У Книжковій палаті України відкриється виставка, присвячена друкованим виданням доби Злуки УНР і ЗУНР
опубліковано 21 січня 2025 року о 13:47

До Дня Соборності України колектив Книжкової палати України підготував тематичну виставку "Друковані видання України доби Злуки УНР і ЗУНР".

Відкриття виставки відбудеться 23 січня 2025 р. об 11:00 у конференц-залі Книжкової палати України за адресою: м. Київ, проспект Леоніда Каденюка, 27, 1-й поверх.

Виплекана кількома поколіннями мрія про єдину Україну знайшла втілення в Акті Злуки двох українських республік - УНР і ЗУНР, проголошеному 22 січня 1919 р. у Києві. Визначальна подія в історії українського народу залишила по собі значний обсяг друкованих видань, віддзеркалений у тематичній виставці Книжкової палати України.

В експозиції репрезентовано 172 різновидові друковані одиниці з фондів Державного архіву друку, а саме: 114 книжкових, 10 періодичних та 48 аркушевих видань. Контент експонованої виставки становлять офіційні документи (закони, накази, розпорядження, центральні урядові та місцеві звернення до громадськості тощо), просякнуті ідеєю єдності українського народу наукові, науково-популярні й публіцистичні праці, навчальна література для вищої, середньої та початкової шкіл, прозові й віршовані художні твори, пропагандистські листівки та заохочувальні гасла, що виходили в рік проголошення (1919) Великої Об'єднаної України.

Частину експонатів, зокрема аркушеві видання, на виставці репрезентовано в онлайн-форматі, що робить можливим їх подальше використання широкою аудиторією. Електронну версію виставкової експозиції буде оприлюднено на офіційному сайті установи.

Аналізуючи друковані видання доби Злуки УНР і ЗУНР, науковці Державного архіву друку здійснили їх розподіл не лише за матеріальною конструкцією (книжкові, журнальні, аркушеві тощо), а й за цільовим (суспільно-політичні, наукові, виробничі, літературно-художні тощо) та читацьким (література для різних вікових груп, представників різних сфер діяльності тощо) призначеннями.

Серед експонатів виставки чимало раритетних видань, як-от: кишенькові книги від органу друку Української Галицької Армії "Стрілець"; монографія Л. Байкова "Підготовка народу та війська до захисту Батьківщини", написана за редакцією та з передмовою С. Петлюри; університетська лекція видатного історика Д. Яворницького "Україно-руське козацтво перед судом історії", що уміщує тези про терени запорозького (низового) козацтва, які охоплювали Ростовську й Таганрозьку округи; публіцистичні праці В. Пачовського "Галичина і Наддніпрянська Україна", "Кубань і Україна", у яких подано актуальні міркування щодо змісту й перспектив Злуки УНР і ЗУНР. Автор закликає українців не допустити чергового поділу України, адже "...пропаде незалежна Українська держава і все добро України піде в чужі кишені...".

Центральним експонатом виставки є журнал "Прапор України", виданий апаратом С. Петлюри 10 листопада 1919 р., який демонструє дещо запізнілі, але реальні кроки з боку урядів УНР і ЗУНР з інституалізації єдиного державного (цивільного та військового) управління Соборною Україною, а саме: утворення Великої Директорії за участю лідерів обох частин України — С. Петлюри (УНР) та Є. Петрушевича (ЗУНР) і складання Акту обіцянки-присяги 14 жовтня 1919 р.

Аркушевий блок експозиції виставки містить унікальні історичні документи, як-от: звернення евакуйованого уряду УНР "До населення", видане 31 січня 1919 р. у Вінниці; листівку "Київ — в наших руках", видану в Кам'янці-Подільському 31 серпня 1919 р.; оголошення про скликання 28 жовтня 1919 р. Державної наради за участю представників УНР і ЗУНР.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux