Газета «Урядовий кур’єр»
Без своєї книги не буде й своєї держави
26.05.2009
Валерій МЕЛЬНИК
Непересічними подіями в культурному і духовному житті древнього Луцька стали ІV міжнародна виставка-ярмарок "Книги Великої Волині" та відкриття в обласному центрі книжкового супермаркету "Читай, країно!".
У книжковій виставці-ярмарку, яку організували та провели обласна державна адміністрація та ВАТ "Волинська обласна друкарня", цьогоріч зголосилися взяти участь не лише видавництва Волинської, Тернопільської, Житомирської областей, а й зі столиці, Донецька, Харкова, Львова та Варшави. Подивитися було на що - свою продукцію представили понад сорок видавців, книгорозповсюджувачів та поліграфістів.
Під час виставки-ярмарку відбулися автограф-сесії, презентації книг, круглі столи, творчі зустрічі з відомими письменниками та науковцями України. Своєрідного шарму додало заходу й те, що участь у ньому взяли й представники ромської громади. Вони щиро дякували обласній владі за сприяння у видавництві першого в Україні ромського букварика. Присутні дітки ромів отримали його в подарунок - як свою першу книжку, що вчитиме добру, повазі до людей та любові до рідної землі.
Відкриваючи виставку, тимчасово виконуючий обов'язки голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України Анатолій Мураховський зазначив, що іншим регіонам нашої країни Волинь подає чудовий приклад, як органи місцевого самоврядування мають ставитися до підтримки книговидання та розповсюдження літератури.
Ще до прийняття Кабміном у червні минулого року розпорядження "Про вимоги щодо функціонування об'єктів роздрібної торгівлі книжковою продукцією" на Волині почала діяти регіональна програма підтримки книговидання та книгорозповсюдження, завдяки якій практично в усіх районних центрах області була відновлена державна мережа книгорозповсюдження. Усі книгарні в області, за винятком однієї - розташованої у невигідному місці - працюють успішно.
До речі, зараз в Україні функціонує 6 724 об'єкти роздрібної торгівлі книгами: книжкових кіосків - 1 829; книжкових прилавків - 3 779; книжкових магазинів - 1 116. Відповідно до розпорядження Кабміну, в селі на 5 тисяч мешканців має працювати один книжковий кіоск площею до
За розрахунками, у містах Волинської області має існувати, як мінімум, 19 об'єктів роздрібної торгівлі книжками, а діє 45. Позитивна тенденція спостерігається також у містах Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської та інших областей. Гірша ситуація у сільській місцевості. Якщо у Волинській області останнім часом у двох селах відкрилися книгарні, то у Вінницькій, наприклад, з 1367 необхідних для цієї місцевості об'єктів функціонує лише 165, у Дніпропетровській з 1457 - 183, у Донецькій з 725 - 32. Погано забезпечують книжками сільське населення також у Житомирській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Київській, Луганській, Львівській областях. Ці статистичні дані прозвучали у доповідях на нараді з питань функціонування вітчизняної мережі книгорозповсюдження, що відбулася у Луцьку паралельно з роботою книжкової виставки-ярмарку.
Позитивні зрушення у справі розбудови вітчизняної мережі книгорозповсюдження відзначив у своєму виступі на нараді віце-прем'єр-міністр України Іван Васюник. Яскравим підтвердженням його слів стало урочисте відкриття у Луцьку книжкового супермаркету "Читай, країно!".
Луцька книгарня - перша "ластівка" у мережі книжкових супермаркетів "Читай, країно!", які планує відкрити в усіх регіонах України ДАК "Укрвидавполіграфія". Відмінна риса нового магазину - книги тут реалізовуватимуться за цінами виробників. Їхніми постачальниками є всі українські видавництва та поліграфічні підприємства. На прилавках супермаркету - понад 7 тисяч назв книг різної тематики і жанрів. Представлені тут і твори волинських письменників, на підтримку яких щороку виділяються кошти з обласного бюджету. Цього року ця сума збільшена на сто тисяч. Розподіл цих коштів відбувається прозоро, через створену облдержадміністрацією громадську видавничу раду.
Відкриття супермаркету "Читай, країно!" стало можливим завдяки рішенню депутатів міської ради надати книгарні приміщення площею
Втім, волинські видавці та письменники вважають, що не слід зупинятися на досягнутому. Ці питання були порушені на прес-конференції під час роботи виставки-ярмарку. На думку лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, поета Василя Слапчука, позиція держави щодо підтримки авторів і видавців української книги має бути значно активнішою. Зокрема, як переконаний поет Василь Гей, слід ввести акциз на літературу з-за кордону, оскільки нині вона внаслідок продуманої фінансової підтримки у сусідів ввозиться до нас фактично за демпінговими цінами.
Учасники книжкового свята та численних дискусій, що відбулися у рамках виставки-ярмарку, були одностайні у тому, що відновлення культу книги та читання сприятиме розвитку видавничої справи. А це дозволяє з оптимізмом дивитися у майбутнє.