• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Стан видавничої справи у Черкаській області викликав занепокоєння колегії Держкомтелерадіо
опубліковано 25 червня 2009 року о 17:48

На засіданні колегії Держкомтелерадіо було розглянуто питання «Про стан інформаційного простору Черкаської області». З доповіддю виступила начальник Головного управління з питань внутрішньої політики Черкаської обласної державної адміністрації Елеонора Левицька.

Як зазначила доповідач, в області телерадіоорганізації здійснюють мовлення на 15 загальнонаціональних та 3 регіональних телемережах. Відповідно до ліцензій Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, в області діють 11 телеорганізацій, 4 радіоорганізації ефірного мовлення, 21 організація проводового радіомовлення, 11 організацій кабельного телебачення. У 2008 році телерадіоорганізації області отримали 6 ліцензій на мовлення.

Обласним електронним засобам масової інформації на висвітлення діяльності органів влади у 2008 році за рахунок коштів обласного бюджету спрямовано 322 тисячі гривень. У першому півріччі 2009 року електронним ЗМІ області виділено 260 тисяч гривень.

Трансляцію телерадіопрограм Черкаська ОДТРК здійснює згідно з отриманими ліцензіями: обласне телебачення – 24 години, обласне радіо – 2 години, FM-радіо – 12 годин на добу.

Трансляцію телепрограм здійснюють одинадцять передавачів, з них дев’ять власних і два орендовані.

Крім того, програми обласного державного телебачення транслюються мережею кабельного телебаченням у багатьох містах області. Телевізійний сигнал впевнено покриває 95 % території області.

Що стосується видавничо-поліграфічної галузі, то до Державного реєстру видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції внесено 58 суб’єктів видавничої справи, які діють в Черкаській області.

Загальний тираж книг, випущених за кошти обласного бюджету у 2008 році, становить 16 тисяч 735 примірників, на видання яких виділено 512,9 тисяч гривень, що удвічі більше, ніж у 2007 році.

В обласному центрі, містах і районних центрах області функціонує 78 книготорговельних об’єктів різних форм власності, в селищах та селах – 164.

Вітчизняні книжкові видання, які розповсюджуються через книготорговельну мережу області, становлять близько 76 відсотків від загального обсягу реалізації книжкової продукції.

Із 17 поліграфічних підприємств у комунальній власності перебувають дев’ять, одне передано до районної комунальної власності, майно семи підприємств надано на 5 років в оренду трудовим колективам як цілісні майнові комплекси із правом наступного викупу, із збереженням виробничого профілю. Черкаські поліграфічні підприємства працюють прибутково, своєчасно здійснюють обов’язкові платежі до бюджету та державних цільових фондів.

В області зареєстровано 415 друкованих видань. Органи влади та місцевого самоврядування є засновниками (співзасновниками) 41 друкованого засобу масової інформації. Комунальні медіа у питомій вазі всіх місцевих ЗМІ займають: друковані – 10,6%, електронні – 9 %. Засновниками третини друкованих ЗМІ є суб’єкти підприємницької діяльності. 16 % друкованих ЗМІ засновано громадськими організаціями, місцевими осередками політичних партій та релігійними громадами.

Переважна частка усіх ЗМІ області – загальнополітичного та інформаційно-рекламного спрямування.

Протягом минулого року редакційними колективами комунальних ЗМІ області випущено 2004 номери газет загальним тиражем 7,5 мільйонів примірників. Середній разовий тираж кожного номера газети у 2008 році становив 3,4 тисячі примірників, у тому числі середній разовий тираж міських і районних газет – 2,7 тисячі примірників.

У 2008 році з бюджетів різних рівнів для фінансової підтримки комунальних друкованих засобів масової інформації було виділено кошти на суму 2 мільйони 704 тисячі гривень, що на 293 тисячі гривень, або на 12 %, більше у порівнянні з попереднім роком. На підтримку видань «Черкаський край» та «Нова доба», співзасновниками яких є обласна державна адміністрація і обласна рада, торік спрямовано 550 тисяч гривень, що на 46 % більше попереднього року.

У поточному році, відповідно до рішень органів місцевого самоврядування, затверджено розміри бюджетної підтримки редакціям газет, яка загалом становитиме понад 2 мільйони гривень.

Рішенням сесії обласної ради затверджена обласна «Програма розвитку засобів масової інформації та розширення поінформованості населення Черкаської області на 2007-2011 роки» та «Програма розвитку книговидавничої справи в Черкаській області на 2007-2011 роки».

Водночас, зазначила доповідач, в інформаційному просторі Черкащини існують проблеми, притаманні значній кількості регіонів України. Загальною проблемою всіх редакцій комунальних друкованих ЗМІ області залишається застаріла матеріально-технічна база. Мережа державної книжкової торгівлі, що налічувала в минулі роки десятки підприємств загальнодержавної власності, практично відсутня. Суттєвого скорочення зазнала мережа проводового мовлення. Проблемним також є питання переходу від аналогового до цифрового мовлення.

У членів колегії викликали занепокоєння якісні і кількісні показники видавничої справи на Черкащині. За статистикою, кількість виданих книжок на душу населення тут складає 0,2 ( у цілому по Україні цей показник значно вищий – 1,2). Як зазначили учасники обговорення, обласнім видавництвам потрібно більш детально працювати над жанровим розмаїттям видань.

Обговоривши доповідь, колегія ухвалила рішення рекомендувати Черкаській обласній державній адміністрації та обласній раді сприяти створенню умов для виконання в області завдань і заходів, передбачених Планом розвитку телерадіоінформаційного простору України; збереженню та розширенню системи проводового радіомовлення; розбудові мережі книгорозповсюдження та забезпечення жителів області книготорговельними послугами відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України нормативів щодо функціонування об’єктів роздрібної торгівлі книжковою продукцією.

Головному управлінню з питань внутрішньої політики Черкаської ОДА було рекомендовано підготувати програму розвитку книговидавничої справи, удосконалити моніторинг висвітлення друкованими ЗМІ найважливіших питань внутрішньої та зовнішньої політики держави та дотримуватися термінів надання інформаційно-аналітичних матеріалів Держкомтелерадіо.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux