Проблеми читання хвилюють урядовців та громадськість

опубліковано 05 вересня 2008 року о 13:26

Перспективи розвитку книговидання та проблеми читання в країнах СНД обговорювали учасники «круглого столу» який відбувся у рамках Дня України на XXI Московській міжнародній книжковій виставці-ярмарку.

Від української сторони участь у заході взяли президент Всеукраїнської асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Олександр Афонін та директор Державної наукової установи підприємства «Книжкова палата України ім. І.Федорова» Микола Сенченко.

Присутні наголошували, що в усьому світі спостерігається загальна негативна тенденція зменшення читацької активності. Не є виключенням і Україна. На вирішення цієї проблеми направлені зусилля як урядових, так і неурядових громадських організацій. Так, за словами Миколи Сенченка, в Україні розробляється державна програма «Читання». Активізувався і громадський рух за популяризацію читання. Так, другий рік поспіль триває соціальна акція «Книга творить людину», ідейним натхненником і організатором якої став лідер гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук. Мета акції – обєднати читаючих людей в громадську організацію, котра б опікувалася популяризацією читання в Україні.

Одночасно з популяризацією книги та читання в Україні іде цілеспрямована робота на задоволення потреб суспільства в друкованій продукції. Сьогодні на одного жителя України припадає 1,2 книги, що, безумовно, для читаючої нації не є достатнім. Наприклад, у країнах Європи ця цифра дорівнює від 6 до 8 книг на рік.

І все ж таки статистика обнадійлива, - вважає директор «Книжкової палати Микола Сенченко. – Сьогодні ми видаємо книг в 2 рази більше, ніж в 1989 році. І кількість назв книжок постійно зростає. Не збільшуються лише, на жаль, їхні тиражі. З усієї кількості книг 60 відсотків видаються українською мовою, 32 відсотки - російською. При цьому тиражі і російських, і українських книг приблизно однакові. Це говорить про те, що російська книга видається завжди більшим накладом.

Олександр Афонін вважає, що книговидавнича галузь переживає в Україні переламний період. «За радянських часів кожна республіка мала свою долю на книжковому ринку, - розповів присутнім Олександр Афонін. - Українська доля складала близько 40 відсотків. На жаль, керівництво незалежної України не бачило в книзі того інструменту, котрий сприятиме становленню державності. Це призвело до того, що кількість українських книжок на власному ринку почала катастрофічно зменшуватися. І на початку 90-х дорівнювала вже 6-7 відсоткам. Ринок наповнила контрабандна книжкова продукція. 1999 рік став критичним. Тоді було видано лише 21 мільйон книг. Для порівняння: 1930 року їх було видано в Україні 130 мільйонів.

Українська інтелігенція нарешті зрозуміла, що втрачає величезний інтелектуальний потенціал, котрим є книга, і встала на захист української книги.»

Піднятися галузі з колін допоміг у 2003 році закон, що надає видавцям певні пільги.

Важливим заходом підтримки національного книговидання, вважають учасники «круглого столу», є реалізація бюджетної програми «Українська книга», серед основних завдань якої – поповнення національних бібліотечних фондів. Бюджет цієї програми у 2008 році складає 40 млн. грн.

Присутніх цікавило, які книги в Україні користуються особливим попитом покупців. На жаль, такої статистики немає. Але є дані, які книги частіше за все запитують із бібліотечних фондів. Так, минулого року, який було проголошено в Україні Роком Української книги, Національна парламентська бібліотека країни ініціювала проведення дослідження серед користувачів публічних бібліотек. Участь в анкетуванні взяли близько 2,5 тис. осіб, які назвали понад 3,5 тысяч книг у чотирох номінаціях.

У номінації «Українська художня книга» перемогли такі твори: Марія Матіос «Солодка Даруся» (видавництво «Піраміда»); Марина та Сергій Дяченки «Брамник» (видавництво «Зелений пес»); Оксана Забужко "Друга спроба. Вибране", "Сестро, сестро" (видавництво "Факт).

Серед зарубіжних авторів того року найбільше читали П.Зюскинда «Парфюмер» (видавництво "Фолио"); Д. Брауна «Код да Винчи» (видавництво «Книжный клуб»); М. Булгакова «Майстер і Маргарита» (видавництво «Фоліо»).

Серед наукової та науково-популярної літератури найбільшим читацьким попитом користуються книги - під редакцією В. Смолія "Історія українського козацтва" (видавництво "Києво-Могилянська академія"); З. Расина "Український літопис вбрання" (видавництвоистецтво"); Т.Чухліб "Гетьмани і монархи" (видавництво "Аристей").

У номінації «Довідникові видання» лідирували "Новий довідник: Українська мова. Українська література" та "Новий довідник: Історія України" (видавництво "Сказка"); О. Сербенська "Словник-довідник з культури української мови" (видавництво "Знання"); Т. Ковальова "Великий тлумачний словник української мови" (видавництво "Фоліо»).

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux