові засади забезпечення доступу осіб з вадами слуху до суспільно необхідної інформації шляхом субтитрування або перекладу на жестову мову телевізійних новин, офіційних повідомлень тощо.
Учасники засідання відзначили, що вказаний проект постанови є соціально позитивним документом та дозволить реалізувати на практиці норми Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо прав інвалідів».
Разом з тим, медіаексперти наголосили на доцільності чіткого визначення частки передач і програм, які необхідно супроводжувати сурдоперекладом чи субтитруванням, та запропонували встановити цей показник на рівні не менше 5% у добовому обсязі мовлення телерадіоорганізації. З огляду на це, громадська рада рекомендує Держкомтелерадіо ініціювати внесення відповідних змін щодо визначення частки телевізійних програм з субтитруванням до законів України «Про телебачення і радіомовлення» та «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення».
Наразі Держкомтелерадіо звернувся до Офісу Ради Європи з проханням сприяти вивченню досвіду європейських країн щодо встановлення подібних квот.
Представники громадських організацій обговорили також рішення Нацради «Про затвердження проекту Розмірів штрафів, які можуть накладатися на телерадіоорганізації та провайдерів програмної послуги за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення». Зокрема, учасники засідання зазначили, що запропоновані у проекті розміри навіть мінімальних штрафів є надто високими. Так, мінімальний розмір штрафу для місцевих телерадіокомпаній становить понад 1500 гривень, що для більшості таких мовників перевищує місячний фонд оплати праці.
Громадська рада ухвалила рішення звернутися до Нацради, акцентувавши увагу цього державного органу на необхідність врахувати розбіжність між розмірами доходів телерадіокомпаній і встановленими розмірами штрафів, а також виписати всі правові підстави для диференціації відповідальності залежно від правопорушення.
Медіаексперти вирішили також розробити конструктивні пропозиції до законопроекту про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо захисту прав дітей на безпечний інформаційний простір.
Голова Держкомтелерадіо України Олександр Курдінович також поінформував представників громадської ради щодо стану проходження законопроектів «Про Суспільне телебачення і радіомовлення» та «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації».
Голова Комітету повідомив, що остаточна редакція законопроекту про суспільне мовлення, погоджена всіма зацікавленими органами влади, направлена на схвалення Урядом.
Водночас законопроект про реформування державних друкованих ЗМІ знаходиться на погодженні в Мін’юсті.
Олександр Курдінович висловив сподівання, що обидва проекти законів найближчим часом зможуть пройти всі необхідні для їх прийняття процедури.
Детальніше з їх текстами можна ознайомитися на сайті Держкомтелерадіо у рубриці «Законопроектна діяльність» та «Обговорюємо проекти документів».
Також Голова Держкомтелерадіо України відповів на низку інших питань від представників громадської ради, в тому числі, і щодо впровадження в Україні мережі цифрового мовлення та забезпечення населення пристроями для прийому цифрового сигналу - телетюнерами.