Запрошуємо вас взяти участь у роботі та висвітленні Урочистих зборів з нагоди відзначення 20-ї річниці «Народного Руху України за перебудову», які відбудуться 12 вересня ц.р. у Національному палаці мистецтв «Україна». Початок роботи зборів – о 14.00. (Прохання бути на місці реєстрації з 12.00).
Планується, що участь в Урочистих зборах візьмуть Президент України Віктор Ющенко, Голова Верховної Ради України Володимир Литвин та Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко.
З доповідями про консолідуючу роль Руху, про його значення у відродженні української державності та зламі комуністичної системи виступлять Голова НРУ 1989-1993 рр. Іван Драч, Голова Координаційної Ради НРУ 1990-1993 рр. Микола Поровський, Голова Інституту Національної пам’яті Ігор Юхновський, Голова Української Всесвітньої координаційної Ради Дмитро Павличко, академік, директор Інституту філософії Мирослав Попович та інші засновники НРУ за перебудову.
Також участь в Урочистих зборах візьмуть іноземні гості – представники народних рухів та фронтів європейських країн, науковці, члени української діаспори з Канади, США.
Програма проведення Урочистих зборів додається.
Відділ зв’язків з громадськістю та ЗМІ Держкомтелерадіо
е-mail:pr@comin.gov.ua
Акредитація за телефоном: 279-89-59
Акредитація обов’язкова. Прохання акредитуватися до 11.00 11 вересня 2009 року.
___________________________________________________________________________
Затверджено Оргкомітетом 11.06.09 року
із змінами внесеними робочою групою 31.08.09 року.
Вхід до залу, огляд виставки - 1200 - 1400
Відкриття Урочистих зборів /Козацький марш/ - 1400
Вшанування пам’яті членів НРУ які загинули у боротьбі. Хвилина мовчання.
Предстоятель УГКЦ, Кардинал - Л.Гузар
Спільна Молитва – 1420 – 1430
Виступ Президента України В.А.Ющенка - 1430 – 1450
Доповіді: /регламент 10 хв./ - 1450
Доповідь: “Рух це саме життя” - І.Ф.Драч - Голова Оргкомітету,
Привітання: Ландсбергіс Вітаутас - Голова Литовського «Саюдісу»,
Голова Верховної Ради Литовської РСР, Голова Сейму Литовської Республіки.
Доповідь: “Народний Рух України – консолідуюча сила українського
народу” - М.І.Поровський, Керівник Центру підготовки
Установчого з’їзду НРУ, Голова Координаційної Ради НРУ 1990-1993р.р.
Привітання: Лаар Март - Прем’єр – міністр Естонії.
Оголошення - 1555
ПЕРЕРВА - 1600 – 1630
Привітальні виступи: /регламент 10 хв./ - 1630
Голови Верховної Ради В.М.Литвина
Прем’єр-міністра Уряду Ю.В.Тимошенко
Президента України 1991-1994 р.р. Л.М.Кравчука
Виступи засновників Народного Руху України
за перебудову. – 1700
Привітання іноземних гостей. /регламент 5 хв./
Головує Павличко Дмитро.
Попович Мирослав | Академік, Директор інституту філософії, член Оргкомітету. |
Рошка Юрій | Лідер Християнсько-Демократичної Народної Партії Молдови (колишній Народний Фронт Молдови). |
Іськів Всеволод | Голова Львівського обласного оргкомітету – м.Львів |
Педенко Віктор | Організація товариства приятелів Руху (Канада) |
Білецький Володимир | Член Оргкомітету - Донецьк |
Дайніс Іванс | Голова Народного фронту Латвії. |
Гунчак Тарас | |
Павличко Дмитро |
Прийняття документів Урочистих зборів. -1750 – 1755
Закінчення Урочистих зборів.
Духовний Гімн “Боже Великий Єдиний нашу Вкраїну храни”.
– 1755 - 1800
Концерт Національного хору ім.Г.Верьовки. - 1800 – 1830
Відзначення 20-річчя створення
Народного Руху України за перебудову
Прес-реліз
З огляду на видатний внесок Народного Руху України за перебудову в національне відродження та здобуття нашою державою незалежності, згідно указу Президента (№ 155/2009) в Україні широко відзначається 20-річчя створення цієї громадсько-політичної організації.
Народний рух України за перебудову утворився у середовищі української інтелігенції – письменників, науковців, інженерів та правозахисників-дисидентів, на базі численних демократичних неформальних угруповань, які вели боротьбу спочатку за культурологічні і екологічні, а потім - національні, релігійні, економічні та політичні права українського народу.
16 лютого 1989 року в газеті «Літературна Україна» було надруковано розроблений українськими письменниками проект Програми майбутньої громадсько-політичної організації, який одразу отримав всенародну підтримку.
У квітні 1989 року було створено Оргкомітет із скликання Установчого з’їзду Руху, до складу якого увійшли ініціатори - письменники та представники областей, де були вже створені осередки НРУ. Перші збори обласних організацій Руху відбулися у Тернополі, Львові, Києві та Рівному. Оргкомітет з підготовки установчого з’їзду очолив Іван Драч, київську групу – народний депутат СРСР Володимир Яворівський. Підготовку з’їзду забезпечив постійно діючий центр, який очолював Микола Поровський.
Установчий з'їзд Народного Руху України за перебудову відбувся 8-10 вересня 1989 року в Києві. 9 лютого 1990 року громадсько-політична організація була зареєстрована Радою Міністрів України.
Базуючись на принципах патріотизму та демократії, Рух поставив перед собою два основних завдання: відновлення державної незалежності України та побудову демократичного суспільства. Масові заходи Руху (зокрема, «Живий ланцюг» від Львова до Києва до дня Злуки ЗУНР та УНР 21 січня 1990 року, відзначення 500-річчя українського козацтва серпень 1990 р. тощо), агітація проти союзного референдуму щодо збереження СРСР, протистояння спробі державного перевороту, так званого ГКЧП, та інші політичні акції мали вирішальний вплив на становлення незалежної української держави і забезпечили перемогу ідеї державної незалежності на референдумі 1 грудня 1991 року.
Цьому сприяла й активна діяльність рухівських депутатів в місцевих та обласних радах, робота у Верховній Раді парламентської опозиції «Народна рада». Зокрема, депутатами-рухівцями у складі у Верховної Ради України 1-го скликання (1990-1994 рр.) було підготовлено 196 законопроектів (прийнято - 114), спрямованих на суверенізацію економіки і її одночасну трансформацію на ринкові підвалини розвитку. Найважливішими з них є Декларація про державний суверенітет України, Концепція та Програма переходу України до ринкової економіки, постанови Верховної Ради України з питань запровадження національної валюти – гривні, Закон “Про економічну самостійність України” тощо. Над переважною більшістю цих документів працював член Руху, голова Комітету Верховної Ради України з економічних питань Володимир Пилипчик. Також депутатами-рухівцями підготовлено Акт проголошення незалежності України.
З метою підготовки відзначення 20-річчя створення Народного Руху України за перебудову в січні 2009 р. було сформовано Всеукраїнський оргкомітет, до складу якого увійшли громадські діячі, котрі залишилися на ідеологічних позиціях Народного Руху України. Головою Оргкомітету з відзначення 20-річчя Руху було обрано голову НРУ 1989-1993 рр., народного депутата 1-го, 2-го і 3-го скликання Івана Драча, співголовою став Віце-прем’єр-міністр Іван Васюник, координатором Оргкомітету - один із засновників НРУ, народний депутат 1-го, 2-го і 4-го скликань Верховної Ради України, голова Республіканської Християнської партії Микола Поровський.
Відзначення 20-річчя створення Руху є позапартійним заходом. Партії, які ведуть історію свого створення від Народного Руху України за перебудову, беруть участь у підготовці та проведенні загальнодержавних заходів з відзначення 20-річчя Руху та проводять власні заходи.
Для підготовки відзначення 20-річчя Руху Оргкомітет та обласні державні адміністрації створили обласні (краєві) оргкомітети, до складу яких увійшли засновники місцевих організацій Руху та делеговані представники партій, що ведуть свій генезис від НРУ.
Серед заходів із відзначення 20-ї річниці Руху – міжнародна конференція "Рух у відродженні української державності та зламі комуністичної системи", що відбудеться 11 вересня ц.р. у Національній академії державного управління при Президентові України (Київ, вул. Пугачова, 12/2). Метою конференції є узагальнення досвіду державотворення та подолання спадку тоталітарного комуністичного режиму, вироблення заходів, спрямованих на консолідацію українського суспільства, розвиток демократичних інститутів, підвищення ефективності функціонування держави. Тематика доповідей охоплюватиме історію формування Руху і його витоки, аналіз діяльності Руху в контексті подій 80-х років минулого століття, зв’язок з рухами та фронтами інших країн, розгляд сучасної геополітичної ситуації.
До виступів на пленарних засіданнях запрошені засновники-організатори Руху, видатні громадські і державні діячі, науковці та політики з України та світу.
Одним із головних заходів із відзначення 20-ї річниці Руху стануть Урочисті збори, що відбудуться 12 вересня ц.р. в Національному палаці мистецтв «Україна». Початок роботи зборів – о 14.00. Планується, що участь у зборах візьмуть Президент України Віктор Ющенко, Голова Верховної Рад України Володимир Литвин та Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко. іноземні гості, що стояли біля витоків народних рухів та фронтів інших країн.
З доповідями про консолідуючу роль руху, про його значення у відродженні української державності та зламі комуністичної системи виступлять Голова НРУ 1989-1993 рр. Іван Драч, Голова Координаційної Ради НРУ 1990-1993 рр. Микола Поровський, Голова Інституту Національної пам’яті Ігор Юхновський, Голова Української Всесвітньої координаційної Ради Дмитро Павличко, академік, директор Інституту філософії Мирослав Попович та інші засновники НРУ за перебудову.
Також участь в Урочистих зборах візьмуть іноземні гості – представники народних рухів та фронтів європейських країн, науковці, члени української діаспори з Канади, США.
Відділ зв’язків з громадськістю та ЗМІ Держкомтелерадіо
E-mail: pr@comin.gov.ua
тел/ факс: 279-89-59