| 18 травня в рамках роботи VIІІ Київської міжнародної книжкової виставки відбувся круглий стіл: «Шляхи вдосконалення системи доставки обов’язкового примірника видання», участь у якому взяли перший заступник Голови Держкомтелерадіо України Анатолій Мураховський, заступник директора з наукової роботи ДНУ «Книжкової палати України імені Федорова» Галина Гуцол, юрист Української Асоціації видавців періодичної преси Олександр Дяченко та представники національних бібліотек, видавництв та інші. |
Як відомо, з січня поточного року вступив у дію закон, яким запроваджено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу за недоставляння або порушення строків доставляння обов’язкових примірників видань. Проте, за словами юриста Української Асоціації видавців періодичної преси О. Дяченка, нинішні вимоги законодавства стосовно кількості отримувачів обов’язкового примірника та термін, в який він має бути доставлений отримувачу видавцям виконати неможливо.
Тема можливих змін до законодавства у частині кількості отримувачів обов’язкового примірника та термінів їх доставки стала головною під час дискусії. Зокрема, наголошувалося, що існуючий нині перелік отримувачів обов’язкового примірники є завеликий, а міжнародний досвід свідчить, що він може бути істотно скорочений. Як зазначила Галина Гуцол, має бути як мінімум чотири отримувачі обов’язкових примірників. «Це Книжкова палата України, Національна бібліотека ім.І.В. Вернадського, Національна парламентська бібліотека України - і не лише тому, що вони є національні, наукові, а й тому, що повинен бути страховий фонд», - наголосила Г.Гуцол. Загалом, у світі прийнято, щоб було створено три страхові книжкові фонди, і три копії друкованого примірника зберігалися в належному чині. Окрім того, на думку заступника директора Книжкової палати України, отримувачем має бути орган влади, який реєструє видання, а регіональна преса може зберігатися в обласних бібліотеках, де є відділи краєзнавства.
Обговорювали учасники круглого столу і питання способу і термінів доставки обов’язкового примірника отримувачам. Зокрема, наголошувалося, що для всеукраїнських друкованих засобів масової інформації найоптимальнішим варіантом могло б стати оформлення виданнями передплати на організації-отримувачі.
Резюмуючи результати обговорення, перший заступник Голови Держкомтелерадіо України Анатолій Мураховський зазначив, що закон стосовно відповідальності за недоставляння обов’язкового примірника носить не каральний, а більш упереджувальний характер, та запропонував напрацювати рекомендації, пропозиції змін до закону. «Нам необхідно зібратися усім разом і на професійному рівні відпрацювати реальний механізм та рухатись до того, щоб наша видавнича галузь працювала у відповідності до європейських цивільних норм», - наголосив А.Мураховський.