Сьогодні розпочала роботу Міжнародна виставка-ярмарок «Книжковий салон у Монреалі». З діловою місією в Канаду вирушила офіційна делегація України. Очолює її т.в.о. Голови Держкомтелерадіо України Анатолій Мураховський. У склад делегації увійшли також директор департаменту видавничої справи та преси Держкомтелерадіо України Валентина Бабилюлько, голова правління ДАК «Укрвидавполіграфія» Василь Продан, генеральний директор ТОВ «Книготорг» Олександр Болодурін, представники видавництв «Либідь», «Грані-Т», «Картографія» та інші.
Монреальській міжнародний книжковий ярмарок у Канаді є універсальним книжковим форумом, тобто тут можна знайти літературу на будь-який смак. Впродовж останніх десятиліть кожний рік у листопаді в столиці канадської провінції Квебек ‑ Монреалі збираються тисячі видавців, представників книжкових фірм і літературних агенцій з усіх континентів. Минулорічний ювілейний 30-й Книжковий салон в Монреалі відвідали близько 150 тис. жителів міста та гості з різних країн світу. За комерційним критерієм цей ярмарок орієнтований на придбання і продаж вже готової книжкової продукції. Тому Монреальській книжковий салон цікавий передусім книготоргівцям і книгорозповсюджувачам, а також широкій публіці, адже книгами тут торгують прямо зі стендів.
У планах роботи української делегації – вивчення книговидавничої справи Канади та інших країн, обмін досвідом, знайомство з фахівцями цієї галузі та переговори щодо просування української книги на американський континент.
- Коли Держкомтелерадіо розробляв проект Концепції Державної цільової програми популяризації вітчизняної книговидавничої продукції на 2009-2012 роки, наші фахівці ретельно вивчали досвід Канади, в якій у 1972 році було прийнято спеціальну «Програму розвитку книговидавничої сфери». На її реалізацію уряд країни щороку виділяв кілька десятків мільйонів канадських доларів. Програма передбачала надання відповідних преференцій національному виробнику книжкової продукції. Сподіваємось, що Україна, так само як свого часу Канада, розбудує книговидавничу галузь, здатну забезпечити потреби суспільства у різноманітній видавничій продукції, - зазначив Анатолій Мураховський.
У програмі перебування української делегації в Монреалі заплановано кілька робочих зустрічей з організаторами виставкового заходу, працівниками адміністрації Книжкового салону у Монреалі, з працівниками Асоціації англомовних видавців провінції Квебек, представниками Національної бібліотеки провінції Квебек, з міністром спадщини і державних мов Канади паном Джеймсом Муром.
- Зараз ми будуємо мости для того, щоб українська книга без перешкод потрапила на американський континент. В Канаді проживає численна українська громада. Отже, тут існує чималий запит на українську книгу. Першим кроком до цього стане Презентація українських книжок для представників української громади Монреалю, що має відбутися у Домі Спілки Української молоді в Монреалі, - розповів Анатолій Мураховський.
Спеціально для Презентації українська делегація привезла в Монреаль видання, які повною мірою відображають сучасний стан видавничої галузі в Україні, наочно демонструють здобутки на ниві книговидання конкретних видавництв і видавничих організацій, таких як «Веселка», «Либідь», «Мистецтво», «Картографія», «Грані-Т», «Родовід», «Свічадо», «Аконіт», «Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», «Балтія-друк», «Перун» та інші. Серед видань, які будуть презентовані, є чимало мистецтвознавчих альбомів, присвячених архітектурі, ремеслам, живопису, графіці і скульптурі: «Замки та фортеці», «Храми України», «Історія української вишивки» (видавництво «Мистецтво»); «Українська дерев’яна архітектура», «Парки України», «Українська іграшка», «Українська ікона» Дмитра Степовика, «Українське народне вбрання» (видавництво «Балтія-друк»); «Українські монастирі», «Гетьманські столиці України» Віктора Печерського (видавництво «Наш час»).
Також для ознайомлення української громади підготовлена експозиція, присвячена 75-м роковинам Голодомору в Україні. Це книги «Видавничого дому «Києво-Могилянська академія». Зокрема, двотомне видання «Голодомор 1932-1933 років в Україні. Документи і матеріали», упорядковане доктором історичних наук Русланом Пирогом; п’ятитомне видання «Хроніка. Голодомор в Україні 1932-1933 років» науковців Інституту історії НАН України Василя Марочка та Ольги Мовчан. У цих унікальних за змістом виданнях вперше опубліковані збірники документів і матеріалів, архівні фонди України та Росії, листування і таємні шифрограми Сталіна, листи селян до партійно-радянської номенклатури, доповідні записки іноземних дипломатів, пов’язаних з трагічними подіями 30-х років минулого століття.