• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Представники громадськості та видавці обговорили проблеми книговидавничої галузі
опубліковано 23 жовтня 2009 року о 10:58

У Держкомтелерадіо відбулася робоча зустріч в.о. Голови Олега Наливайка з представниками галузевих громадських організацій та видавництв, які не підпорядковані Комітету. Обговорювалися проблемні питання книговидавничої галузі України.

До участі у нараді були запрошені представники всіх секторів видавничого бізнесу в Україні - гуртова, роздрібна торгівля, сфера поліграфії та видавці, які представляють різні жанрові ніші роботи на книжковому ринку - мистецька, художня, навчальна, довідкова література. Вів засідання заступник Голови Комітету Василь Шевченко.

У вступному слові в.о. Голови Олег Наливайко наголосив на важливості зустрічі. «Нам необхідно обговорити проблеми та знайти спільні шляхти їх вирішення. Ці заходи будуть включені у план роботи Комітету. Сподіваємось на тісну співпрацю з галузевими громадськими організаціями,», - сказав Олег Наливайко.

Президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін, який взяв слово першим, відзначив як позитивний момент інтенсивність розвитку системних робочих стосунків між Асоціацією та Комітетом в опрацюванні та підготовці документів та спільність дій на вищих рівнях влади. Водночас він окреслив низку проблем, які, на його думку, вимагають невідкладного вирішення. Зокрема:

- відсутність системності з боку влади в роботі з книговидавничою галуззю;

- повернення в законодавче поле (в режим пільгового оподаткування) продажу української книги;

- дослідження українського книжкового ринку (цифри, які фігурують, є лише опрацьованою інформацією, зібраною з різних джерел на вербальному рівні);

- вирішення питання фінансової підтримки галузі, прямого фінансування бібліотечної сфери з центрального та місцевих бюджетів;

- необхідність прийняття відповідних законопроектів, зокрема, щодо питань кредитування випуску книжкової продукції, затвердження Державної програми популяризації української книги та читання тощо;

Також він висловився за необхідність відновлення діяльності Міжвідомчої робочої групи із залученням до її складу Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту і проведення регулярних засідань з метою популяризації української книги і читання загалом.

Президент Громадської організації “Форум видавців” Олександра Коваль наголосила на тому, що на тлі підвищення якісного рівня української книжки повільно зростає їхня кількість. Вона висловила стурбованість щодо домінуючих позицій російської книжки на українському ринку. Також Олександра Коваль торгнулася проблеми оцифровування книжок і продажу їх у цифровому варіанті, зазначивши при цьому, що в Україні відсутні законопроекти щодо захисту авторських прав у зазначеному сенсі. Генеральний директор видавничо-торгової фірми “Перун” В’ячеслав Бусел висловив занепокоєння щодо проблеми піратства електронних видань. Він вніс пропозицію про необхідність розроблення механізму контролю за діями провайдерів з метою захисту інтелектуальної власності.

 

Директор видавництва НАН України «наукова думка» Ігор Алєксєєнко наголосив на необхідності впровадження на державному рівні системи економічної статистики книговидавничої галузі, висловив побажання щодо перегляду стратегії формування програми “Українська книга”. «Це має бути власне державотворча література, класика, яка виховувала б громадянина України», - зазначив видавець.

Директор ТОВ “Спалах” Ніна Красноока, директор видавничого центру “Академія” Василь Теремко та директор видавництва “Криниця” Леонід Андрієвський висловилися за перегляд умов договорів щодо програми “Українська книга”. На їхню думку, необхідно відновити попереднє авансуванння, продовжити терміни виконання замовлень.

 

На питаннях кредитування галузі та книгорозповсюдження зосередив увагу присутніх генеральний директор видавництва “Ґенеза” Олексій Дубас. Він зазначив, що витрати на випуск книжкової продукції майже не окуповується, закликав до партнерства.

Йому заперечив генеральний директор видавництва “Клуб Сімейного Дозвілля” Олег Шпільман. Він поділився досвідом роботи комерційного видавництва, котре випускає щорічно 15 млн. книг (із них 12 млн. – українською мовою). Ці видання реалізуються у 48 книгарнях, що діють у всіх обласних центрах. З метою популяризації книг українською мовою видавництво розробило і реалізовує два проекти: видання збірок української прози та кращих зразків світової літератури (бестселерів). Незважаючи на відсутність в Україні представництв міжнародних світових агентств, видавництво “Клуб Сімейного Дозвілля” закуповує права у світовому агентстві в Ризі на видання кращих зразків світової літератури саме у перекладі українською мовою.

Також виступаючі - директор ТОВ “Видавництво “Знання” Володимир Карасьов, генеральний директор видавничої групи “ВНV” Олександр Поляков - порушили питання стандартизації книжкової продукції. Зокрема, відсутності стандарти та нормативи стосовно випуску електронних варіантів книжкової продукції.

Про відсутність агентств, які б пропагували та продавали українську книжку за кордоном, про необхідність пошуку шляхів просування вітчизняної книжкової продукції на ринок Європи і світу говорила директор ДП “Державне спеціалізоване видавництво “Мистецтво”Ніна Прибєга. Також вона звернула увагу на новий зміст бухгалтерської статистики: до списку форм не будуть включені видання обсягом до 48 аркушів (листівки, проспекти, брошури), що призведе до перекручення фактичних даних щодо звітності з випуску книжкової продукції за назвами. Директор мережі книжкових магазинів “КС”– Костянтин Клімашенко вніс пропозицію щодо створення на основі потужних видавництв експериментального підприємства з продажу української книжки.

 

Директор ВД “Києво-Могилянська академія” Віра Соловйова поділилася досвідом роботи книгорозповсюдження у регіонах, запропонувала більш активно популяризувати друковану продукцію через радіо- і телепрограми.

В.о. Голови Олег Наливайко подякував за щирість та завірив присутніх, що всі пропозиції будуть розглянуті та опрацьовані у Комітеті.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux