ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ
ТЕЛЕБАЧЕННЯ І РАДІОМОВЛЕННЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
24 травня 2016 р. м. Київ №106
Про підсумки фінансового аудиту та аудиту
відповідності, проведеного на Державному
спеціалізованому підприємстві «Укртелефільм»
За результатами фінансового аудиту та аудиту відповідності, проведеного на Державному спеціалізованому підприємстві «Укртелефільм» (далі – Підприємство, ДСП «Укртелефільм») за період діяльності 2013-2015 роки, встановлено, що Підприємство здійснює свою діяльність на підставі Статуту, затвердженого наказом Державного комітету телебачення і радіомовлення України від 15.11.2007 № 389. Водночас, Статут Підприємства не приведений у відповідність до Типового статуту державного підприємства, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Про затвердження примірних статутів державного комерційного підприємства і казенного підприємства» від 26.07.2012 № 870.
Проведений аналіз показників фінансово-господарської діяльності Підприємства протягом 2013 – 2015 років засвідчив, що в структурі активів Підприємства переважають необоротні активи (94 %), в складі яких рахуються основні засоби, що складаються з об’єктів нерухомості (будівлі, споруди) залишковою вартістю 931,8 тис. грн., знос складає 1528,2 тис. грн., або 62 %.
Будівлі та споруди Підприємства не опалюються, у більшості кімнат відсутнє електропостачання (приблизно 80 % від загальної кількості). Будівлі Підприємства знаходяться в аварійному стані, ремонтні роботи впродовж досліджуваного періоду не проводились.
Всі об’єкти нерухомості Підприємства знаходяться на земельній ділянці, речові права на яку не оформлені. Межі земельної ділянки, на якій знаходяться будівлі та споруди Підприємства, не мають по всьому периметру огорожі, що в подальшому, при оформленні речових прав, може призвести до ризику втрати частини земельної ділянки Підприємства.
Оцінкою ефективності управління Підприємством та використання його активів, яку проведено за сукупністю коефіцієнтів, що характеризують прибутковість активів, ліквідність та фінансову стійкість Підприємства, встановлено, що Підприємство є неплатоспроможним та фінансується за рахунок залученого капіталу.
Під час аналізу основних показників фінансово-господарської діяльності Підприємства встановлено відхилення фактичних значень показників від планових, що свідчить про необґрунтоване формування Підприємством планових значень основних фінансових показників, а саме неврахування значень попереднього року при складанні фінансового плану, та є недотриманням вимог, передбачених ст. 3 Порядку складання, затвердження та контролю виконання фінансового плану суб’єкта господарювання державного сектору економіки. Не виконання Підприємством затверджених в установленому порядку фінансових планів Підприємства є порушенням пункту 6-3 Контракту № 200 з керівником підприємства в частині забезпечення виконання фінансового плану Підприємства.
Аудиторським дослідженням встановлено, що фінансовий результат від операційної діяльності, задекларований Підприємством у річних звітах, носить збитковий характер, який має тенденцію до збільшення, зокрема за 2014 та 2015 роки Підприємство отримало збитки у розмірі 25,3 тис. грн. та 129,1 тис. грн. відповідно.
Протягом 2013 – 2015 років зобов’язання Підприємства згідно фінансової звітності ф. 1 «Баланс» мають зростаючу тенденцію і збільшилися у 2015 році порівняно з 2013 роком на 204,2 тис. грн., або в 21 рази, та станом на 01.01.2016 становлять 214,5 тис. грн., що свідчить про неспроможність Підприємства розраховуватися за зобов’язаннями.
Дослідженням дебіторської заборгованості встановлено невірне відображення в дебіторській заборгованості Підприємства розрахунків по виконавчих листах, а саме проведеної оплати заборгованості по заробітній платі за рішенням суду, що призвело до безпідставного завищення активів Підприємства на суму 34,2 тис. грн. і викривлення фінансової звітності, та є порушенням ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
На Підприємстві не всі договори мають належний рівень оформлення. Зокрема, в договорах про надання послуг по зберіганню майна з ТОВ «Будівельна компанія «Міськбудінвест» не зазначено їх особливості, які можуть мати вплив на збільшення чи зменшення вартості постачання електроенергії (інших послуг), та можуть суттєво змінювати умови договору та сплату за надання послуги збереження, оскільки укладеними договорами відшкодувань витрат електроенергії не передбачено. Так, за період з 01.10.2013 по 01.01.2016 за надання послуг по зберіганню майна ТОВ «Будівельна компанія «Міськбудінвест» Підприємство відповідно до укладених угод повинно було отримати кошти в сумі 561600,0 грн., фактично надійшло коштів в сумі 765860,41 грн. Водночас, ДСП «Укртелефільм», при відсутності господарської діяльності, було сплачено ТОВ «Інком 2010» за послуги по енергозабезпеченню 546575,72 грн., що становить 97 % від коштів, які Підприємство повинно було отримати за надання послуг по зберіганню майна. Таким чином, економічна вигода від проведеної операції становить 0,3 %. Станом на 01.01.2016 переплата коштів ТОВ «Будівельна компанія «Міськбудінвест» становить 204260,41 гривень.
Враховуючи, що Підприємство є непрацюючим (в штаті Підприємства, окрім директора, відсутні працівники; більшість приміщень непридатні для роботи), сплачені Підприємством витрати за електроенергію ТОВ «Інком 2010» фактично є витратами ТОВ «Будівельна компанія «Міськбудінвест». Як наслідок, укладена збиткова для державного підприємства угода на надання послуг по зберіганню майна призвела до накопичення кредиторської заборгованості Підприємства перед ТОВ «Будівельна компанія «Міськбудінвест» внаслідок передоплати послуг на суму 204,3 тис. грн., які витрачені на заробітну плату керівника Підприємства і фактично є збитком Підприємства. Крім того, накопичення кредиторської заборгованості створило високу ймовірність ризику банкрутства Підприємства.
На Підприємстві мають місце порушення щодо наявності регламентуючих діяльність Підприємства документів правового характеру, зокрема відсутні «Правила внутрішнього трудового розпорядку»; не затверджені правила техніки безпеки; відсутні журнали обліку претензій та обліку позовних заяв; журнал для реєстрації договорів, тощо.
Враховуючи викладене, з метою приведення роботи Підприємства у відповідність з вимогами чинного законодавства, підвищення ефективності використання державного майна, посилення трудової дисципліни та відповідальності керівника за ведення господарської діяльності
НАКАЗУЮ:
1. Вказати генеральному директору Державного спеціалізованого підприємства «Укртелефільм» Біленькому В. В. на суттєві порушення і недоліки у веденні фінансово-господарської діяльності Підприємства та звернути увагу, що недотримання вимог законодавства і невиконання в установлені строки вимог з усунення порушень є підставою для розгляду питання про розірвання контракту з керівником підприємства.
2. Генеральному директору Підприємства Біленькому В. В.:
- з метою вжиття дієвих заходів по недоведенню Підприємства до банкрутства привести Договір про надання послуг по зберіганню від 01.11.2013 № 117/2-11 з ТОВ «Будівельна компанія «Міськбудінвест» у відповідність з понесеними витратами по електроенергії ТОВ «Міськбудінвест» та вжити заходів щодо погашення кредиторської заборгованості;
- активізувати роботу по оформленню у встановленому законодавством порядку правовстановлюючих документів на земельну ділянку Підприємства;
- привести бухгалтерський облік Підприємства у відповідність до вимог законодавства, зокрема даних дебіторської заборгованості;
- фінансові плани Підприємства формувати у відповідності до вимог Порядку складання, затвердження та контролю виконання фінансового плану суб’єкта господарювання державного сектору економіки та забезпечити їх виконання;
- привести у відповідність з вимогами чинного законодавства Статут; розробити та затвердити правила трудового розпорядку, затвердити наказом по Підприємству Порядок ведення договірної та претензійно-позовної роботи; завести журнал обліку договорів, претензій та позовів; при укладенні договорів дотримуватись правил оформлення договорів відповідно до чинного законодавства;
- забезпечити подання до Держкомтелерадіо пакету документів щодо включення об’єкта права державної власності до переліку об’єктів, що підлягають приватизації;
- забезпечити повне усунення встановлених аудитом порушень і недоліків та вжити відповідних заходів щодо недопущення їх у подальшій діяльності.
3. Про вжиті заходи з усунення порушень і недоліків поінформувати Держкомтелерадіо до 20 червня 2016 року та забезпечити щоквартальне інформування органу управління до повного усунення порушень.
4. Контроль за виконанням цього наказу покладаю на першого заступика Голови Держкомтелерадіо Червака Б. О.
Голова Держкомтелерадіо О.І. Наливайко