• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Розроблено законопроект, який захищатиме український ринок від книжкової контрабанди
опубліковано 27 травня 2009 року о 17:05

Держкомтелерадіо виносить на громадське обговорення проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо маркування примірників книжкового видання». Документ розміщено на сайті Держкомтелерадіо у рубриці «Обговорення проектів документів».

Важливою складовою інформаційної галузі та національної культури є книговидавнича справа. Крім того, книга є суттєвим чинником, який впливає на стан інформаційної безпеки нації.

Сьогодні на одного жителя України випускається 1,2 книг, що не задовольняє потреб особи та суспільства в друкованому слові. У країнах Європейського Союзу, наприклад, цей показник становить від 5 до 9 книг на одного жителя.

У 2008 році в Україні вийшло 24040 назв книг і брошур, загальним тиражем 57316 тис. пр., що, порівняно з аналогічним періодом 2007 року, становить: за назвами ‑ 133,7 %, за тиражами ‑ 102,1 %. Однак ці показники майже не вплинули на збільшення кількості випущених книг на одного жителя країни.

Однією з причин, що зумовлює таку ситуацію у сфері українського книговидання, є експансія на вітчизняний ринок імпортованої книги. Крім того, вітчизняна література поступається імпортованій літературі і за повнотою її асортименту. У 2007 році в Росії видано 108791 назв книг і брошур накладом 665682,7 тис. примірників (в Україні ці показники менші у 6 і 12 разів відповідно). Як наслідок – за оцінками фахівців, український ринок на 85 – 90 відсотків охоплений імпортованою літературою з Російської Федерації та Республіки Білорусь. Це негативно впливає на діяльність вітчизняних видавців та виготівників друкованої продукції, не дозволяє закріпити позитивну динаміку вітчизняного книговидання в частині зростання випуску книг як за назвами, так і за тиражами, становить реальну загрозу розвитку інформаційного простору держави.

Проблемною на сьогодні є і ситуація, пов’язана із ввезенням на митну територію України контрафактної продукції, від якої потерпають як суб’єкти видавничої справи, так і автори, оскільки книга є об’єктом права інтелектуальної власності.

З метою виправлення існуючої ситуації розроблено законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо маркування примірників книжкового видання», який передбачає введення контрольних марок для маркування книжкової продукції. Це дозволить запобігти наповненню вітчизняного книжкового ринку контрафактною друкованою продукцією, а також виданнями, випущеними з порушенням авторських і суміжних прав.

Отже, метою законопроекту є перш за все легалізація книжкового ринку та створення економічних умов для ефективного розвитку саме вітчизняного ринку книговидання.

Введення контрольної марки на імпортовану друковану продукцію з подальшим маркування кожного примірника книги створить дієвий механізм контролю з боку держави за обігом книжкових видань на всій території України, державний бюджет поповниться додатковими коштами за рахунок їх реалізації, стане підтримкою та захистом авторів та їх прав, дасть можливість зупинити контрабанду книжкових видань, забезпечить статистичний облік щодо ввезення в Україну друкованої продукції, сприятиме підвищенню конкурентоспроможності вітчизняної книги. Крім того, з’являться передумови для додаткового поповнення коштами Державного бюджету від реалізації імпортованої друкованої продукції.

Одним із недоліків запровадження маркування є те, що кінцева вартість книги зросте через ціну марки. Потребують також вирішення й інші питання механізму реалізації змін, а саме: як здійснюватиметься перевірка наявності авторського права на той чи інший твір перед тим, як суб'єкт господарювання отримає ліцензію на ввезення книжкових видань чи контрольні марки на відповідну друковану продукцію, хто і яким чином здійснюватиме маркування друкованої продукції як іноземного виробника так і вітчизняних суб’єктів на території України; які штрафні санкції передбачатимуться для порушників законодавства у сфері інтелектуальної власності тощо.

Наразі створено міжвідомчу робочу групу з доопрацювання законопроекту та ґрунтовного аналізу всіх питань, які можуть виникнути при впровадженні голографічних захисних елементів на книжкові видання та здійсненні відповідного контролю. До складу робочої групи увійшли представники СБУ, МВС, Мінфіну, Мінекономіки, Мінюсту, МОНу, Держкомтелерадіо, Держмитслужби, ДПА, Української асоціації видавців та книгорозповсюдження.

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux