Українській делегації вдалося посилити інтерес російського читача до сучасної української книги
опубліковано 11 вересня 2009 року о 11:31

Україна взяла активну участь у XXII Московській міжнародній книжковій виставці-ярмарку, яка відбулась з 2 по 7 вересня цього року у Всеросійському виставковому центрі. Українську офіційну делегацію очолив т.в.о. Голови Держкомтелерадіо Анатолій Мураховський.

Московська міжнародна книжкова виставка-ярмарок вперше була проведена в 1977 році. З 1993 року ММКВЯ проводиться без дотацій з Державного бюджету Російської Федерації.

В 2004 році вперше в рамках виставки-ярмарку організовано міжнародний конкурс «Искусство книги».

Починаючи з 2005 року, організатори ММКВЯ почали надавати статус почесного гостя виставкового заходу. Почесними гостями Московської міжнародної книжкової виставки-ярмарку були такі країни як Польща (2005 р.), Франція (2006 р.), Китай (2007 р.), Україна (2008 р.), Індія (2009 р.).

В цьогорічній виставці-ярмарку брали участь 800 видавництв з 55 країн світу. Книжкова продукція (180 тис. книг) експонувалась на виставковій площі розміром 24 тис. кв.м. Центральним експонентом виставкового заходу було визначено Болгарію.

Українська друкована продукція була представлена на ММКВЯ єдиним Національним стендом України, який складався з понад 800 найменувань книг, що вийшли 2008-2009 рр. у видавництвах різної форми власності. Серед експонатів були енциклопедичні видання, художні альбоми, книги, присвячені українському мистецтву та культурі. Для розміщення Національного стенду України Держкомтелерадіо орендував виставкову площу розміром 24 кв. м.

Формування Національного стенду здійснювалось як за рахунок виставкового фонду Держкомтелерадіо, укомплектованого книгами, випущеними за бюджетною програмою «Українська книга» у 2008-2009 роках, так і виданнями, наданими для експонування видавництвами і видавничими організаціями з усіх регіонів України. Книги розміщувались на стенді за такими розділами: «Видання для дітей та юнацтва»; «Твори класиків української літератури та лауреатів Національної премії ім. Т. Г. Шевченка»; «Твори класиків зарубіжної літератури (в перекладі українською мовою)»; «Науково-популярні видання»; «Довідкові та інформаційні видання (енциклопедії, довідники, словники)»; «Видання іноземними мовами та мовами національних меншин».

Окремим розділом на стенді експонувались книжкові видання видавництв-переможців Національного конкурсу «Краща книга України», підсумки якого було підбито під час проведення V Київської міжнародної книжкової виставки-ярмарку (18-21 серпня ц.р.).

Також в українській експозиції було широко представлено продукцію видавництв АР Крим, які на минулій Московській виставці відокремились від України, розмістивши свої стенди з книгами навіть в іншому павільйоні, чим дуже здивували організаторів та гостей виставки.

Як повідомила директор департаменту видавничої справи та преси Держкомтелерадіо Валентина Бабилюлько, цього року у Держбюджеті передбачено 740,0 тис. грн. на забезпечення участі України у міжнародних книжкових форумах (бюджетна програма 1701170). До проекту розпорядження Кабінету Міністрів України «Про участь у 2009 році вітчизняних підприємств, установ та організацій у виставкових заходах за кордоном» внесено Мінську, Московську та Франкфуртську міжнародні книжкові виставки. Також за рахунок державних коштів частково фінансується Форум видавців у Львові.

На Московському ярмарку свою продукцію реалізовували видавництва «Либідь», «Грані-Т», «Фаріон», «Фенікс», «Картографія», «Кріон», «Фоліо», ВАТ «Волинська обласна друкарня» тощо.

В рамках ХХІІ Московської міжнародної книжкової виставки-ярмарку традиційно проводилась презентація Національної експозиції «Книги України» за участю т.в.о. Голови Держкомтелерадіо Леоніда Мураховського , Надзвичайного і Повноважного Посла України в Російській Федерації Костянтина Грищенка , а також керівників Федерального агентства з друку та масових комунікацій Російської Федерації, представників місцевої української громади, видавців, авторів, книгорозповсюджувачів, журналістів.

За програмою участі України у виставковому заході відбулись також презентація книг видавництв «Кріон», «Фоліо», «Фенікс».

Члени української делегації взяли участь у «круглих столах» «Індійська література: сучасний погляд», «Переклад – поштовий кінь просвіти», «Видавнича діяльність ООН», «Рада Європи – видавець: тематика, діяльність, плани»; церемонії нагородження переможців Національного конкурсу «Книга року», заснованого Федеральним агентством з друку та масових комунікацій Російської Федерації; галузевій конференції «Книжковий ринок-2009: затишшя після шторму або перед бурею».

На зазначеній галузевій конференції, зокрема, обговорювались проблеми сучасного стану книговидання та книгорозповсюдження в Російській Федерації та сусідніх країнах, особлива увага приділялась питанням авторського права, переходу книжкової індустрії на цифрові технології і розвитку електронних бібліотек. Також обговорювались шляхи виходу видавничої галузі з кризи завдяки активному обміну інформації між суб’єктами видавничої справи, підвищення прозорості книжкового ринку, оптимізації випуску книг і покращення рівня підготовки, маркетингу і промоції видань, а також широка пропаганда читання.

Фінальним акордом участі у виставці-ярмарку стала безоплатна передача частини експонованих книг Бібліотеці української літератури м. Москви та Посольству України в Російській Федерації з метою поповнення бібліотечних фондів місцевої української громади.

- Участь України у ХХІІ Московській міжнародній книжковій виставці-ярмарку в цілому була успішною, - вважає перший заступник Голови Держкомтелерадіо Анатолій Мураховський. - Заплановані заходи, передбачені програмою участі України в ХХІІ ММКВЯ, були повністю виконані. Широкі кола громадськості Російської Федерації дізналися про сучасний стан вітчизняного книговидання, нові книги, випущені провідними видавництвами України, познайомилися з авторами та їхніми творчими доробками. Обмін інформації, який відбувся між учасниками виставкового заходу, дозволить виробити конкретні заходи, спрямовані на подолання вітчизняною видавничою галуззю наслідків фінансово-економічної кризи. Розповсюджена література національного виробника серед відвідувачів виставки-ярмарку посилить інтерес у російського читача до сучасної української книги.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux