З 3 по 8 вересня в столиці Російської Федерації відбудеться ХХI Московська міжнародна книжкова виставка-ярмарок. Для видавців усього світу ММКВЯ - професійний захід, робота в якому є необхідною складовою освоєння міжнародного книжкового ринку. Цього року участь у ньому візьмуть понад 30 країн світу.
На Московській виставці вже стало традицією щороку запрошувати одну з країн-учасниць у якості почесного гостя. Минулого року цього високого звання була удостоєна Китайська Народна Республіка. Експозиція КНР складала тоді близько
Цього року почесним гостем XXI Московської міжнародної книжкової виставки-ярмарку обрано Україну.
Почесний гість – особлива місія держави. Це визнання країни як книжкової держави. За роки незалежності Україна втретє матиме такий статус. Минулого року - у Рік української книги - наша держава була почесним гостем на міжнародних книжкових форумах у Мінську та Варшаві.
Організацію і проведення всіх заходів на ХХІ ММКВЯ Уряд України доручив Державному комітету телебачення і радіомовлення України. Оргкомітет з підготовки участі України у ХХІ ММКВЯ очолив віце-прем’єр-міністр України Іван Васюник.
Україна на виставці матиме окремий, 58, павільйон, який за часів Радянського Союзу належав Українській Радянській Соціалістичній Республіці. Сьогодні він не діє, його орендують російські підприємці. Загальна площа павільйону перевищує 1,5 тис. кв. метрів. (Отже, Україні поталанило «побити» тогорічний рекорд КНР). Це унікальна можливість для експонування книг, для проведення численних презентацій. Є місце для оформлення спеціальної арт-зони, де розташовуватимуться рекламні матеріали. Експонування української книги у цьому павільйоні, можливо, стане кроком до поновлення представництва України на цьому великому всеросійському виставковому комплексі.
Українська експозиція складатиметься з понад 4 тисяч назв книг, які упродовж 2006-2008 років видали понад 200 українських видавництв різної форми власності. Це найкращі зразки поліграфічної продукції України, вони складають виставковий фонд Держкомтелерадіо. Тематика видань різноманітна – підручники для шкіл і вузів, прозаїчні і поетичні твори класиків і представників сучасної української літератури, праці з історії, філософії, пізнавальна і дитяча література. Також свої книжкові новинки на виставці реалізовуватимуть більше 20 українських видавництв.
У програмі, яка представлена Україною на Московській виставці, передбачені автограф-сесії і зустрічі з сучасними українськими письменниками – Марією Матіос, Андрієм Курковим, Ірен Роздобудько, Галиною Тарасюк, Андрієм Кокотюхой тощо. Під час роботи виставки відбудуться «круглі столи», тематика яких достатньо різноманітна: «Про перспективи розвитку книговидання і проблеми читання на територіях країн пострадянського суспільства», «Українська література російською мовою», «Читання як об'єктивний чинник розвитку книжкового ринку» .
У рамках виставки відбудеться близько 40 презентацій книжкових новинок – Національного атласу України державного науково-виробничого підприємства «Картографія», книги «Українське козацтво» видавничого дому «Києво-Могилянська Академія», видання ««Пересопницкое Евангелие» видавництва «АДЕФ – Україна», серії книг «Бібліотека Шевченківського комітету» за участю лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка, серії книг для українців зарубіжжя «Пізнай Україну» видавництва «Букрек», збірки поетичних творів відомих поетів України, Білорусі і Росії в оригіналах і в перекладах на три мови видавництва «Книга» та багато інших. .
Подією XXI ММКВЯ обіцяє стати і презентація книги «Петербурзькі повісті» Миколи Гоголя (видавництво «ГРАНІ-Т»). Унікальні ілюстрації до книги 20 років тому створив львівський художник Юрій Чаришніков. Він працював над циклом літогравюр, присвячених Гоголеві, п'ять років. Але жодне видавництво не захотіло їх тоді публікувати, звинувачуючи художника у сюрреалізмі. І лише тепер відбулося заслужене визнання. Книга «Петербурзькі повісті» Миколи Гоголя із ілюстраціями Юрія Чаришнікова отримала Гран-прі Міжнародного конкурсу «Мистецтво книги» серед країн СНД в Москві і Гран-прі конкурсу «Краща книга України», який було засновано Державним комітетом телебачення та радіомовлення України.