![endif]>![if>
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ
ТЕЛЕБАЧЕННЯ І РАДІОМОВЛЕННЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
21 березня 2019 р. м. Київ №149
Про підсумки аудиту ефективності,
фінансового аудиту та аудиту відповідності
фінансово-господарської діяльності
Державної наукової установи
«Книжкова палата імені Івана Федорова»
За результатами аудиту ефективності, фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності Державної наукової установи «Книжкова палата імені Івана Федорова» (далі - Книжкова палата України, установа) за період з 01.01.2017 по 01.10.2018, встановлено, що установа забезпечувала виконання завдань, визначених Статутом, щодо повного статистичного обліку, комплектування й зберігання всієї друкованої продукції України; проведення книгознавчих та бібліографознавчих досліджень; створення баз даних бібліографічної інформації; надання ідентифікаторів видавців у системах ISBN та ISMN; видання бібліографічних покажчиків і науково-аналітичних оглядів.
Впродовж 2017—2018 років Книжкова палата України щорічно виконувала дві наукові теми, що фінансуються за бюджетною програмою КПКВК 1701020 «Прикладні розробки у сфері засобів масової інформації, книговидавничої справи та інформаційно-бібліографічної діяльності, фінансова підтримка розвитку наукової інфраструктури».
Книжкова палата України єдина в країні установа, що виконує функції національних агентств ISBN та ISMN в Україні, та в межах своєї компетенції здійснює: впровадження систем ISBN та ISMN на території України; контроль за правильністю їх функціонування; надання ідентифікаторів видавців у системах ISBN та ISMN та має ексклюзивну ліцензію Консорціуму Універсальної десяткової класифікації (УДК).
Фонд Державного архіву друку Книжкової палати України включає зібрання видань, випущених в Україні з 1917 року і до сьогодення, який внесений до Державного реєстру наукових об'єктів, що становлять національне надбання, і станом на 01.07.2018 становив 14 583 820 одиниць зберігання.
Вичерпані резерви книгосховища для збереження друкованої продукції, що надходить до Книжкової палати України та брак коштів на її утримання, впливають на неможливість створення відповідних умов для зберігання друкованої продукції Державного архіву друку. При визначенні обсягів видатків бюджету на 2017-2018 роки не враховувалась об’єктивна потреба коштів, виходячи з її основних виробничих показників
Архівний фонд комплектується обов'язковими примірниками відповідно до Закону України від 09.04.1999 № 595-867-V «Про обов'язковий примірник документів». На сьогодні відсутній механізм контролю доставляння обов’язкового примірника, що призводить до неповного укомплектування Державного архіву друку та викривлення статистичних даних про випуск усіх видань.
Книжкова палата України внесена до Державного реєстру України видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції та здійснює випуск друкованих видань: журналу, літописів, бібліографічних посібників, видань Універсальної десяткової класифікації (УДК), довідкових видань та словників, тематичних добірок, інструктивно-методичних видань.
Провідним виданням Книжкової палати України є науково-практичний журнал в галузі соціальних комунікацій «Вісник Книжкової палати», в якому оприлюднюють результати наукових робіт наукові співробітники Книжкової палати, а також безкоштовно друкують статті інші наукові працівники, фахівці бібліотек, видавництв, наукових установ, викладачі, аспіранти, студенти вищих навчальних закладів, здобувачі вчених ступенів доктора чи кандидата наук. Через недотримання п. 18 Постанови КМУ від 28 липня 2003 року № 1180 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися бюджетними науковими установками», безкоштовний друк публікацій в журналі «Вісник Книжкової палати» призводить до втрати доходів спеціального фонду установи.
Книжкова палата України є державною науковою установою у сфері видавничої справи та інформаційної діяльності. Кваліфікація деяких прийнятих працівників на посаду наукового співробітника не відповідає кваліфікаційним вимогам, зазначеним у посадових інструкціях.
У зв’язку з прийняттям нової редакції Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 № 848-VIII та постанови КМУ від 13 серпня 2014 року № 330 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 13 серпня 1999 року № 1475 та від 4 березня 2004 року № 257 Положення Книжкової палати України «Про атестацію наукових працівників» не оновлювалось.
В установі мають місце порушення трудового законодавства та розрахунків з оплати праці на загальну суму 0,6 тис. грн., зокрема: невідповідність нарахованої заробітної плати встановленому посадовому окладу та невідповідність нарахованої заробітної плати фактично відпрацьованому часу внаслідок збою програмного забезпечення, що призвело до переплати коштів. Через недотримання вимог ч. 3 ст. 115 КЗпП України заробітна плата за час відпустки не пізніше, ніж за 3 дні до відпустки, не виплачувалася. Статутом Книжкової палати України та Положенням про преміювання Колективного договору не визначено повноваження Вченої ради щодо розгляду питання про надання премії співробітникам Книжкової палати.
Аудиторським дослідженням обліку основних засобів встановлено недотримання вимог НП(С)БО в державному секторі 121 «Основні засоби» та Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб'єктів державного сектору, а саме в установі обліковується об'єкт основних засобів, який складається з різних компонентів, які мають різні строки корисного використання (експлуатації); на деякі об’єкти основних засобів не нараховувалась амортизація та продовжують використовуватись установою у господарській діяльності об’єкти основних засобів без визначення їх ліквідаційної вартості, знос яких становить 100 % та залишкова вартість дорівнює нулю. Має місце випадок недотримання норм витрат палива.
Дослідженням орендних відносин встановлено недотримання орендарями умов договорів в частині забезпечення сплати завдатку в розмірі 50 % місячної орендної плати за перший (базовий) місяць оренди.
НАКАЗУЮ:
1. Відділу видавничої справи (Кононенко О.А.) розробити Порядок здійснення контролю доставляння обов’язкового примірника видавничої продукції для укомплектування Державного архіву друку Книжкової палати України та подати Управлінню розвитку інформаційної сфери (Недяк Ю.О.) на затвердження.
2. Фінансово-економічному управлінню (Мураховська А.А.) при складанні бюджетного запиту до проекту Державного бюджету на відповідний рік за бюджетною програмою КПКВК 1701020 «Прикладні розробки у сфері засобів масової інформації, книговидавничої справи та інформаційно-бібліографічної діяльності, фінансова підтримка розвитку наукової інфраструктури» передбачати кошти на капітальний ремонт приміщення Державного архіву друку Книжкової палати України.
3. Директору ДНУ «Книжкова палата України імені Івана Федорова» Сенченку М.І.:
привести у відповідність з нормами чинного законодавства Положення Книжкової палати України «Про атестацію наукових працівників»;
при прийняті працівників установи на посаду наукового співробітника дотримуватись кваліфікаційних вимог, зазначених у посадових інструкціях;
розглянути питання запровадження оплати послуг сторонніми замовниками за друк публікацій в журналі «Вісник Книжкової палати», з метою отримання доходів спеціального фонду установи;
при здійсненні розрахунків по оплаті праці працівників установи дотримуватись вимог чинного законодавства; посилити контроль при нарахуванні заробітної плати;
проводити облік основних засобів, нарахування амортизації на основні засоби, дотримання норм витрат палива у відповідності до нормативних документів;
забезпечити дотримання орендарями умов договорів оренди.
4. Про вжиті заходи з усунення порушень і недоліків поінформувати Держкомтелерадіо до 20 квітня 2019 року та забезпечити щоквартальне інформування до повного усунення порушень.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступика Голови Держкомтелерадіо Червака Б. О.
Голова Держкомтелерадіо О.І. Наливайко