Волинські телевізійники створили документальний фільм про Агатангела Кримського
опубліковано 15 січня 2013 року о 09:59

 

15 січня, у 142-у річницю від дня народження українського сходознавця, письменника, поета, перекладача і фольклориста, одного з фундаторів Академії наук України Агатангела Юхимовича Кримського, Волинська ОДТРК покаже телевізійний фільм власного виробництва «Кримський фоліант».

Над стрічкою працювала творча група у складі автора і режисера Марії Андрушко, редактора Ольги Куліш, оператора Валерія Фетисова, асистента оператора Миколи Дмитрука, режисера монтажу Олександра Радчука. Роль вченого виконав актор Анатолій Мельничук .

У фільмі досліджуються маловідомі сторінки життя і творчості письменника і вченого. Зокрема, йдеться про його дружбу з Лесею Українкою, що почалася з листа співчуття і жалоби, який написав 24-річний молодий вчений Ларисі Косач з приводу смерті її близького родича Михайла Драгоманова.

Маючи феноменальну пам’ять і знання (у свої 30 років він опанував понад 60 мов), Агатангел Кримський стає професором арабської літератури і мусульманства Лазаревського університету в Москві. В 1898 році Леся Українка просить його надати інформацію про римську християнську церкву. Кримський пише, що надіслав їй величезну дисертацію. Вона, прочитавши, відповідає, що цього замало. І вчений надсилає поетесі майже бібліотеку з цього питання, а при цьому додає, що якби хтось із приват-доцентів стільки прочитав, він би був дуже здивований. І невипадково одну з драм - «В катакомбах» - співачка досвітніх вогнів присвятила побратимові Кримському.

В Україну А.Кримський повернувся в 1918 році. У Києві він стає секретарем заснованої гетьманом Павлом Скоропадським Української академії наук. Він вважається творцем українського сходознавства. Але в 30-х роках Кримський був практично усунений від науково-викладацької роботи в академічних установах України.

20 липня 1941 року Агатангела Кримського, кримського татарина за походженням, звинуватили в українському буржуазному націоналізмі. Потрапив Кримський у Казахстан, до Кустанайської в’язниці №7, де помер 25 січня 1942 року.

1992 року до Києва, в Академію наук, надійшов лист із Білгородської області від Івана Гречихина, який теж відбував покарання в 40-х роках у Кустанайській в’язниці №7. Іван Юхимович й розповів про останні дні вченого. Втім, де покоїться тіло Агатангела Кримського, й досі не відомо.

Легендарному землякові, який народився у Володимирі-Волинському, і де встановлено бюст вченого (поки що це єдиний в усьому світі пам’ятник Агатангелу Кримському) присвятили свій фільм Волинські телевізійники. У його створенні журналістам допомогли науковці Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка, Інституту сходознавства НАН України, обласного краєзнавчого музею, працівники Волинського академічного українського муздрамтеатру ім. Т.Г. Шевченка та інші.

 

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux