30 січня в НСЖУ відбувся круглий стіл на тему: «Особливості медіаосвіти дорослих в умовах війни». Захід організували та провели Держкомтелерадіо, Національна академія педагогічних наук України, НСЖУ, Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України та Укртелерадіопресінститут.
Учасники поділилися науковими та практичними напрацюваннями, досвідом, набутим за час війни, окреслили низку проблем, які необхідно вирішувати.
Доктор педагогічних наук, академік-секретар відділення професійної освіти і освіти дорослих Національної академії педагогічних наук професор Нелля Ничкало доповіла про розвиток андрагогіки – педагогічної науки, що охоплює теоретичні і практичні проблеми освіти, навчання, виховання дорослих.
Про сучасну систему освіти дорослих України та її роль у формуванні медіаграмотності йшлося у виступі директора Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України, доктора педагогічних наук, професора, члена – кореспондента НАПН України Лариси Лук’янової. Вона акцентувала увагу на питаннях фінансування неформальної освіти дорослих, законодавчого регулювання цієї сфери, зокрема, створення освітніх хабів для українців в Європі, а також внутрішньо переміщених осіб.
Висвітленню проблем медіакомпетентності дорослих і можливості розвитку неформальної освіти України присвятила свій виступ завідувачка відділу андрагогіки Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України, доктор педагогічних наук професор Олена Аніщенко. Водночас старший науковий співробітник цього ж інституту Катерина Годлевська наголосила на необхідності розроблення в умовах війни спеціальних програм з медіаграмотності саме для педагогічних працівників.
В.о. директора Укртелерадіопресінституту, доктор педагогічних наук Гліб Головченко інформував про світовий досвід медіаосвіти дорослих та про ризики, які виникають в умовах війни. Начальник управління з питань телебачення і радіомовлення, європейської та євроатлантичної інтеграції Держкомтелерадіо Олександр Ободович наголосив на актуальному розвитку тенденцій медіаграмотності та медагігієни в контексті боротьби за безпеку інформаційного простору. Свою авторську розробку – шкалу розвитку медіаграмотності особи - презентував в онлайн включенні віце-президент Асоціації політичних психологів України Віктор Рибаченко.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко відзначив ефективну діяльність журналістів та освітян в умовах війни, представив видання задокументованих воєнних злочинів російських окупантів в Україні, унікальну фотовиставку воєнних кореспондентів. Він наголосив на значенні локальних медіа, які відновили вихід після деокупації і стали єдиними джерелами інформації на територіях, визволених від російських військ.
За підсумками круглого столу підготовлено відповідні рекомендації.