28 січня у залі засідань Верховної Ради України відбувся круглий стіл на тему «Стан дотримання законодавства України про захист суспільної моралі – загроза національній безпеці чи плюралізм думок». Організатори – Комітет Верховної Ради з питань свободи слова та інформації та Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі.
В обговоренні зазначеної теми взяли участь народні депутати України, представники уряду, Генпрокуратури, Держкомтелерадіо, Нацради з питань телебачення і радіомовлення, наукових установ, ЗМІ та громадських організацій.
Сучасні засоби масової комунікації - могутній засіб впливу на свідомість громадян та психіку людей, особливо підлітків, зазначив голова Національної експертної комісії з питань захисту моралі Василь Костицький. Контроль за дотриманням законодавства у сфері захисту суспільної моралі здійснюється у всіх цивілізованих країнах, й Україна не є винятком - у нашій державі це питання регулюється Законами "Про інформацію", "Про телебачення і радіомовлення", "Про захист суспільної моралі" та ін. Водночас державні органи, які здійснюють такий контроль, часто стикаються з наріканнями щодо "утисків свободи слова" та "обмеження прав і свобод підприємців". На думку учасників дискусії, це пов'язано з нечітким формулюванням в деяких законах критеріїв, які кваліфікують порушення норм моралі, а також недосконалим механізмом покарань за виявлення таких порушень.
Заступник голови Держкомтелерадіо Василь Шевченко зазначив, що Комітет велике значення надає необхідності удосконалення законодавства, яке стоїть на сторожі моральних основ суспільства. З цією метою в Держкомтелерадіо створено робочу групу з підготовки проектів законів України «Про внесення змін до Закону України «Про захист суспільної моралі» (нова редакція) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту суспільної моралі», до складу якої увійшли представники Мінкультури, Мінфіну, Мінекономіки, Мінюсту, МВС, Держпідприємництва, Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі, інших зацікавлених центральних органів виконавчої влади.
На сьогодні перший законопроект доопрацьовано з урахуванням пропозицій і зауважень членів робочої групи та надіслано на розгляд і погодження до зацікавлених центральних органів виконавчої влади. У законопроекті запропоновано викласти у новій редакції Закон України «Про захист суспільної моралі». Зокрема, передбачається уточнення понятійного апарату та доповнення його новими дефініціями; удосконалення положення щодо заборони обігу продукції, що негативно впливає на суспільну мораль, порядку розповсюдження продукції сексуального чи еротичного характеру, порядку видачі документу дозвільного характеру – експертного висновку про відповідність продукції законодавству про захисть суспільної моралі, умов та порядку ліцензування діяльності з обігу продукції сексуального чи еротичного характеру тощо. Зазначений проект Закону розміщено на сайті Держкомтелерадіо. Запланований термін внесення законопроекту на розгляд Кабінету Міністрів України – квітень 2009 р.
Учасники "круглого столу" висловилися за посилення загальної просвіти керівників та редакційних колективів ЗМІ з питань захисту суспільної моралі. Окрім того, у рекомендаціях пропонується протягом 2009 року провести у Верховній Раді парламентські слухання, на яких буде оприлюднено та обговорено Національну доповідь про стан дотримання законодавства України у сфері захисту суспільної моралі. Учасники "круглого столу" вирішили звернутися до уряду з проханням виділити кошти на підготовку вищезгаданої Національної доповіді, а також видання методичного посібника "Основи медіа-законодавства у сфері захисту суспільної моралі" та бюлетеню "Вісник Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі".