Відкритий лист Голові Верховної Ради України Гройсману В. Б. щодо проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення системи державного управління в книговидавничій сфері (№ 3084)»

РАДА ДИРЕКТОРІВ ДЕРЖАВНИХ ВИДАВНИЦТВ


м. Київ, вул. Володимирська, 42-а, тел. 235-30-62, тел. м. 050 332 21 32, ел. адр.: dnipropbl_@ukr.net

№____ «____» ____________ 201__р.

Відкритий лист

Голові Верховної Ради України

Гройсману В. Б.

 

Шановний Володимире Борисовичу! 

04.11.2015 Верховною Радою прийнято у першому читанні проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення системи державного управління в книговидавничій сфері» (№3084).

Окрім низки положень щодо стратегії розвитку книговидання, що регулюватимуть суспільні відносини, що вже врегульовані в чинному законодавстві, законопроект передбачає створення нової державної установи – Українського інституту книги.

Водночас, відповідно до статей 8 та 19 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» утворення, ліквідація та реорганізація підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління відповідних міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, затвердження їхніх положень (статутів) віднесено до повноважень міністра та керівника центрального органу виконавчої влади).

Законом України «Про управління об’єктами державної власності» передбачено, що управління об’єктами державної власності, що включає утворення юридичних осіб, затвердження їхніх статутів, призначення їхніх керівників тощо, здійснюють у межах повноважень, визначених законодавством України, Кабінет Міністрів України та відповідні органи виконавчої влади.

Таким чином, питання, що пропонується врегулювати у законопроекті, відносяться до сфери відання органів виконавчої влади, а не Верховної Ради України.

Окрім того, проектом пропонується визначити, що Український інститут книги відповідає за реалізацію державної політики в сфері книговидання.

Водночас, відповідно до статті 1 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» виконання окремих функцій з реалізації державної політики в певній сфері покладається лише на центральні органи виконавчої влади.

Отже, покладання на державну установу функцій з реалізації державної політики в сфері книговидання суперечить законодавству, в тому числі Закону України «Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні».

До того ж, окремі положення проекту Закону не узгоджуються з нормами господарського законодавства. Так, зокрема, проектом пропонується визначити, що метою діяльності Українського інституту книги не є отримання прибутку. Водночас передбачено, що Український інститут книги має відокремлене майно, що є об’єктом права державної власності і перебуває у його господарському віданні.

У зв’язку з тим, звертаємо увагу на те, що відповідно до статті 53 Господарського кодексу України некомерційна господарська діяльність може здійснюватися суб'єктами господарювання на основі права власності або права оперативного управління в організаційних формах, що визначаються власником або відповідним органом управління, чи органом місцевого самоврядування з урахуванням вимог, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Таким чином, закріплення майна за Українським інститутом книги на праві господарського відання не узгоджується з нормами господарського законодавства.

Крім того, відповідно до пункту 7 Заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів, передбачених для утримання органів державної влади та інших державних органів, утворених органами державної влади підприємств, установ та організацій, що використовують кошти державного бюджету, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 2014 р. № 65 «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету», припинено утворення без дозволу Кабінету Міністрів України нових бюджетних установ, крім органів, установ та закладів Національної поліції.

Викликає подив невмотивований поспіх при підготовці цього законопроекту, а його внесення до порядку денного стало справжньою несподіванкою. Втім, такий поспіх пояснюється дуже просто. Ініціатори законопроекту під благородною вивіскою намагаються утворити нову «тендерну палату» для «правильного» використання бюджетних коштів.

Законопроектом передбачається незрозуміла і заплутана процедура утворення і функціонування Інституту, натомість дуже детально та чітко прописані норми, що дозволяють акумулювати чималі бюджетні кошти в цій установі.

Експерти уже висловили обурення тим, що їх ніхто не запросив як до обговорення самої ідеї створення Інституту, так і до підготовки законопроекту. Так, жодним чином не були враховані пропозиції, підготовлені фахівцями Асоціації книговидавців і книгорозповсюджувачів. До підготовки законопроекту не були залучені Інститут літератури АН України, Національна спілка письменників України та представники державних видавництв. Втім, така мета і не ставилася. Адже насправді йдеться не про бажання допомогти українській книжці, а про намір отримати можливість безконтрольно розпоряджатися грошима платників податків.

Натомість закликаємо приступити до вирішення нагальних проблем українського книговидання, залучивши до цієї роботи найширше коло експертів, видавців, письменників, представників громадськості і державних видавництв, що убезпечить від реалізації будь-яких корупційних оборудок.

Зважаючи на викладене, беручи до уваги негативні експертні оцінки, вважаємо, що зазначений законопроект не може бути внесений на друге читання до Верховної Ради, бо потребує суттєвого доопрацювання і публічного обговорення.

З повагою 

За дорученням директорів 

державних видавництв,

Голова Ради директорів

державних видавництв України,

директор ДП «Державного 

спеціалізованого видавництва

художньої літератури «Дніпро»  О.С. Кудрявцев

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux