| 15 січня, у 142-у річницю від дня народження українського сходознавця, письменника, поета, перекладача і фольклориста, одного з фундаторів Академії наук України Агатангела Юхимовича Кримського, Волинська ОДТРК покаже телевізійний фільм власного виробництва «Кримський фоліант». Над стрічкою працювала творча група у складі автора і режисера Марії Андрушко, редактора Ольги Куліш, оператора Валерія Фетисова, асистента оператора Миколи Дмитрука, режисера монтажу Олександра Радчука. Роль вченого виконав актор Анатолій Мельничук . У фільмі досліджуються маловідомі сторінки життя і творчості письменника і вченого. Зокрема, йдеться про його дружбу з Лесею Українкою, що почалася з листа співчуття і жалоби, який написав 24-річний молодий вчений Ларисі Косач з приводу смерті її близького родича Михайла Драгоманова. |
Маючи феноменальну пам’ять і знання (у свої 30 років він опанував понад 60 мов), Агатангел Кримський стає професором арабської літератури і мусульманства Лазаревського університету в Москві. В 1898 році Леся Українка просить його надати інформацію про римську християнську церкву. Кримський пише, що надіслав їй величезну дисертацію. Вона, прочитавши, відповідає, що цього замало. І вчений надсилає поетесі майже бібліотеку з цього питання, а при цьому додає, що якби хтось із приват-доцентів стільки прочитав, він би був дуже здивований. І невипадково одну з драм - «В катакомбах» - співачка досвітніх вогнів присвятила побратимові Кримському.
В Україну А.Кримський повернувся в 1918 році. У Києві він стає секретарем заснованої гетьманом Павлом Скоропадським Української академії наук. Він вважається творцем українського сходознавства. Але в 30-х роках Кримський був практично усунений від науково-викладацької роботи в академічних установах України.
20 липня 1941 року Агатангела Кримського, кримського татарина за походженням, звинуватили в українському буржуазному націоналізмі. Потрапив Кримський у Казахстан, до Кустанайської в’язниці №7, де помер 25 січня 1942 року.
1992 року до Києва, в Академію наук, надійшов лист із Білгородської області від Івана Гречихина, який теж відбував покарання в 40-х роках у Кустанайській в’язниці №7. Іван Юхимович й розповів про останні дні вченого. Втім, де покоїться тіло Агатангела Кримського, й досі не відомо.
Легендарному землякові, який народився у Володимирі-Волинському, і де встановлено бюст вченого (поки що це єдиний в усьому світі пам’ятник Агатангелу Кримському) присвятили свій фільм Волинські телевізійники. У його створенні журналістам допомогли науковці Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка, Інституту сходознавства НАН України, обласного краєзнавчого музею, працівники Волинського академічного українського муздрамтеатру ім. Т.Г. Шевченка та інші.