Нарада поліграфістів: про кризу, шляхи виживання та розвитку галузі

опубліковано 22 жовтня 2009 року о 14:15

21 жовтня в.о. Голови Держкомтелерадіо Олег Наливайко провів нараду з керівниками підприємств, що входять до складу ДАК «Укрвидавполіграфія».

Відкриваючи нараду, в.о. Голови зауважив, що хотів би почути від її учасників інформацію про кількість працюючих на підприємствах, про стан виплати зарплатні, про завантаженість виробничими замовленнями, кількість і якість обладнання, а також поділитися проблемами, якщо вони є.

Присутніх на зустрічі поліграфістів представив голова правління ДАК «Укрвидавполіграфія» Василь Продан. Він повідомив, що до складу Державної акціонерної компанії сьогодні входить 30 відкритих акціонерних товариств - 19 поліграфічних підприємств, 2 галузевих науково-дослідних інститути, науково-виробничий центр “Поліном”, видавництво “Прапор”, 5 організацій книгорозповсюдження та 2 постачальницькі підприємства.

З його доповіді та виступів учасників наради вималювалася загальна картина стану справ у галузі. На жаль, не скрізь поліграфічні підприємства державної форми власності витримують ринкову конкуренцію. Не скрізь встигли провести модернізацію виробництва та оновити обладнання. Більшість підприємств працює на друкарських машинах, закуплених ще за радянських часів. Вони не здатні сьогодні конкурувати з приватними друкарнями, що мають на озброєнні сучасну техніку останнього покоління. Тому замовники часто роблять вибір не на користь підприємств ДАКу.

Зокрема, від ВАТ «Полтава» нещодавно пішли до приватної фірми газета обласної ради «Зоря Полтавщини» та газета міської ради «Полтавський вісник». Це призвело до зменшення обігових коштів, з’явилися борги по зарплаті. У видавництва “Закарпаття” на озброєнні кольорова машина, яка друкує лише кожну другу повнокольорову сторінку, тому замовники, які хочуть мати більш якісні видання, їдуть до Львова. Зменшення замовлень на друкування газет призводить до того, що поступово чи не єдиним шляхом для виживання залишається здача приміщень в оренду. Зокрема, так сталося з херсонським видавництвом «Наддніпрянська правда», яке зараз знаходиться в стадії банкрутства.

Не кращі справи і в підприємств з книгорозповсюдження. З різних причин вони втратили довіру видавців і в основному виживають за рахунок здачі приміщень в оренду.

Спільною проблемою для більшості поліграфічних підприємств, що друкують газети та журнали, є те, що замовники невчасно розраховуються за надані послуги. Зокрема, Чернівецькій обласній друкарні комунальні та приватні ЗМІ вже винні 300 тисяч гривень. У той же час у друкарні накопичуються борги по зарплаті. 180 тисяч заборгували редакції газет тернопільському видавничо-поліграфічному комбінату «Збруч». По 2-3 місяці не розраховуються редакції місцевих газет, зокрема, й комунальних, з видавництвом «Зоря» у Дніпропетровську.

Суттєва проблема виникла у харківської книжкової фабрики “Глобус», львівського видавництва «Вільна Україна», дніпропетровського видавництва «Зоря», які, маючи великі земельні ділянки під своїми виробничими об’єктами, змушені платити понад 100 тис. гривень податку на землю.

Кілька підприємств зазнали на початку 2000-х років рейдерських атак на свої приміщення. Декому вдалося відвоювати майно і повернути його у державну власність, як, скажімо, Тернопільському видавничо-поліграфічному комбінаті «Збруч», а дехто й досі веде судові тяжби. Наприклад, будівля, у якій розміщується Харківська книжкова фабрика ім. М.В. Фрунзе, була незаконно продана одній з бізнесових структур. Судова тяжба триває вже 5 років. Таким же чином приватні фірми відхопили кілька поверхів приміщень видавництва «Харків». Тривають також судові позови у видавництва «Київська правда», на приміщення якого претендують дві редакції газет.

Але, безумовно, є й серед державних поліграфічних підприємств такі, що зуміли зорієнтуватися у нових умовах господарювання, знайшли свою нішу та вийшли на хороші економічні показники. Зокрема, Харківська друкарня №2 чи не єдина в Україні має на озброєнні обладнання для виготовлення книжок шрифтом Брайля. Отже, має замовлення від Міносвіти. Після введення в дію закону про обов’язкове маркування медпрепаратів шрифтом Брайля друкарня сподівається на збільшення обсягу замовлень, для виконання яких планує придбати нове обладнання.

Волинська обласна друкарня навіть в період кризи працює в три зміни. Серед замовлень – книги, що виходять за рахунок обласного бюджету, обласні та місцеві газети та журнали. Друкарня відкрила мережу магазинів, де торгує книгами, періодикою та канцтоварами. До речі, 60 відсотків товарів – власна продукція. У планах – відкрити по області мережу магазинів канцтоварів.

За словами Василя Продана, п’ять книжкових фабрик за останній час були технічно переоснащені, що дало змогу підвищити якість продукції, знизити її собівартість. Зокрема, харківська книжкова фабрика «Глобус» придбала в кредит нову книжкову лінію. Тепер кожна третя книжка, що виходить в Україні, друкується саме на «Глобусі». В оренду фабрика не здає жодного приміщення, тому що всі приміщення задіяні у виробництві. Крім внутрішнього ринку фабрика завойовує й зовнішній ринок, вже має контракт з відомим австрійським видавництвом на виготовлення дитячої літератури. До того ж «Глобус» отримав сертифікат Уолта Діснея, а отже - ексклюзивне право на друкування видань цієї відомої у світі фірми.

Вислухавши усіх присутніх, в.о. Голови підбив підсумки наради. Він зазначив, що виплата зарплати має стати на усіх без винятку підприємствах галузі пріоритетним завданням. Днями, зазначив Олег Наливайко, починається фінансування державної програми «Українська книга». Поліграфічні підприємства отримають замовлення, а отже й обігові кошти. В.о. Голови нагадав, що під час виборів у поліграфічних підприємств з’являється можливість заробляти, тому діяти треба більш активно, але у межах законодавства. Також в.о. Голови повідомив присутніх, що Держкомтелерадіо шукає бюджетні та позабюджетні кошти для фінансування галузі.

Щодо підприємств книгорозповсюдження, то їх треба не тільки зберегти, але й всіляко розвивати. «Якщо ми не створимо своєї потужної книготорговельної системи, то й зусилля книговидавців будуть марними», - зазначив Олег Наливайко.

Найближчим часом заплановані зустрічі в.о. Голови Держкомтелерадіо з керівниками ВАТ «Укркнига», видавництва «Київська правда» та ВАТ «Поліграфкнига». Після цього й будуть прийняті остаточні рішення за результатами наради.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux