Науковці Книжкової палати імені Івана Федорова здійснили аналіз сучасного стану видання книг шрифтом Брайля в Україні та за кордоном. На цю тему в № 11 журналу «Вісник Книжкової палати» опубліковано статтю старшого наукового співробітника відділу моніторингу ЗМІ Мильченко Л.Ф.
Близько 2,2 млрд людей у всьому світі мають проблеми із зором. Згідно зі статистикою Всесвітньої організації здоров'я, 90 відсотків інвалідів по зору мешкає в країнах, що розвиваються. Їх число в Україні коливається від 80 до 100 тис. осіб, з них більше 10 тис. — діти. Інформацію вони отримують з видань шрифтом Брайля.
Першу в Україні друкарню книг шрифтом Брайля відкрили в Одесі у 1889 році. У 20-х роках минулого століття, з набуттям української мови статусу офіційної, був створений український брайлівський алфавіт.
У сучасній Україні більшість рельєфно-точкових видань випускаються підприємством "Республіканський будинок звукозапису і друку" Українського товариства сліпих (УТОС), який забезпечує літературою 64 спеціалізовані бібліотеки системи УТОС у 56 містах України, а також малими міні-друкарнями у регіонах (Києві, Харкові, Львові, Луцьку). Найбільша поліграфічна база по виданню книг для незрячих знаходиться у Харкові.
У 2005 році Урядом України започатковані програми на підтримку книговидання шрифтом Брайля. Бібліотека імені Миколи Островського у Києві є методичним центром для бібліотек для незрячих в Україні і обслуговує близько 3 000 читачів.
Спираючись на статистичні дані, науковець Книжкової палати імені Івана Федорова у своїй статті робить висновок, що такої кількості книжкової продукції шрифтом Брайля недостатньо для задоволення потреб людей з порушеннями зору. Тому українці все більше надають перевагу аудіокнигам, електронним бібліотекам.