Завершився IХ Міжнародний фестиваль телевізійних і радіопрограм для національних меншин «Мій рідний край».
З кожним роком популярність цього фестивалю росте і привертає все більшу увагу європейської спільноти мовників. Це і не дивно, адже спрямування фестивалю – програми для національних меншин, ставлення до яких в Європі відрізняється великою повагою. Мета фестивалю – духовне відродження національних меншин, культурних традицій, звичаїв і цінностей усіх етнічних спільнот, що проживають на території різних країн.
Цього року для конкурсного перегляду телевізійних програм було представлено 80 робіт студій України, Словаччини, Угорщини, Румунії, Німеччини, Польщі, Литви. Майже в усіх програмах тематика відповідала головній ідеї фестивалю – показ життя національних меншин, розмаїття їх культур, побуту, відродження та збагачення їх духовної спадщини, традицій.
Журі відзначає, що з кожним роком професійний рівень конкурсних програм якісно зростає. Цікавими є авторські ідеї, пошук нових форм у розкритті теми. Творчі дискусії та спілкування учасників фестивалю служать взаємному обміну досвідом українських і зарубіжних телевізійників, виробленню стратегії сучасного телебачення. Так, в рамках роботи фестивалю підписано Угоду про співпрацю між Закарпатською ОДТРК та Земплинською телестудією (Словаччина), а також було домовлено про укладення Угоди про співпрацю у грудні 2007 року між Закарпатською ОДТРК та Кишицькою телестудією Словацького державного телебачення.
Уперше в рамках фестивалю проводився майстер-клас операторської майстерності „Світ через об’єктив” (М.Лебедєв, Київ, Україна) та майстер-клас з режисури телебачення на тему: ”Режисер - творець нової телевізійної реальності” (В.Камінські, м. Будапешт, Угорщина). Також, у рамках програми проводився круглий стіл для журналістів на тему: „Журналістика без кордонів”, в якому взяли участь репортери з різних регіонів України та закордонних країн-учасниць. Для працівників технічної служби телебачення проводився семінар від „Представництва СИРІУС АБ” на тему: „Закарпатська обласна державна телерадіокомпанія: взаємовигідні відносини впродовж року”.
За своєю ідеєю, тематичним спрямуванням фестиваль «Мій рідний край» є єдиним не лише в Україні, але й у Європі. Журі вважає, що фестиваль повинен мати своє продовження в майбутньому. До усіх учасників як нинішнього, так і наступних фестивалів журі звернулося з пропозицією подальшого пошуку нових яскравих форм телевізійних засобів висвітлення багатогранних проблем співіснування націй і народів у рамках єдиної європейської спільноти.
Дещо слабкішим було представлення радіоробіт. На конкурс було представлено 38 радіопрограм: 11 - виробництва телерадіоорганізацій України, 27 - виробництва студій Угорщини, Словаччини, Польщі, Румунії, Сербії, Болгарії. На жаль, 8 програм не відповідали умовам фестивалю і згідно з рішення журі були зняті з конкурсу.
Журі відзначило зменшення кількості та певне зниження професійної майстерності представлених конкурсних робіт. Більшість програм присвячені питанням минулому, а не актуальним проблемам сьогодення. Деякі автори підійшли до розкриття теми класичними методами, мало робіт, які вирізняються сучасним підходом та оригінальністю.
За підсумками прослуховування конкурсних радіопрограм журі визначилося таким чином:
Лауреатом IХ Міжнародного фестивалю телевізійних і радіопрограм «Мій рідний край» з присудженням I місця стала програма «Урок» Вікторії Олещенко Волинської ОДТРК, II місця стала програма Янко Хоми «Руснак ще повернеться на рідну землю» Радіо-Телебачення Воєводини, Сербія. Третє місце посіла Закарпатська ОДТРК за радіопрограму «Голос брата» Таїсії Грись.
Спеціальними призами було відзначено румунських працівників радіо у номінації «Радіоведучий», сербських колег у номінації «Краща режисерська робота». Україна була відзначена у номінації «Краща звукорежисерська робота», а Польща - у номінації «Краще музичне оформлення».
У конкурсі телевізійних програм звання «Лауреат IХ Міжнародного фестивалю «Мій рідний край» з присудженням I місця отримала телевізійна програма «Тесла» (угорське телебачення ).
На другому місці телевізійні програми «Маленькі історії по-румунськи» (Закарпатська ОДТРК).
Третє місце завоювала телепрограма «Лінделфельд - Липове поле» (телебачення Румунії).
Спеціальними призами було відзначено угорське телебачення за авторську програму «Як вивчати румунську мову дітям - представникам нацменшин»; Німеччина - за кращу режисерську роботу в телепрограмі «Була п’ятниця»; Румунія - за кращу операторську роботу і Сербія - за кращу звукорежисерську роботу.
Спеціальний приз журі та оргкомітету IХ Міжнародного фестивалю «Мій рідний край» за вдалий журналістський дебют отримала Наталія Гузєєва за програму «Дві батьківщини» (Закарпатська обласна держтелерадіокомпанія).
Загалом гості та учасники відзначили високий рівень організації цього міжнародного заходу, висловили подяку державним установам за підтримку таких важливих зустрічей та висловили сподівання на продовження співпраці в майбутньому.