16 лютого в приміщенні прес-центру інформаційного агентства «Укрінформ» відбулась прес-конференція на тему “Видавничо-поліграфічний комплекс в умовах економічної кризи”.
У прес-конференції взяли участь т.в.о. Голови Держкомтелерадіо Анатолій Мураховський, голова правління ДАК «Укрвидавполіграфія» Василь Продан, президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін.
Розмова була присвячена сучасному стану видавничо-поліграфічного комплексу, який в умовах економічної кризи стоїть перед серйозним випробуванням. Статистика свідчить, що сьогодні в Україні видається утричі менше книжок на одного жителя, ніж в 1990 році, і дорівнює 1,2 книги (у розвинутих країнах видається 5-9 книг на душу населення. Не може задовольнити 46-мільонне українське суспільство і біля 1116 книгарень, що функціонують в Україні, тоді як наприкінці 90-х цей показник був у 4 рази більший.
- Першими негативні наслідки економічної кризи відчули на собі видавці, - зазначив т.в.о. Голови Держкомтелерадіо Анатолій Мураховський. - Негативно впливає на розвиток видавничо-поліграфічного комплексу зростання цін на енергоносії, поліграфічні матеріали та обладнання, папір. Суттєво збільшилась вартість паперу, яка залежить від курсу долара. Якщо на початок минулого року вартість офсетного паперу складала близько 4 тис. грн за тонну, то на кінець року – 7,0-9,2 тис. грн за тонну. Також майже вдвічі збільшилась вартість газетного паперу (до 6,0-7,2 тис. грн.. за тонну). Ситуація у банківській сфері унеможливлює отримання кредитів. У видавництв бракує обігових коштів для випуску нової продукції. Удвічі зменшились видатки на випуск книжкової продукції за програмою “Українська книга”. Цього року вони становлять 20 млн грн.
З метою забезпечення розвитку вітчизняного книговидання та книгорозповсюдження Держкомтелерадіо спільно з галузевими громадськими організаціями розробив низку заходів, спрямованих на поліпшення ситуації у видавничій сфері.
Одним з таких дієвих заходів став Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю, який підписали провідні представники галузі, в тому числі і громадські об’єднання. У Меморандумі задекларовано всіляко сприяти встановленню мінімальних цін, фіксованої мінімальної авансової плати за виконання замовлення, а також зазначено про необхідність підписати угоди з видавцями щодо спільного кредитування видавничих проектів тощо.
За словами Олександра Афоніна, Меморандум підкріплений пакетом документів, де кожен учасник висловив свої пропозиції.
Зокрема, ДАК «Укрвидавполіграфія», до складу якої входить 30 суб’єктів видавничої справи, більшість з яких - поліграфічні підприємства, що мають достатні виробничі потужності для випуску книжкової продукції, підтримала ініціативу Держкомтелерадіо та висловила готовність виготовляти книжки, в тому числі підручники, знизивши ціни на надання поліграфічних послуг до 30% в залежності від обсягу, способу друку та тиражу.
Реалізація прийнятого рішення стане можливою за умови тісної співпраці та підтримки всіх зацікавлених органів державної влади, які займаються видавничою діяльністю, котрим не байдужа доля української книги, оскільки нова цінова політика на запланованому рівні залежить від завантаженості Корпоративних підприємств Державної акціонерної компанії «Українське видавничо-поліграфічне об’єднання».
Як зазначив Анатолій Мураховський, Комітет звернувся до міністерств, відомств, інших центральних органів виконавчої влади, які займаються видавничою діяльністю, з пропозицією щодо співпраці з поліграфічними підприємствами ДАК «Укрвидавполіграфія».