ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ
ТЕЛЕБАЧЕННЯ І РАДІОМОВЛЕННЯ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я К О Л Е Г І Ї
23 квітня 2013 р. м. Київ № 4/12
Про стан інформаційного простору
Херсонської області
Заслухавши інформацію доповідачів, колегія відзначає, що інформаційний простір Херсонської області представлений системою електронних і друкованих засобів масової інформації, видавництв і видавничих організацій, підприємств поліграфії і книгорозповсюдження. У регіоні створено належні умови для вільного функціонування засобів масової інформації всіх форм власності.
Телебачення і радіомовлення
На території Херсонської області відповідно до ліцензій Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення ведуть мовлення 81 загальнонаціональна, регіональна і місцева телерадіомовна компанії та провайдери, з них загальнонаціональних телемовників 15 (транслюють телевізійні сигнали в аналоговому стандарті), 28 (отримали ліцензію на мовлення у цифровому стандарті DVB-T2); 15 загальнонаціональних радіомовників; 38 місцевих теле- і радіомовників, з яких 17 - радіомовників (12 - проводове, 5 - ефірне), 5 - телемовників, 4 - кабельних мовників, 12 - провайдерів програмної послуги.
Ефірне радіомовлення на території Херсонської області здійснюється на ультракоротких хвилях нижнього і верхнього діапазонів з використанням 22 частот. 12 частотних присвоєнь у чотирьох точках розташування передавальних веж використовують загальнонаціональні радіомовники.
До місцевих телемовників належать один регіональний (в межах області) та чотири місцевих каналів телевізійного мовлення: Херсонська ОДТРК «Скіфія» (м. Херсон та Херсонська область), ПП ТРК «ВТВ плюс» (м. Херсон), КП Скадовська районна телерадіомовна компанія «Обрій» (м.Скадовськ), КП Генічеська районна ТРК «Візит» (м. Генічеськ), ТОВ ТРК «Херсон плюс» (м. Херсон).
Покриття Херсонської ОДТРК «Скіфія» виглядає наступним чином:
- в аналоговому телевізійному стандарті охоплення населення області 70% (676 тис. осіб) з покриттям території близько 61,5%;
- в цифровому телевізійному стандарті DVB-T2 потенційне охоплення населення області 87,2% (958 тис. осіб) з покриттям території 75%;
- в FM мережі охоплення населення 90% (988 тис. осіб) з покриттям території 82%;
- проводовою системою радіо охоплено 18 тис. точок.
За цими показниками Херсонська ОДТРК «Скіфія» займає важливе місце серед аудіовізуальних ЗМІ області. За останній період спостерігається зростання технічної та творчої якості телепрограм цієї телекомпанії.
Проблемні питання
1. Через відсутність вільних частот аналоговий та цифровий сигнали ХОДТРК «Скіфія» не отримує населення Високопільського (15,4 тис. осіб), Нововоронцовського (22,0 тис. осіб), Великоолександрівського (26,7 тис. осіб) та Верхньорогачицького (12,4 тис. осіб) районів (загалом близько 76,5 тис. осіб або близько 7% населення області).
2. Мережа проводового радіо постійно руйнується та не відновлюється. Так, на початок 2011 року кількість радіоточок складала 26 тис., на початок 2012 року - 22 тис., на сьогодні їх кількість скоротилася до 18 тис.
3. До цього часу Херсонською облдержадміністрацією та Херсонською обласною радою не укладено угоди з ОДТРК «Скіфія» на висвітлення їх діяльності.
4. Відсутня обласна програма розвитку телерадіоінформаційного простору Херсонщини.
Книговидання та книгорозповсюдження, друковані засоби масової інформації
Книговидання та книгорозповсюдження
До Державного реєстру видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції внесено 76 суб’єктів видавничої справи різних форм власності. З них 37 - видавців, у тому числі 1 - державної форми власності, 31 виготівник, у тому числі 2 - комунальних, 8 - розповсюджувачів видавничої продукції.
У 2012 році кількість книжок, виданих суб’єктами видавничої справи області, становила 129 найменувань (у 2011 році - 110) накладом 38,6 тис. прим. З них 122 книги, накладом 36,8 тис. прим., 7 - брошур, накладом 1,8 тис. прим.
У порівнянні з 2011 роком, в 2012 році зменшилась частка україномовних видань з 68 до 55 відсотків відповідно. Причина - збільшення кількості виданої російськомовної книжкової продукції та книжок, виданих мовами інших національних меншин.
В області на даний час діють 296 книготорговельних підприємств, з них 6 - державних, 3 - комунальних, 287 - приватних. Торгівля книжками здійснюється у 33 книгарнях, 201 книжковому кіоску (лотку, ятці), 62 книжкових відділах в непрофільних магазинах продовольчих та промислових товарів.
Крім того, книжкова торгівля здійснюється у 439 поштових відділеннях, які є складовою Всеукраїнської мережі книжкового клубу «Клуб сімейного дозвілля». В обласному центрі працюють 27 книгарень, з яких 11 великих книжкових магазинів, площею від 60-
З метою популяризації та розповсюдження української художньої книги в області систематично проводяться виставки-ярмарки, дні бібліографії, літературно-просвітницькі години, презентації книг відомих українських літераторів та місцевих авторів.
Періодичні друковані засоби масової інформації
У Херсонській області зареєстровано та перереєстровано 643 (294) періодичних друкованих видання, з яких 29 видань - комунальної форми власності, з яких одне - обласної сфери розповсюдження, решта - районної та міської сфер розповсюдження, 7 - державні, інші 313 - приватні. Фактично в області періодично виходять 69 видань. З них загальнополітичних - 21, галузевих - 8, партійних - 2, громадських організацій - 7, релігійних - 3, комунальних - 22, рекламних - 6.
У 2012 році зареєстровано 78 видань, а саме: 42 газети, 2 журнали, 32 бюлетені, 1 довідник та 1 каталог. У 2011 році - 60 видань, у тому числі: 56 газет, 2 журнали, 1 бюлетень та 1 дайджест.
Збільшення кількості зареєстрованих видань та відновлення роботи деяких редакцій видань припадає на період проведення виборчих кампаній.
Функціонує 29 комунальних газет, загальний наклад яких становить 79,5 тис. прим.
На сьогодні забезпечення сіл, селищ та міст області кіосками з продажу друкованих ЗМІ залишається на рівні показника 2012 року (188 кіосків).
Проблемні питання
1. Низький рівень забезпечення населення книготорговельними послугами.
2. Покращити складне фінансове становище більшості районних комунальних газет та друкарень можливо шляхом відновлення дії Державної програми «Журналіст» на перехідний період реформування комунальних ЗМІ, передбачивши відповідну фінансову підтримку.
Доступ до публічної інформації
У 2012 році до обласної державної адміністрації надійшло 110 запитів про надання публічної інформації, що майже вдвічі більше ніж у 2011 році (64), з яких поштою - 68, факсом - 1, електронною поштою - 41.
За категоріями запитувачів 49 запитів надійшли від підприємств та організацій, 22 - від громадських об’єднань, від представників ЗМІ - 8 та від фізичних осіб - 31.
Створено електронну систему обліку публічної інформації.
Щоквартально оприлюднюються звіти про результати розгляду запитів на інформацію.
На веб-сайті облдержадміністрації створено рубрику «Доступ до публічної інформації» з роз’ясненням порядку доступу громадян до публічної інформації, що знаходиться у володінні Херсонської ОДА, наводяться зразки оформлення інформаційних запитів.
Враховуючи вищевикладене, колегія
УХВАЛИЛА:
1. Інформацію доповідачів взяти до відома.
1.1.Стан розвитку інформаційної та видавничої сфер Херсонської області визнати незадовільним.
1.2. Рекомендувати Херсонській обласній державній адміністрації:
розглянути на засіданні колегії обласної державної адміністрації питання стану інформаційного простору області та визначити шляхи вирішення актуальних проблем;
проаналізувати відповідність займаній посаді начальника управління з питань внутрішньої та інформаційної політики Устиненка О.В.
2. Рекомендувати Херсонській обласній державній адміністрації та Херсонській обласній раді сприяти:
укладанню угод з Херсонською ОДТРК на висвітлення діяльності Херсонської обласної державної адміністрації та обласної ради;
укладанню між редакціями комунальних друкованих засобів масової інформації та їх засновниками договорів про висвітлення їх діяльності, передбаченню у місцевих бюджетах коштів на фінансово-економічну підтримку комунальних ЗМІ;
розбудові мережі книгорозповсюдження та забезпечення жителів сільської місцевості області книготорговельними послугами відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України нормативів щодо функціонування об’єктів роздрібної торгівлі книжковою продукцією;
удосконаленню роботи щодо висвітлення регіональними ЗМІ актуальних питань державної політики та впроваджуваних в Україні соціально-економічних реформ.
3. Херсонській ОДТРК (Долина В.Ф.):
вжити заходів щодо безумовного виконання рішення колегії від 24 січня 2013 року № 1/1 в частині оптимізації штатної чисельності та вдосконалення виробничої структури компанії;
вжити заходів щодо активізації участі у спільних телевізійних проектах державних телерадіокомпаній;
посилити роботу з пошуку додаткових джерел наповнення спеціального фонду телерадіокомпанії;
покращити взаємодію з управлінням з питань внутрішньої та інформаційної політики облдержадміністрації щодо залучення керівництва області до роз’яснювальної роботи серед населення стосовно впроваджуваних в Україні соціально-економічних реформ;
до 30 травня 2013 року надати Держкомтелерадіо України пропозиції щодо потреб у технічному переоснащенні Херсонської ОДТРК сучасним теле- та радіообладнанням.
4. Фінансово-економічному департаменту (Бартош Н. В.) разом з департаментом телебачення і радіомовлення (Абрамов С.О.) під час підготовки бюджетного запиту до проекту державного бюджету на 2014 рік враховувати потреби Херсонської ОДТРК у видатках на технічне переоснащення.
5. Департаменту видавничої справи і преси (Кононенко О.А.):
спільно з управлінням з питань внутрішньої та інформаційної політики Херсонської облдержадміністрації (Устиненко О.В.) проаналізувати і до 27 травня 2013 року підготувати інформацію про стан дотримання в Херсонській області вимог щодо функціонування об’єктів роздрібної торгівлі книжковою продукцією згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.06.2008 № 902;
сприяти участі видавців Херсонської області у міжнародних виставкових заходах.
6. Управлінню з питань внутрішньої та інформаційної політики Херсонської облдержадміністрації (Устиненко О.В.):
сприяти збільшенню асортименту книжкової продукції для задоволення інформаційних потреб населення області та популяризації видань місцевих авторів;
до 1 липня 2013 року проаналізувати стан ринку книжкової продукції області, її якість та поінформувати Держкомтелерадіо України;
забезпечити розширення участі представників видавничої галузі області у міжнародних книжкових виставках;
забезпечити дотримання на території області Закону України «Про мораторій на відчуження від редакцій державних та комунальних ЗМІ приміщень та майна»;
вивчити питання щодо об’єднання зусиль редакцій комунальних друкованих ЗМІ кількох районів з метою налагодження більш ефективної роботи та збільшення кількості передплатників;
забезпечити взаємодію керівництва облдержадміністрації із засобами масової інформації щодо проведення роз’яснювальної роботи стосовно пріоритетних напрямів державної політики та змісту впроваджуваних в Україні соціально-економічних реформ.
7. Департаменту інформаційної політики (Червак Б.О.) аналізувати стан виконання цього рішення колегії та звітувати відповідно до Положення про колегію Держкомтелерадіо України.
8. Контроль за виконанням цього рішення покласти на першого заступника та заступника Голови Держкомтелерадіо України відповідно до розподілу обов’язків.
Голова колегії /підпис/ О.В. Курдінович