Сьогодні відбулася зустріч в.о. Голови Комітету Олега Наливайка та заступника Голови Комітету Василя Шевченка з представниками державних спеціалізованих видавництв, підпорядкованих Держкомтелерадіо.
На зустрічі були присутні директори усіх 23 державних підприємств, що знаходяться у сфері управління Держкомтелерадіо. Запрошуючи присутніх до розмови, в.о. Голови Комітету Олег Наливайко зазначив, що перш ніж розробляти документи, складати плани дій у книговидавничій сфері, він вирішив вислухати і порадитися з безпосередніми виконавцями цих планів – видавцями.
Проблеми, про які говорили виступаючі, спільні для всіх регіонів. Зокрема, вони перш за все стосуються приміщень. Так сталося, що державні видавництва, що мають багаторічну історію і завдяки яким існує українське книговидання, залишилися без власних приміщень. Умови оренди з кожним роком стають все жорсткішими, до того ж власники цих будівель постійно міняються і часто не хочуть продовжувати договори оренди з видавцями. Саме з цієї причини за останні чотири роки чотири рази міняло адресу видавництво «Карпати» (Ужгород). П’ять позовів на виселення пережило спеціалізоване видавництво «Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана», у результаті чого у видавництва поступово відібрали кілька поверхів. Було виселено з будівлі по вул. Золотоворітській видавництво «Мистецтво». Добре, що знайшло притулок у колег – видавництва «Веселка», але обмежена площа не дає змогу належним чином утримувати архіви та бібліотеку. Лише завдяки спільним діям Держкомтелерадіо та громадськості змогли відстояти свої приміщення видавництва «Дніпро» та «Урожай», яким теж загрожувало виселення.
Цей процес призупинив на деякий час мораторій на виселення видавництв з приміщень, але дія мораторію скоро закінчується, отже видавці чекають нових битв за право орендувати ті чи інші приміщення. Тому прохання усіх без винятку директорів видавництв було вирішити на державному рівні це питання.
На думку багатьох видавців, державна програма «Українська книга» має, в першу чергу підтримувати державні видавництва. Лунали пропозиції про надання державним видавництвам 40, 50 і навіть 100 відсотків коштів від програми. Про соціальний захист редакторів, жалюгідна платня яких не відповідає їхньому професійному рівню, говорили директори видавництв «Каменяр», «Здоров’я», «Мистецтво» та інші. Директор видавництва «Вища школа» Андрій Савчук запропонував лобіювати закон про надання редакторам статусу держслужбовців.
Директор видавництва «Українська енциклопедія ім. М.П. Бажана» Михайло Зяблюк порушив у своєму виступі питання пільгового кредитування видавців.
Директор видавництва «Веселка» Ярема Гоян наголосив на необхідності створити дієву Раду директорів державних видавництв та запропонував обов’язково ввести голову цієї ради до складу колегії Держкомтелерадіо.
Підсумовуючи нараду, Олег Наливайко сказав, що не погоджується лише з одним тезисом, що пролунав на нараді: проблем у книговидавців більше, ніж досягнень. «Навіть труднощі з приміщеннями, не зменшують якості книг, які випускають державні видавництва», - зазначив він. Олег Наливайко пообіцяв за короткий строк відвідати всі видавництва, щоб на місцях розібратися в ситуації.
Щодо державної програми «Українська книга», то Олег Наливайко вважає, що якісним наповненням цієї програми має займатися експертна рада, у складі якої відомі творчі особистості та громадські діячі – Дмитро Павличко, Іван Драч тощо, а Держкомтелерадіо повинно створити умови для вчасного і успішного виконання програми.
Вихід для книговидавців Олег Наливайко вбачає не лише у збільшенні обсягів бюджетної програми «Українська книга» (вже зараз є домовленості, щоб збільшити обсяг коштів на її виконання удвічі), а в прийнятті законів про пільгове кредитування та пільгове оподаткування видавничої галузі. До того ж в.о. Голови Держкомтелерадіо зазначив, що треба шукати шляхи позабюджетного фінансування – а саме залучати до видавничих проектів гроші великого бізнесу, банківський капітал.
Пріоритетом для Держкомтелерадіо буде залишатися розбудова системи книгорозповсюдження. «Я хочу, - щиро поділився з присутніми в.о. Голови Держкомтелерадіо, - щоб у сучасне життя повернулося правило етикету дарувати друзям і рідним книгу, щоб гаслом дня стали, на жаль, забуті слова: «Кращий подарунок – книга».