У Держкомтелерадіо України відбулося громадське обговорення проекту Державної цільової програми інформування громадськості з питань європейської інтеграції України на 2008-2011 роки.
Участь в обговоренні, яке Комітет провів на виконання доручення Віце-прем’єр-міністра з гуманітарних питань Григорія Немирі, узяли понад 35 громадських об’єднань та організацій, представники посольств європейських держав та представництв європейських інституцій в Україні. Серед учасників обговорення – працівники центральних органів виконавчої влади, соціологи, міжнародні експерти, активісти громадських організацій, науковці, журналісти.
Обговорення продемонструвало величезний інтерес громадськості до проблеми якісного і цільового інформування громадян нашої країни щодо євроінтеграційного поступу України. Із зауваженнями до документу, запитаннями і пропозиціями виступили 26 осіб (фактично половина учасників обговорення).
Учасники обговорення відзначили велику роботу, яку здійснив Державний комітет телебачення і радіомовлення у процесі розробки Програми. Серед позитивів - заплановані заходи, що спрямовані на створення інформаційного простору для суспільства, врахування досвіду європейських країн, зв’язок з зацікавленими і дотичними громадськими структурами, можливість прозорих дискусій.
Звісно, жоден конструктивний діалог неможливий без критики й низки пропозицій. Пролунали вони і на обговоренні Програми інформування громадськості.
Серед пропозицій, що учасники обговорення пропонували внести в проект Програми, були такі: при створенні інформаційного простору орієнтуватися не тільки на радіо і телебачення, а й друковані засоби масової інформації, Інтернет-видання; фінансована підтримка програми підвищення кваліфікації вчителів; фінансова і інформаційна підтримка молодіжних і студентських організацій, проведення конкурсів на видання науково-публіцистичних брошур, створення кореспондентських пунктів у країнах ЄС; запуск каналу «Євроньюз» українською мовою і водночас обов’язкове врахування російськомовної аудиторії в організації адресних заходів та подачі інформації про ЄС.
Експерт Представництва Еврокомісії в Україні Д. Стулік наголосив на необхідності більш чітко прописати у Програмі цільові групи, на які вона спрямована, створити для кожної такої групи спеціальну методику інформування. Суттєву допомогу в цьому мають надати саме громадські установи, адже вони добре знаються в існуванні і потребах означених цільових груп.
Представник фонду «Відродження» Ігор Шульга зауважив, що у тексті Програми обов’язково має бути відповідь на головне запитання – що саме має знати пересічна людина щодо ЄС. З урахуванням цього потрібно готувати інформацію щодо конкретних заходів просвіти суспільства.
Заступник директора Українського центру економічних і політичних досліджень ім. Олександра Разумкова Валерій Чалий дав позитивну оцінку зусиллям Держкомтелерадіо на підготовку Програми, і водночас запропонував організаційно-методичну підтримку в підготовці конкретних заходів Програми. Зокрема, в оцінці ефективності кожного заходу, проведенні моніторингу громадської думки та соціологічних опитуваннях. За словами Валерія Чалого, обговорення документу виявилося корисним і конструктивним. Учасники дійшли висновку: кожна громадська організація впродовж кілька днів має підготувати низку пропозицій щодо проекту Державної цільової програми інформування громадськості з питань європейської інтеграції України на 2008-2011 роки. Остаточний варіант Програми буде розроблений з урахуванням цих зауважень. Після опрацювання Програму буде подано на розгляд до Кабінету Міністрів України, відповідно до процедури.
За словами першого заступника Голови Держкомтелерадіо Анатолія Мураховського, дискусія щодо Програми дуже важлива, адже вона сприяє активізації співпраці Комітету з громадськими організаціями, робить діалог влади та суспільства реальним, дієвим, корисним. Саме для цього і держава і вкладає гроші в численні цільові програми, зокрема – й Програму інформування громадськості з питань європейської інтеграції.
Метою Програми є підвищення рівня поінформованості громадськості про завдання й цілі європейської інтеграції України заради створення у суспільстві стабільної більшості, яка підтримуватиме державну політику в цьому напрямку. Програмою передбачено широкий спектр заходів – семінарів, конференцій, «круглих столів», консультацій, днів культури держав-членів ЄС в Україні та днів України в державах-членах ЕС, конкурсів, книжкових виставок, фестивалів, громадських слухань тощо. Держкомтелерадіо визначено державним замовником-координатором зазначеної Програми.